Vieme, že nič nerobí, no aj tak pomôže. Placebo efekt stále máta vedcov

  • Placebo efekt je známy už desaťročia, jeho využitie je aj v dnešnej dobe stále oklieštené
  • Vďaka psychologickému efektu naň naše telo reaguje, aj keď vieme, že nejde o žiaden reálny liek
  • Placebo efekt je známy už desaťročia, jeho využitie je aj v dnešnej dobe stále oklieštené
  • Vďaka psychologickému efektu naň naše telo reaguje, aj keď vieme, že nejde o žiaden reálny liek

Oklamať naše telo nie je problém. V mnohých prípadoch prináša placebo nečakané, priam až neuveriteľné zmeny. Môže podporiť organizmus, keď má človek chrípku, pôsobí ako stimulačná látka, ale aj tabletka na spanie. Zvládne zmierniť priebeh depresií a napomôcť k regenerácii tela.

Placebo efekt nie je ničím nezvyčajným, no dodnes len veľmi málo využívaným prostriedkom na zvrátenie chorôb a zlepšenie stavu pacienta. Zväčša sa využíva len vo výskume a na vedecké účely. Nedávna štúdia však dokazuje, že daný efekt funguje aj vtedy, ak človek vie, o čo sa jedná.

Ako využíva veda placebo

Zvyčajne využitie tohto efektu, ktorý sa nazýva aj „sugar pill“, nájdeš v medicínskom testovaní nových liečiv. Sústredené je na vylúčenie možnosti neúčinnosti liečiva na základe klinických testov vykonaných na troch skupinách ľudí. Do výskumu a testovania sa ľudia zapájajú dobrovoľne a nie je to na úkor ich liečby.

Prvá dostane skutočný liek, druhá dostane liek, ktorý nemá účinnú látku (placebo efekt) a tretia liek nedostane. Pri prvej a druhej skupine (pri dvojito zaslepenej štúdií) lekár je presvedčený, že dáva liek a pacient že ho prijíma. Zaujímavosť je v tom, že hoci sú pacient aj lekár presvedčení, že ide o skutočný liek (v obidvoch prípadoch), tak v tom druhom prípade tam účinná látka nie je a človek po „materiálnej“ stránke dostáva to isté, než človek z tretej skupiny. A čo je najzaujímavejšie, tak niektorí pacienti z tej druhej skupiny sa uzdravia, alebo sa cítia lepšie, informuje Denník N.

muž s rukami na tvári
zdroj: Unsplash/Francisco Moreno

Boj proti nepotrebným medikamentom už v 20. storočí

Už štúdia vykonaná v roku 1994 skúmala význam placebo efektu pri liečbe depresií. Výsledky hovoria samé za seba. „Odpovede na placebo pri depresii u pacientov sa rôznia, prejavy choroby však klesajú až o 30-40%. Medzi pacientmi s ťažšou depresiou však majú antidepresíva jasnú výhodu oproti placebu.

Revolúcia v oblasti liečby rakoviny – nové krvné testy dokážu ročne zachrániť tisícky životov

Navrhujem však, aby počiatočná liečba značnej časti pacientov s depresiou mohla byť štyri až šesť týždňov prostredníctvom placeba. Viac ako 30 rokov dvojito zaslepených placebom kontrolovaných antidepresívnych štúdií účinnosti dôsledne preukázalo, že 30 až 40% pacientov so stredne ťažkou až ťažkou depresiou sa zlepšilo liečbou placebom. Niektoré štúdie s novšími antidepresívami ukazujú, že miera odpovede na placebo sa blížila k 50%, informuje Walter A. Brown vo svojej štúdii.

Fungujú napriek tomu, že o nich vieme

Nová štúdia ponúka viacero dôkazov o tom, že placebo lieky môžu stále účinkovať, aj keď si ľudia uvedomujú, že užívajú neaktívne tabletky. Výskum vychádza z rastúceho množstva štúdií, ktoré naznačujú, že „poctivé“ placebo môže zohrávať zásadnú úlohu v modernej klinickej praxi, informuje New Atlas.

„Len sa zamyslite, čo keby si pacient vzal dvakrát denne tabletku cukru s placebo efektom po tom, čo videl krátke presvedčivé videom o sile placeba a vo výsledku zažil znížený stres?,“ uvádza Darwin Guevarra, postdoktorand Michigan State University (MSU) a hlavný autor štúdie.

Skúšal si niekedy v živote placebo?

„Placebo je predovšetkým viac o našej mysli, ako tele,“ vraví Jason Moser, spoluautor štúdie a profesor psychológie na MSU. „Výsledky našej štúdie dokazujú, že je účinné použiť placebo nielen na vedecké účely, ale aj v praxi liečby. Takže namiesto toho, aby ste pacientovi predpisovali celý rad liekov, môžete mu podať placebo, povedať mu, že mu môže pomôcť, a je pravdepodobné, že ak vám pacient verí, udeje sa to.“

Nevylieči nás, no pomôže odbúrať psychosomatické problémy

Ďalšia zo štúdií, ktorá podporuje liečbu placebom, čím narúša zaužívané stereotypy liečebných procesov a moderných liečiv, vznikla na Beth Israel Deaconess Medical Center v Harvarde. „Účinok placeba je viac ako pozitívne myslenie, že liečba alebo zákrok bude fungovať. Ide o vytvorenie pevnejšieho spojenia medzi mozgom a telom. Placebo ich prinúti k spolupráci,“ hovorí profesor Ted Kaptchuk z lekárskeho centra.

„Placebo vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, ale nevylieči vás,“dodáva v štúdii publikovanej na Harward health Publishing. „Ukázalo sa, že je najúčinnejšie pri stavoch, ako je zvládanie bolesti, nespavosť súvisiaca so stresom a vedľajšie účinky liečby rakoviny, ako je únava a nevoľnosť.“

farebné cukríky
zdroj: Unsplash/Sharon McCutcheon

Pomocník v pandémii koronavírusu

Placebo tablety používané vo výskume sú zväčša prispôsobené testovanej oblasti, a teda aj zodpovedajú vedľajším účinkom skúmanej liečby. Tento efekt je však možné využiť aj individuálne a bez špeciálneho chemického zloženia. Mnohé dopady stále pretrvávajúcej pandémie sú založené aj na prežívaní vysokej miery stresu, ktorú nám strach a neodškriepiteľné opatrenia prinášajú. Vďaka stresu môže dôjsť k oslabeniu imunity. Tá následne vytvorí jednoduchšiu možnosť nákazy ochorením COVID-19.

Aj v tomto prípade je nevyhnutná prevencia. Ak sa cítiš nervózny a žiješ v strachu, skús aplikovať placebo. Možno ti príde scestné veriť, že neúčinná tableta či vitamíny na teba zaberú a budeš sa cítiť lepšie. Vyššie uvedené štúdie však dokazujú, že efekt placeba je nesporný. Zlepšenie spánku a zníženie stresu ti môže dopomôcť cítiť sa lepšie a istejšie. Ak by tvoje problémy aj naďalej pretrvávali, rozhodne sa nezabudni poradiť s odborníkom o ďalšom postupe.

Zdroje: Nature, Denník N, Newatlas, Harward health Publishing, Science Daily

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá