Youtuberi vyzbierali na výsadbu stromov viac ako 20 miliónov za extrémne krátky čas. Prispel aj Elon Musk

  • Projekt #TeamTrees sa zrodil v máji 2019, keď youtuber MrBeast dosiahol na svojom kanáli 20 miliónov odberateľov
  • Následne bol svojimi fanúšikmi vyzvaný k tomu, aby tento miľník oslávil zmysluplne a symbolicky zasadil 20 miliónov stromov
wikimedia.org-Duncan.Hull, pixabay.com
  • Projekt #TeamTrees sa zrodil v máji 2019, keď youtuber MrBeast dosiahol na svojom kanáli 20 miliónov odberateľov
  • Následne bol svojimi fanúšikmi vyzvaný k tomu, aby tento miľník oslávil zmysluplne a symbolicky zasadil 20 miliónov stromov

Cieľ, ktorý sa z počiatku zdal nenaplniteľný, je dnes realitou. Populárnemu yotuberovi sa po necelých dvoch mesiacoch podarilo vyzbierať financie na výsadbu viac ako 20-tich miliónov stromov. Píše o tom The Verge.

Mladík MrBeast bral zo začiatku túto výzvu len ako vtip, no nakoniec sa rozhodol do jej realizácie naplno pustiť a dokázať tak ľuďom, že youtuberi vedia mať na spoločenské dianie aj pozitívny vplyv. MrBeast sa preto spojil so svojimi yotuberskými kolegami a spoločne 25. októbra odštartovali kampaň k projektu #TeamTrees. Cieľ si stanovili jasný, do roku 2020 vysadia 20 miliónov stromov. 

Necelé dva mesiace od zahájenia kampane majú, čo chceli. V čase písania tohto článku sa projektu #TeamTrees podarilo vyzbierať financie na výsadbu 2 041 176 stromov

To všetko vďaka viac ako 500-tisíc darcom a niekoľkým známym menám, prevažne z technologických firiem. Generálny riaditeľ Tesly a SpaceX Elon Musk venoval 1 milión dolárov. Elona nasledoval aj generálny riaditeľ Shopify Tobi Lütke, ktorý venoval 1 000,001 dolárov. 200-tisíc dolárov poslala na účet projektu aj generálna riaditeľka YouTube Susan Wojcicki. 

Vďaka takémuto rýchlemu rastu je tímový strom jednou z najrýchlejšie rastúcich iniciatív zameraných na získavanie environmentálnych zdrojov. 

Hviezdy Youtubu chcú teraz vysadiť stromy udržateľným a ekologickým spôsobom. Práve preto sa spojili s odborníkmi. Pre spoluprácu si vybrali jednu z najväčších a najdlhšie pôsobiacich mimovládnych organizácií zaoberajúcich sa pestovaním stromov so 47 rokmi skúseností. Ide o nadáciu Arbor Day Foundation, ktorá má podľa Charity Navigator rovnaké hodnotenie ako americký Červený kríž.

Nadácia Arbor Day Foundation bude v spolupráci s profesionálnymi partnermi v oblasti lesného hospodárstva na celom svete vysádzať stromy od januára 2020. Dúfa pritom, že projekt sa stihne ukončiť do decembra 2022. Pôjde tak o rozsiahlu dvojročnú misiu zameranú na výsadbu stromov. 

Podľa zástupcu nadácie Arbor Day Foundation, stromy vysadené vďaka crowndfundingu iniciovaného youtubermi, budú schopné absorbovať a ukladať až 1,6 milióna ton uhlíka. Pomôžu tiež odstrániť 115 000 ton chemického znečistenia ovzdušia.

A prečo Team Trees vysádza stromy namiesto toho, aby peniaze putovali na ochranu tých existujúcich?

„Je životne dôležité chrániť, spravovať a obnovovať lesy na celom svete. Zameriavame sa na obnovu, pretože podľa Národnej akadémie vied má obnova lesov najväčší potenciál na zmiernenie zmeny klímy v porovnaní so všetkými ostatnými prírodnými klimatickými riešeniami. Obnova pôdy výsadbou stromov je oblasťou expertízy Nadácie Arbor Day Foundation a ide o niečo, čo robia už takmer päť desaťročí,“ uvádza sa v sekcii FAQ na oficiálnom webe Team Trees.

Zdroj: teamtrees.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech