Výstavba nelegálnej cesty v TANAP-e pokračuje, aj napriek zákazu

  • O situácii informovalo občianska inciatíva MY SME LES na svojom profile na sociálnej sieti
  • O zákaze ťažby pritom rozhodol Inšpektorát životného prostredia v Žiline už pred mesiacom
My sme les
MY SME LES
  • O situácii informovalo občianska inciatíva MY SME LES na svojom profile na sociálnej sieti
  • O zákaze ťažby pritom rozhodol Inšpektorát životného prostredia v Žiline už pred mesiacom

Zákaz ťažby a výstavby nelegálnej cesty v TANAP-e vydala Slovenská inšpekcia životného prostredia a Inšpektorát životného prostredia už pred mesiacom. Napriek tomu ťažba a výstavba ilegálnej cesty v tejto oblasti stále pokračuje.

Nedoručiteľný zákaz

Zákaz výkonu činnosti adresovaný Združeniu vlastníkov pozemkov v Jalovci (pozemkovému spoločenstvu) na zastavenie výstavby cesty do jedinečnej Jaloveckej doliny v Tatranskom národnom parku (TANAP) bol vydaný.

Pozemkové spoločenstvo si však podľa vyjadrenia inšpekcie neprebralo poštovú zásielku s vydaným zákazom a bagruje cestu aj naďalej, pričom medzičasom stihlo vybudovať takmer 300-metrový úsek cesty. Inšpekcia preto požiadala políciu, aby zásielku pomohla doručiť a na problém upozornila ďalšie kompetentné úrady a organizácie. Občianska iniciatíva MY SME LES o pokračovaní ťažby informovala na sociálnej sieti.

Pravdivosť zverejnených informácií nám potvrdil aj Dušan Machala zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Žiline.

„To, že sa spoločenstvu snažíme doručiť zásielku o zákaze opakovane, je pravda. Rovnako je pravdou aj informácia, že momentálne má doručenie o zákaze v rukách polícia. Nevieme potvrdiť spôsobené škody, nakoľko tie sú v rovine vyšetrovania,“ vyjadril sa Dušan Machala pre Startitup.

Ťažba pokračuje aj napriek sľúbenej kompenzácii

Pozemkové spoločenstvo chce v Jaloveckej doline ťažiť drevo napriek tomu, že mu štát bude majetkovú ujmu za obmedzenie hospodárenia v chránenom území finančne kompenzovať. Ide o územie, pre ktoré platia rozhodnutia, ktoré takúto hospodársku činnosť zakazujú z dôvodu komplexnej ochrany tejto výnimočnej lokality.

Za účelom plánovanej ťažby prebieha bez povolenia výstavba lesnej cesty. Podľa občianskeho združenia MY SME LES, ale aj SIŽP, pozemkové spoločenstvo vie, že ak pri vykonávaní činnosti hrozí poškodenie prírody, štát nemá povinnosť im povoliť sprístupnenie územia výstavbou cesty.

Iniciatíva MY SME LES ďalej v tlačovej správe informuje, že o konaní vie na základe obdobnej činnosti spred roka, keď si v susednej doline Rakytie tiež nelegálne prebagrovali cestu, za čo dostali od Inšpekcie životného prostredia symbolickú pokutu vo výške 2 000 eur. Táto neadekvátna pokuta za postavenie viac ako 2 km dlhej cesty v národnom parku žiaľ mala zjavne povzbudivý a nie odradzujúci efekt.

Symbolické pokuty nepomáhajú

Naše lesy sú v zložitej situácii roky. „Štát si dlhodobo nevie zjednať poriadok ani v najstaršom a najhodnotnejšom národnom parku na Slovensku. Je to aj vďaka tomu, že stále nie je zonácia parku a príslušné úrady nekonajú, alebo konajú nedôsledne”, konštatoval odborník na ochranu prírody Marián Jasík z občianskeho združenia PRALES.

Viac čítaj TU>> Sme svedkami extrémneho ničenia našich lesov. Hroziacu ekologickú katastrofu si už všimli aj vo svete

Situáciu komentuje aj iniciatíva MY SME LES. „To, že je niekto vlastníkom lesa automaticky neznamená, že na svojom pozemku môže opakovane porušovať zákon. Rovnaký meter musí platiť na nelegálnu stavbu aj na nelegálnu cestu”, vysvetľuje Rastislav Mičaník.

Zároveň dodáva, že Inšpekcia životného prostredia by mala byť v takýchto prípadoch rázna, pretože symbolické pokuty evidentne nefungujú a nelegálne činnosti v chránených územiach pribúdajú.

Najrozsiahlejšia dolina bez lesnej cesty

Jalovecká dolina je zatiaľ najrozsiahlejšou dolinou bez lesnej cesty na Slovensku. Je v nej množstvo starých lesov a žijú v nej mnohé vzácne druhy, vrátane ohrozeného hlucháňa. Akákoľvek cesta v tejto unikátnej doline znamená deštrukciu, rozvrátenie lesov kvôli vysušeniu pôdy a ohrozenie biotopov vzácnych živočíchov.

Dobre si to uvedomuje aj Správa TANAP-u, ktorá navrhla zaradiť toto územie do prísne chránenej bezzásahovej zóny v rámci zonácie národného parku. Na možnosť poškodenia Jaloveckej doliny upozornila Správa TANAP-u už takmer pred rokom príslušný Okresný úrad v Liptovskom Mikuláši a požiadala ho, aby v tejto veci konal. Ten však napriek urgenciám nekoná.

Na vyjadrenie TANAP-u čakáme, správu budeme aktualizovať.

Zdroj: Facebook MY SME LES, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá