Veľa ľudí chodí zle a škodí si. Slovenská firma ponúka riešenie z lokálnych zdrojov

play icon

Hosťom rozhovoru je spoluzakladateľ slovenskej firmy Be Lenka. Projekt vytvoril s úspešnou paraolympioničkou Lenkou Cenigovou, po ktorej nesie spoločnosť aj meno. Čo za názvom je a aké hodnoty firma vyznáva? Spoločnosť Be Lenka tvorí zdravú barefoot obuv z lokálnych materiálov a topánky šijú na Slovensku a v Českej republike.

Barefoot (bosé chodidlo) imituje chôdzu bosej nohy a dáva priestor na správnu polohu prstov a prirodzený krok. Rozprávali sme sa o trendoch v obúvanom segmente a aj o tom, že dnes väčšina topánok nepodporuje prirodzené postavenie chodidla, čo môže viesť k deformáciám a bolestiam kolien a chrbtice. Sám Juraj Fehervari zažíval tieto bolesti a problémy. Po optimalizácii štýlu chodenia a výmene topánok za vhodnejšie pre nohu jeho problémy ustali.

Aké topánky dnes Slováci nosia, čo si kupujú ľudia v Nemecku? Topánka sa dnes stala módnym doplnkom a na jej praktickú funkciu a vplyv na nohu a telo sa až tak veľmi nehľadí. Juraj hovorí, že najhorší variant sú ženské opätkové topánky. Lodičky sú silný estetický doplnok, ktorý si často žiada aj spoločenská situácia, no chodilo vykrúca do neprirodzených polôh. Dopadnúť to môže veľmi zle.

Ako sa firma rozbehla a aké čísla generuje dnes? Slovenská obuvnícka firma Be Lenka vníma aj tému udržateľnosti a snaží sa všetko vytvárať lokálne. Aktuálne riešia aj koncept topánky, ktorá by bola na 100 % kompostovateľná. Keď tieto topánky vynosíš, prirodzene sa rozpadnú a vrátia tak pôde živiny. Čo všetko Slovenská firma Be Lenka chystá a čo pripravuje pre mladú generáciu, pre ktorú je estetika a cool faktor dôležitý? To všetko a oveľa viac sa dozvieš v podcaste s Romčom.

Moderuje Roman Naništa

Be Lenka