Za fotkou dňa NASA opäť stojí šikovný Slovák. Tento nádherný záber odfotil v čilskej púšti

  • Nachádza sa na nej nočná obloha Južnej pologule a nesie názov Malý ako Mars
  • Z tejto jedinečnej fotografie Roberta Barsa ostaneš na chvíľu bez dychu
  • Nachádza sa na nej nočná obloha Južnej pologule a nesie názov Malý ako Mars
  • Z tejto jedinečnej fotografie Roberta Barsa ostaneš na chvíľu bez dychu

Nestalo sa prvýkrát, že sa fotkou dňa, ktorú zverejnila NASA, boli šikovné ruky Slovákov. Tentokrát sa unikátna fotografia z púšte Atacama volá Malý ako Mars a zobrazuje nočnú oblohu posiatu hviezdami v jedinečnom aranžmáne.

Malý ako Mars

Jej dominantou je obľúbené súhvezdie Orion s farebnými hmlovinami magickej nočnej oblohy Sírius a Canopus, vpravo sú tiež dve malé galaxie Magellanove oblaky viditeľné len z južnej pologule, informuje Pravda.

Fotka zo Slovenska obletela svet a NASA ju ohodnotila ako foto dňa. Podobné vesmírne divadlo zažiješ už z utorka na stredu

Planéta Mars, po ktorej je snímka pomenovaná, sa na nej aj skutočne nachádza. Figuruje v ľavom dolnom rohu ako dominantný žiariaci bod. NASA týmto výberom upozornila aj na nedávnu vydarenú akciu, počas ktorej sa na spomenutej planéte ocitol rover Preseverance.

Pred Barsom sa NASA fotografiami dňa stali aj zábery od ďalších piatich Slovákov, Juraja Tótha, Vojtecha Rusina, Tomáša Slovinského a Ondreja Králika.

Ďalšie ti nesmú ujsť

Ak ťa táto fotografia uchvátila, rozhodne by si sa mal pozrieť aj na ďalšie z Robertových diel. Jedným z nich je aj fotografia súhvezdia Líška, ktorá síce na obrázku nemá úplne tie farby ako v skutočnosti, no rozhodne patrí k skvostom.

„Keďže bol objekt snímaný iba v istých spomenutých emisných čiarach, obrázok získaný po spracovaní týchto záberov nezodpovedá po prevedení do RGB priestoru skutočným farbám. A výsledný vzhľad závisí od techniky, akou sa tieto úzkopásmové snímky skombinujú a ktorým farebným kanálom sa údaje priradia,“ uvádza autor.

Robert Barsa
zdroj: Astrofotografia/images

Záber Malý ako Mars bol vytvorený začiatkom decembra, NASA na fotografii ocenila špecificky ladenú hmlovinu, ktorá sa tiahne v oblúku nad obzorom v takmer 180 stupňoch s neprehliadnuteľným súhvezdím Orion. Samotná „červená planéta“ je ale najjasnejším žltkastým nebeským majákom na tejto snímke.

Ďalšie diela tohto šikovného Slováka nájdeš na oficiálnom webe Astrogotofrafia.

Zdroje: Pravda, Fontech Startitup, Astrofotografia, NASA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá