Ľudia sa nechcú dať zaočkovať a potom si v piatok v meste dajú oveľa horšie veci do tela

play icon

Rozprávali sme sa s Martinom Hermanom, čerstvým laureátom Krištálového krídla v kategórii Inovácie a startupy. Je spoluzakladateľom medicínskeho startupu Powerful Medical, ktorý sa zaoberá vývojom „deep-tech” technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. „My sme si veľmi analyticky vyhodnotili, že čo je najväčší problém, na čo ľudia stále umierajú a kardio je zďaleka číslo jedna. Umrieť na kardio je 6-krát pravdepodobnejšie ako na rakovinu,“ prezradil v rozhovore. 

Okrem diagnózy kardiovaskulárnych ochorení sa venujú aj automatizácii popisovania CT a MRI snímkov pomocou umelej inteligencie. V rozhovore sa dozvieš, čo vývoj umelej inteligencie obnáša, a prečo je to koncept, do ktorého sa v zdravotníctve oplatí investovať peniaze aj čas.

„Digitalizácia zdravotníctva je európsky problém. V Amerike do toho natlačia toľko peňazí, dokým to nebude fungovať.“ Digitalizácia zdravotníctva sa v rôznych častiach sveta výrazne líši a USA považuje za najlepšiu destináciu pre medicínsky startup. Na Slovensku zaujíma investorov, aké má firma obraty, ale nevidia hodnotu, ktorú prinášajú ich dáta.

Pri preberaní ceny Krištálové krídlo vyzval všetkých Slovákov, aby sa dali zaočkovať. „Inak tu budeme mať armagedon,“ vyhlásil. Nejde mu do hlavy, koľko ľudí sa nechce dať zaočkovať, ale dokážu si dať do tela oveľa horšiu chémiu. Viac zaujímavých informácií z prostredia medicínskeho startupu sa dozvieš v najnovšej epizóde Podcastu s Romčom.

Moderuje Roman Naništa