Meško z Martinusu: Na začiatku nemali plán. Tento rok na knihách otočili 30 miliónov eur

play icon

Hosťom rozhovoru je Michal Meško, spoluzakladateľ a spolumajiteľ najväčšie online kníhkupectva Martinus. Michal Meško sa zároveň stal EY Podnikateľom roka za rok 2020. Ako tento úspešný a obľúbený biznis s knihami budoval? Celá myšlienka pochádza z mesta Martin. Bratia Miroslav a Jozev Santusovci tu vlastnili jedno z prvých súkromných kníhkupectiev na Slovensku.

V roku 2010 sa k nim pridal mladý programátor Michal Meško a začali budovať najväčšie online kníhkupectvo. Po 11 rokoch sú dnes na trhu jednotkou a len v sklade majú knihy v hodnote miliónov eur. S Michalom sme sa rozprávali o najväčších výzvach podnikania. On sám recept na úspech nemá, Martinus počas rokov vylaďovali a okrem veľkých rozhodnutí sa zameriavajú aj na detaily. Michal vytvoril aj stránku referaty.sk, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou štúdia tisícov Slovákov. Akú úlohu zohrala táto stránka pri zrode online Martinusu?

Ako sa v digitálnej dobe darí knihám? Michal Meško hovorí, že síce korona znížila o čosi predaje, ľudia v prieskumoch hovoria, že cez pandémiu majú viac času na čítanie. Vyradí digitálna doba knihu v tradičnom papierovom formáte na druhú koľaj? Michal má na to jednoznačnú odpoveď a opiera sa aj o štatistky z predaja. Ako sme na tom na Slovensku? Sme národ, ktorý si rád prečíta dobrú detektívku? Samozrejme, aj takéto tituly sa predávajú a beletria a detektívna literatúra bude vždy na popredných priečkach. Záujem Slovákov sa cez koronu odzrkadlil aj na ich koníčkoch. Na predných priečkach v predaji boli knihy o „kváskovaní“ či otužovaní. Našli sme si popri výcucoch a informačných extraktoch čas aj na odbornú literatúru? V čom vidí Michal Meško veľký potenciál a ako by sa mala upraviť výučba na školách?

Je dôležitejšie učiť sa vedomosti, alebo ich vedieť interpretovať a kriticky zhodnotiť? Pomôže to v boji proti konšpiračným teóriám na internete? Michal Meško si dáva za cieľ prečítať ročne aspoň 50 kníh a medzi jeho najobľúbenejšie patrí fantazijný príbeh o Harry Potterovi. Mali by sme si vedieť prečítať akúkoľvek knihu, aj keď je jej obsah kontroverzný a môže prezentovať amorálny pohľad na svet? Prečo nájdeš v Martinuse aj zbierku statusov od Ľuboša Blahu a mali by byť dostupné aj knihy ako Mein Kampf? To všetko a oveľa viac ti prináša Podcast s Romčom.

Michal Meško

Martinus

Moderuje Roman Naništa