Významní investori sa postavili priemyselným gigantom, chcú aby boli ekologickejšie

  • Situácia zašla tak ďaleko, že pud sebazáchovy začína prevyšovať váhu peňazí
  • Významní investori vyzývajú priemyselné giganty, aby prestali so špinavým lobingom a vybrali sa ekologickou cestou
dc-Cover-7n9apglk476mjlq4je3ok34b01-20180622141310.Medi
  • Situácia zašla tak ďaleko, že pud sebazáchovy začína prevyšovať váhu peňazí
  • Významní investori vyzývajú priemyselné giganty, aby prestali so špinavým lobingom a vybrali sa ekologickou cestou

Globálne otepľovanie rýchlo prekračuje prah nášho pohodlného života, ale ľudstvo je voči tomu akoby slepé a hluché. Časť bežného obyvateľstva sa snaží recyklovať a žiť čo najšetrnejšie, zatiaľ čo tí najväčší „špinavci“ hľadia len na svoj biznis, akoby sa ich život na planéte vôbec netýkal.

Situácia zašla tak ďaleko, že pud sebazáchovy začína prevyšovať váhu peňazí. Niekoľko významných investorov rázne vyzvalo desiatky veľkých firiem z najviac znečisťujúcich priemyslov, aby ich prestali zastupovať lobisti, ktorí nerešpektujú parížsku klimatickú dohodu. Medzi týchto investorov patrí aj anglikánska cirkev a švédsky štátny dôchodkový fond, ktorých investície spolu dosahujú dva bilióny dolárov.

Investori v liste žiadajú 55 spoločností, ako sú napr. Unilever, Nestlé, Danone, Shell, Volkswagen, Rio Tinto, Rolls-Royce, Fiat, Daimler, BMW, Renault, Peugeot PSA, RWE, Bayer, BASF či Siemens, aby „revidovali lobistické pozície prijaté organizáciami, ktorých sú členmi“. Tieto skupiny majú na svedomí jedny z najväčších emisií skleníkových plynov, obrovskú spotrebu energie a popri tom odmietajú snahy o nápravu klimatických zmien, informoval o tom denník Independent.

Rozhodnutie bojovať proti „špinavému“ lobingu prišlo niekoľko týždňov potom, čo Medzivládny panel pre zmeny klímy OSN (IPCC) varoval, že emisie skleníkových plynov sa musia do roku 2030 znížiť takmer o polovicu, ak sa chce ľudstvo vyhnúť globálnej ekologickej katastrofe. Rokovania majú začať v roku 2020.

„Klamlivé a nesúrodé praktiky korporátneho lobingu podkopávajú schopnosť vlád reagovať na zmenu klímy a napĺňať ciele parížskej dohody. Obchodné združenia svoj nátlak často vyvíjajú za zatvorenými dverami, čo je z pohľadu verejnej politiky týkajúcej sa zmeny klímy zákerné,“ uviedol Adam Matthews z Penzijnej komisie anglikánskej cirkvi. „Ako zdôrazňuje nedávna správa IPCC, ide o veľa a čas je proti nám. Je teda správne, že investori chcú od najväčších európskych znečisťovateľov, aby zmenili svoje lobistické praktiky,“ dodal.

„Dlhodobí investori majú jasný záujem na tom, aby sa parížska dohoda naplnila a celý svet prešiel na nízkoemisné hospodárstvo. Akcionári očakávajú, že firmy, do ktorých investovali, budú hájiť klimatickú politiku potrebnú k naplneniu týchto cieľov. Čo znamená chcieť to aj po záujmových združeniach, ktorých sú firmy členmi,“ vysvetlila šéfka Skupiny inštitucionálnych investorov pre klimatickú zmenu Stephanie Pfeiferová.

Ak svetoví lídri dodržia svoje aktuálne klimatické záväzky, planéta sa, podľa správy IPCC, na konci storočia oteplí o tri stupne Celzia. Najhoršie dôsledky, ktoré oteplenie prinesie, ak bude ľudstvo príliš pomalé, je úplné vymiznutie koralových útesov, úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne – od toho závisí aj zvýšenie morskej hladiny, ďalej zničenie ostrovných komunít a zmenu viacerých ekosystémov. Treba zdôrazniť, že v prírode všetko so všetkým súvisí, preto poškodenie jednej „súčiastky“, spôsobí zničenie ďalších. Nemuselo by sa tak stať, ak by sa teplota Zeme zdvihla o menej ako 1,5 stupňa Celzia. Podľa vedcov však túto hranicu prekročíme už počas najbližších 20 rokov.

Spomeň si na to, keď budeš argumentovať, že „ty sa predsa nebudeš tisnúť v MHD či šliapať na bicykli a preto jednoducho musíš ísť autom,“ alebo, že „nedokážeš žiť bez každodennej dávky mäsa,“ či „potrebuješ zabíjať čas nakupovaním oblečenia,“ pretože práve toto sú oblasti, ktorými vie k záchrane klímy prispieť obyčajný človek.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá