Vynálezy, ktoré boli objavené šťastnou náhodou

  • Mnohí vynálezcovia nám uľahčili život. Svojou prácou doslova zmenili spoločnosť. Finálny produkt však nebol tým, čo na začiatku očakávali. Polovica z nich vznikla v podstate náhodou.
cocaColaInvention
  • Mnohí vynálezcovia nám uľahčili život. Svojou prácou doslova zmenili spoločnosť. Finálny produkt však nebol tým, čo na začiatku očakávali. Polovica z nich vznikla v podstate náhodou.

V knihe Inventology analyzuje americká autorka Pagan Kennediová štatistiku vynálezov, ktorá ukazuje, že 50% vynálezov vzniklo šťastnou náhodou.

 

Podľa výskumu Pagan môžu ľudia objaviť nové a inovatívne veci práve vtedy, keď sa o to vôbec nesnažia. Najväčším zdrojom inšpirácie je cieľová skupina produktu. Dve tretiny existujúcich vynálezov vzniklo na určitej forme spolupráce s ľuďmi, ktorí majú danú vec používať.

 

Mnohé produkty dnešnej doby majú svoj pôvod v šťastných náhodách.

 

Mikrovlnná rúra bola vynájdená Percy Spencerom po tom, ako zistil, že rádiolokačné zariadenie na ktorom pracoval roztopilo čokoládu v jeho vrecku. Prvé jedlo, ktoré zámerne zohrial bol popcorn.

2

Percy Spencer, foto: gtownma.com

 

Coca-Cola, najznámejší nápoj na svete sa zaraďuje tiež medzi náhodné objavy. Pôvodný recept bol tonic na upokojenie nervov, ktorý pil plukovník John Pemberton. Po prvýkrát sa dnešná Coca-cola predávala ako liek na zníženie bolesti.

Socha Jihna Pembertona ,foto: iloveindia.com

 

Teflón je výsledkom náhodného objavu v laboratóriu, keď chemik Roy Plunkett experimentoval s chladivami do chladničiek. Z pôvodného zámeru mu vzniklo niečo úplne iné, a tak dnes poznáme nelepivý teflón.

Penicilín bol objavený Alexandrom Flemingom. To vie hádam každý. No viete ako? Kým bol Fleming zaneprázdnený hľadaním zázračného lieku na vyliečenie chorôb, všimol si rastúcu pleseň vo vyradenej Petriho miske.

Alexander Fleming, foto: biography.com

 

Poznámkové bločky sú tiež vynálezom. No nikto to neurobil zámerne. Za ich vynálezcu sa považuje Spencer Silver, ktorý sa v skutočnosti snažil prísť na silný lep. Namiesto toho však vynašiel najslabší, neskôr využívaný práve na prichytenie poznámkových bločkov.

Vedelisteze.sk

Zdroj: Vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: flickr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech