Vláda rozhnevala energetického giganta. „Ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom,“ tvrdí zväz

  • Návrhy zákonov kritizuje Slovnaft či teplárenské spoločnosti
  • Zdanenie nadmerných ziskov by mohlo Slovensku do budúcna uškodiť
slovnaft vláda
Ilustračná fotografia, TASR/Henrich Mišovič, Martin Baumann
  • Návrhy zákonov kritizuje Slovnaft či teplárenské spoločnosti
  • Zdanenie nadmerných ziskov by mohlo Slovensku do budúcna uškodiť

Vláda sľubuje pomoc, nakoniec však narobia viac škody. Aspoň to si myslí rafinéria Slovnaft, ktorá upozorňuje, že zavedenie solidárneho príspevku zo zvýšeného zisku rafinérií a ťažobných spoločností bude mať negatívne následky pre energetickú bezpečnosť krajiny, ekonomiku a nakoniec aj príjmy štátneho rozpočtu.

Nikto sa ich nespýtal

Spoločnosť stredajšie rozhodnutie vlády berie na vedomie, no viac ako dvojnásobné zvýšenie sadzby oproti odporúčaniu Rady EÚ, ktoré je na úrovni 33 %, však vníma ako diskriminačné a vysoko znevýhodňujúce v konkurenčnom prostredí.

Zaistenie energetickej bezpečnosti Slovenska aj stredoeurópskeho regiónu si vyžaduje investície rádovo v stovkách miliónov eur, pričom takto navrhnutý solidárny príspevok môže investície spoločnosti Slovnaft výrazne oklieštiť,“ zdôraznil Slovnaft.

Firma upozornila, že nikto zo zástupcov vlády si nenašiel čas rokovať s jedným z najväčších prispievateľov do štátneho rozpočtu a konzultovať tak zásadnú vec. Vláda podľa Slovnaftu zavádza neúmerne vysoký solidárny príspevok bez relevantných analýz a prepočtov práve v čase, kedy by sa mala sústrediť na pomoc pri zabezpečení alternatívnych dodávok ropy najmä z pohľadu prepravných kapacít a taríf.

Vláda Eduarda Hegera čelila množstvu škandálov

Majiteľom Slovnaftu je maďarská skupina MOL. „Spoločnosť Slovnaft a Skupina MOL preskúmajú všetky právne možnosti aj v súvislosti s dohodou o vzájomnej podpore a ochrane investícií medzi Slovenskom a Maďarskom,“ upozornila rafinéria.

Neulahodili viacerým

Na zmeny sa však nesťažuje len Slovnaft. Vládu kritizuje aj Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), ktorý žiada poslancov NR SR o úpravu zákona a riešenie kompenzácií pre dodávateľov tepla.

Návrh na zmenu zákona o regulácii, ktorý posunula vláda do Národnej rady SR v skrátenom konaní, je nebezpečný a ohrozuje zásobovanie obyvateľstva teplom,“ uviedol v stanovisku.

radiátor
zdroj: Unsplash/Julian Hochgesang

Podľa SZVT zámer vlády umožňuje zachovať ceny tepla na úrovni cien roka 2022, ale všetko na úkor dodávateľov tepla. Vláda v návrhu nezaručuje kompenzačné mechanizmy, aby dodávatelia tepla nespadli do platobnej neschopnosti, ktorá následne môže viesť k núdzovým stavom v zásobovaní teplom.

Hrozí núdzový stav

Podľa predsedu predstavenstva SZVT Stanislava Janiša hrozí, že dodávatelia nebudú mať za čo nakúpiť plyn a hrozí núdzový stav v zásobovaní teplom. „Táto novela je to isté, akoby vláda zastropovala cenu chleba na 30 centov, občan príde do obchodu a regály sú prázdne, lebo za 30 centov chlieb nikto neupečie. Toto sa môže stať v teple,“ upozornil Janiš.

Prijaté opatrenia musia byť podľa SZVT podmienené schválením schémy pomoci a vyhlásením výzvy na predkladanie žiadostí v rámci dotačnej schémy. Zákon však podľa nich je v tomto bode formulovaný vágne.

plynomer zobrazujúci spotrebu plynu v domácnosti
zdroj: TASR/DPA

V návrhu nie je žiadna previazanosť medzi zastropovaním cien a kompenzáciami, a to je najväčšie nebezpečie, ktoré môže dostať spoločnosti na kolená,“ uviedol Janiš.

Slovenský zväz výrobcov tepla združuje viac ako 100 dodávateľov tepla na celom Slovensku. V spoločnostiach združených v rámci SZVT pracuje takmer 4 000 ľudí v 188 mestách a obciach na Slovensku a zabezpečujú dodávku tepla pre takmer dva milióny občanov.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá