Riaditeľ trnavského Nádvoria: Lokálnosť a komunitný charakter mestských projektov zažívajú renesanciu

play icon

Nádvorie, priestor súčasnej kultúry, je obľúbeným miestom v srdci Trnavy. Jeho riaditeľ Dušan Vančo nám prišiel porozprávať, čo všetko riadenie takéhoto priestoru obnáša. V rozhovore sme sa s ním rozprávali aj o meste Trnava, o trnavskom rádiu, ktoré riadi, ale aj o slovenskej hudbe.

„Vždy sa hovorilo, že v Trnave skapal pes, tie podujatia nesedeli s tým, po čom bol dopyt. Aj napriek tomu, sám som bol lenivý to zorganizovať.“ Trnava sa za posledné roky podľa Dušana zmenila na moderné, dynamické mesto, o ktorom sa veľa hovorí a veľa píše. Považuje ju za lídra v atmosfére a v tom, čo robí samospráva. Komunikácia je podľa Dušana 80 % úspechu mesta.

Práve v Trnave vzniklo Nádvorie, ktorého príbeh sa začal pri kúpe rodinnej chatky. Za 6 rokov sa doňho preinvestovali milióny eur. „Nie je to však len pekný priestor, je za tým aj filozofia udržateľnosti,“ hovorí Dušan Vančo. Ako vytvárajú program a čo je ich zámerom?

Na Nádvorí sa nachádza kaviareň, bistro, lokálne podniky, coworking, ale aj trnavské rádio, ktoré riadi. „Rádio je jednoznačne médiom ľudí, ktorí majú vek 30+. Chcú istoty v playlistoch.“ O hudobnom priemysle a aký je problém s vysielaním slovenskej hudby? Viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Podcastu s Romčom.