Za filantropickou crowdfundingovou platformou stojí desaťročná podnikateľka

  • Vivienne Harrovú podporujú aj hviezdy zo Silicon Valley, pričom je to je už jej druhý podnikateľský zámer.
image_1414195263.jpeg
  • Vivienne Harrovú podporujú aj hviezdy zo Silicon Valley, pričom je to je už jej druhý podnikateľský zámer.

 

Každý deň výjde na svetlo sveta nejaká nová crowdfundingová platforma. Táto je ale predsa len trochu iná. StandApp je platforma navrhnutá pre mobilné zariadenia a jej cieľom je zbierať peniaze pre neziskovky. Od ostatných sa odlišuje aj tým, že ju založilo desaťročné dievča.

Ako kopec ďalších detí začínala Vivienne Harrová zarábať predávaním limonády. Jej cieľ sa ale od cieľov iných detí podstatne líšil. Nechcela zarobiť peniaze, aby ich potom mohla sama minúť. Zaviazala sa k tomu, že všetky zarobené peniaze pôjdu na ukončenie detského otroctva, a limonádu bude predávať až dokým tento cieľ nesplní. Po 173 dňoch a za veľkej pozornosti médií zarobila 101 000 dolárov. Vivienne dokonca pozvali, aby zazvonila pri IPO Twitteru na newyorskej burze.

Začiatkom roka 2014 dal Eric Harr, Viviennin otec, v práci výpoveď, aby pomohol svojej dcére s podnikaním. Výsledkom bola spoločnosť Make A Stand lemon-aid, ktorá z každého predaja venuje 5% na svoju nadáciu a v súčasnosti je rozptýlená po celých Spojených štátoch. Harrovci však chceli urobiť ešte viac.

Ozbrojená investíciami od najvplyvnejších ľudí, vrátane zakladateľov Twitteru Jacka Dorseyho a Biza Stonea, spustila rodina 1. októbra aplikáciu StandApp. „Chceli by sme vyplniť priepasť medzi empatiou a skutočnou akciou. Chceme, aby mali ľudia rýchly prístup k crowdfundingovým kampaniam vo svojom telefóne,“ hovorí pán Harr. „Crowdfunding si ľudia spájajú so stresom, my chceme, aby bolo zábavné pomáhať ľuďom.“

V súčasnosti môžu používatelia spustiť kampaň na StandApp aplikácii iba pre 25 manuálne vybraných neziskoviek, akými sú napríklad Donors Choose, Doctors without Borders alebo WildAid. Čoskoro pribudnú ďalšie.

Celú kostru aplikácie naprogramovali v College Code Campe, v programe zameranom pre dievčatá-vývojárky. Vivienne vysvetlila dievčatám svoj zámer, ako by mala aplikácia vyzerať, a ony začali StandApp kódovať.

„Dá sa povedať, že som v nej videla seba, keď som bola malá. Čo sa mi na tejto aplikácii a celej myšlienke páči je, že aj keď ste len decko, môžete zmeniť celý svet,“ hovorí Bri Connelyová, ktorá pomáhala pri vytváraní aplikácie.

Vivienne Harr by s týmto tvrdením rozhodne súhlasila. Hovorí, že ju najviac teší myšlienka, že jej aplikácia má potenciál umožniť „komukoľvek, aby sa angažoval a zmenil svet.“

Momentálne sa však Viviennin otec po veľkom tlaku zo strany médií snaží o to, aby mala jeho dcéra normálny život. Chodí do školy (predtým sa učila doma) a nechystá sa byť tvárou StandApp tak, ako to bolo v začiatkoch podnikania s limonádou. Namiesto toho bude v spoločnosti zastávať pozíciu „Vedúca Inšpirácie“.

Zdroj: fasctcoexist.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech