Všetky nové budovy vo Francúzsku budú musieť mať zelené strechy alebo solárne panely

  • Nový zákon požaduje „živé strechy“ alebo solárne panely na budovách.
thinkprogress-org
  • Nový zákon požaduje „živé strechy“ alebo solárne panely na budovách.

Pred nejakým časom sme písali o tom, ako bude San Francisco čerpať energiu zo Slnka, a teraz čaká podobný osud aj jednu z európskych krajín. Francúzsko prijalo nový zákon, ktorý stanovuje, že všetky nové budovy, ktoré budú slúžiť na komerčné účely, budú musieť mať aspoň čiastočne pokryté strechy zeleňou alebo sa na ich pokrytie budú vo veľkom využívať solárne panely.

rimbit-com

foto: rimbit.com

Hoci sa environmentálne skupiny pokúšali o to, aby bola zeleňou pokrytá každá voľná plocha na strechách budov, zákonodarcovia sa rozhodli trochu inak a ponúkli developerom tieto dve možnosti. Buď solárne panely alebo čiastočná zeleň. Čo je stále lepšie ako žiadna zeleň a žiadne solárne panely. Francúzsko medzi európskymi lídrami zaostáva, čo sa týka výroby energie vznikajúcej zo Slnka. Tu je teda jeho možnosť si napraviť reputáciu a znížiť medzeru v rozdieloch. Samozrejme, Slováci sa do tejto skupiny zjavne nezaraďujú, ale ktovie, možno si z Francúzska zoberieme príklad a onedlho sa to bude zelenať aj u nás.

france-italy-green-roof-solar-panels-2

foto: inhabitat.com

Výhodou zelených oáz je celkové zlepšenie životného prostredia, a to už nehovoríme o tom, ako esteticky takéto niečo pôsobí. Živé strechy majú mnoho benefitov, medzi ktorými je napríklad prirodzená izolácia budovy, zachytávanie dažďovej vody, ale tiež nečistôt z ovzdušia, no a samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na to, že kde je zeleň, tam je život. Takéto záhony, záhradky či oázy poskytujú prirodzené prostredie ako pre vtáky a hmyz, tak aj pre mnohé drobné zvieratá. Okrem toho zelené strechy pomáhajú redukovať efekt „horúceho ostrova“. Tento fenomén vzniká v čase, keď sa budujú mestské časti, plieni sa zeleň a udržuje sa teplo, čo spôsobuje, že veľké mestá sú počas dňa až o 1-3°C teplejšie než okolité oblasti a v noci dokonca až o 12°C.

france-green-roof-building-1020x610

foto: inhabitat.com

ak sa budú viac využívať solárne panely, stále dobre, pretože v tomto smere má Francúzsko údajne stále čo dobiehať, a to najmä v porovnaní so susedným Nemeckom, ktoré už vo veľkom funguje a čerpá slnečnú energiu. Francúzsko má na konte zatiaľ len 5 gigawattov fotovoltaických systémov, čo tvorí iba 1% celkovej produkcie elektriny v krajine. Nový zákon tak dúfa v lepšie a doslova zelenšie časy.

france-green-roof-building-2-1020x610

foto: inhabitat.com

Zdroj a fotografie: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: thinkprogress.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech