Všetko podstatné z Google I/O 2015

  • Google I/O je každoročná konferencia určená pre developerov, kde sa návštevníci môžu prostredníctvom inšpiratívnych príhovorov ako aj samotného skúšania, dozvedieť viac o novinkách z dielne spoločnosti Google. Tento rok nebola núdza opäť o množstvo vylepšení a my ti ich prinášame v tomto článku pekne pokope.
image_1433136578.jpeg
  • Google I/O je každoročná konferencia určená pre developerov, kde sa návštevníci môžu prostredníctvom inšpiratívnych príhovorov ako aj samotného skúšania, dozvedieť viac o novinkách z dielne spoločnosti Google. Tento rok nebola núdza opäť o množstvo vylepšení a my ti ich prinášame v tomto článku pekne pokope.

 

Android M

– povolenia

Prostredníctvom „App permissions“ ti uľahčí nový Android označiť, ktoré dáta poskytneš aplikáciám. Aplikácie sa už viac nebudú pýtať pri inštalácii, či im povolíš uvedené povolenia, o povolenie požiadajú, až keď ho budú potrebovať.

– linking

Chrome Custom Tabs umožní developerom pridať vlastné funkcie, ktoré budú umiestnené v hornej časti aplikácie. Napríklad na Pintereste môže byť týmto spôsobom pridaný odkaz na web. Pridaná bola aj nová aplikácia, ktorá umožňuje ostatným overiť linky tak, aby prechod medzi aplikáciami bol plynulý.

– batéria

Nová „uspávacia“ funkcia pomôže šetriť batériu v momente, keď detektor pohybu bude v pokoji. Budík alebo notifikácia samozrejme zazvoní. K baterke neodmysliteľne patrí aj port na nabíjanie, ten nový USB Type C podľa Google príde na zariadenia čoskoro.

 

                 

Android Pay

Google oznámil zámer expandovať s Android Pay prostredníctvom spolupráce s mobilnými operátormi, ktorí ho budú predinštalovať na predávané zariadenia. Zatiaľ to vyzerá na spoluprácu s T-Mobile, Verizon a AT&T, pričom na zrealizovanie platby bude stačiť odtlačok prsta.

 

 

Android Wear

Funkcia „Always on“ zabezpečí, aby na obrazovke boli informácie z aplikácie vždy viditeľné vďaka energeticky nenáročnému čierno-bielemu módu.

Pridané boli aj nové gestá ako napríklad zatrepanie rukov hore a dole povie zariadeniu, aby scrolloval v texte. Na Android Wear watch pribudla hlavne pre tých kreatívnejších možnosť nakresliť si svoj vlastný emoji.

Aktuálne je podľa Google nadizajnovaných viac ako 4000 aplikácií pre Android Wear.

 

 

„Now on Tap“

Google prostredníctvom Google Now neustále pracuje na tom, aby boli smartfóny ešte viac chytré, a to naučením sa tvojich zvykov a správania. Aplikovaním týchto údajov chce následne poskytovať  aplikáciám informácie, ktoré napríklad po prílete umožnia objednať si auto z Uberu alebo cestou domov objednať nákup potravín.     

Alebo predstav si, že počúvaš svoju obľúbenú pesničku a nedá ti to už dlhšiu dobu spávať, tak sa spýtaš: „ako sa volá v skutočnosti?“. Systému už bude vedieť koho myslíš a Google ti vyhľadá všetko potrebné.

 

 

Google Photos

Podľa Google všetci priveľa fotíme. Úľavu pre pamäťové karty prináša práve Google Photos, aplikácia, ktorá ti umožní zálohovať neobmedzený počet fotiek zadarmo a umožní ti ich prehliadanie v prostredí časovej osi.

Okrem toho môžeš používať túto službu na výrobu videí a koláží, s čím ti aplikácia navyše rada pomôže, alebo video dokonca sama vytvorí.

 

 

Offline konektivita

Android už pokryl väčšiu časť sveta, preto sa Google rozhodol sprístupniť svoje aplikácie aj v krajinách s obmedzeným prístupom k internetu. Najvýraznejším offline počinom je asi YouTube Offline pre rozvojové krajiny, pričom za zmienku stojí aj offline podpora pre prehliadač Chrome.

Na Google I/O 2015 boli predstavené Offline Maps, ktoré umožnia využívať Google Maps aj bez internetového pripojenia.

 

 

Nástroje pre developerov

Reč bola aj o developer tools, bolo uvedená preview Android Studio 1.3 a Polymer 1.0. Android Studio, ktoré ponúka užívateľské prostredie na úpravu a debugging jazyka C++.

Čoskoro Google uvedie aj Cloud Test Lab, ktorý pomôže pri automatizácii výsledkov testovania aplikácií na viac ako 20 zariadeniach. 

V budúcnosti môžeš očakávať aj nové AdMob nástroje na meranie počtu inštalácií aplikácií z reklám, napríklad aj s údajom odkiaľ sú tí najlepší zákazníci.

 

 

Virtuálna realita

Google Cardboard SDK bude podporovať aj iOS, zlepší sa jeho premietač a bude ľahšie zložiteľný.

Novinkou je program virtuálnej reality (VR) „Expeditions“, ktorý umožňuje učiteľom zorganizovať virtuálny školský výlet, na ktorom študenti spoznajú nové miesta prostredníctvom Google Cardboard VR systému.

Na trh sa dostane aj kamerové vylepšenie s názvom „Jump“, vďaka ktorému môže hocikto nahrať  VR video na v podstate ľubovoľnú kameru. V nej následne vytvorí 360 stupňový záber nahrávania.

 

 

zdroj: The Next Web

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech