Za spotom na darcovské 2 % pre ľudí s hendikepom stoja skúsení kreatívci aj producenti videoklipov pre Celeste Buckingham či Emmu Drobnú

APPA_banner_700x4304
APPA

Aj tento rok môžete darovať svoje 2 % z daní. Na Slovensku sa o ne uchádza takmer 16-tisíc rôznych organizácií, združení, nadácií  a spolkov. Len vďaka príspevkom totiž môžu fungovať a rozvíjať svoju činnosť. Sami môžete rozhodnúť, komu svoj podiel zo zaplatenej dane venujete. Ak neurčíte, kde majú tieto peniaze pomôcť, automaticky sa odvedú do štátneho rozpočtu.

Neziskové organizácie potrebujú pomoc viac ako kedykoľvek predtým

V treťom sektore pôsobí aj Asociácia pomoci postihnutým – APPA. Na Slovensku už dvanásty rok pomáha ľuďom s hendikepom zlepšovať kvalitu života. Mediálnu kampaň na 2 % zverila do rúk profesionálom, ktorý ju postavili na paradoxe života. 

 „Pandémia a korona postihla každého a mnohým z toho mála, čo mali, zostalo ešte menej. Keď nás Asociácia pomoci postihnutým – APPA oslovila, aby sme pripravili kampaň na darcovské 2% z daní, vedeli sme, že nás čaká výzva, pretože pomoc momentálne hľadajú všetci, čo chcú pomáhať ďalej. Nechceli sme si vymýšľať nerealistické scenáre, ani tému poňať pateticky, aj napriek jej citlivosti a preto sme vychádzali z toho, čo nám priniesol rok 2020, hovorí Jord Nikov z agentúry Work&Hugs, ktorá je autorom konceptu a kreatívnej myšlienky kampane.

zdroj: APPA
zdroj: APPA
 

Kampaň s názvom NEW NORMAL

Rok 2020 bol náročný rok pre všetkých bez rozdielu. Zo strachu pred novou hrozbou sme zaliezli do našich domovov ako myši do diery. Museli sme si zvyknúť na to, ako svet po novom funguje. Na takzvaný new normal. Pocítili sme, ako ubíja obmedzený prístup ku kultúre či nulové vyhliadky na koncerty a festivaly. Pred očami nám zasvietila stopka cestovaniu, športovým akciám a ďalším doteraz bežným veciam. Ale zatiaľ čo bežní ľudia sa s lockdownovými opatreniami pasujú od minulého roka, ľudia s hendikepom zažívajú lockdown roky, od okamihu kedy im choroba či úraz skrížili cesty. A to, čo väčšina z nás považuje za najhorší a najobmedzovanejší rok života, nie je ničím novým pre ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc.

„V Asociácii pomoci postihnutým – APPA vedia, čo títo konkrétni ľudia zažívajú. Vychádzali sme z ich detailných informácií. Odhodlanie pomáhať je tam veľmi cítiť. A to nás motivovalo k tomu, aby sme celú kampaň spravili naozaj kvalitne,“ približuje Jord Nikov z Work&Hugs, ktorá  aktuálne zabezpečuje aj kompletnú komunikáciu na mediálnej kampani Pripravení na Tokio pre Slovenský olympijský výbor.

zdroj: APPA

Na pľaci sami sebou

Hlavné tváre kampane sú skutoční hrdinovia s hendikepom. Malé dievčatko, mama s imobilným synom, senior aj mladý chlapec na vozíku. Tí všetci v 30-sekundovom videu hrajú samých seba. Jedným z pätice účinkujúcich je 19-ročný paracyklista a prvý slovenský paraveslár Krištof Kubala z Prievidze.

„Keď mi zavolali kvôli spotu, Krištof hneď ako počul, že je to APPA, ktorá je jeho srdcovka, ešte ani nevedel bližšie o čo pôjde, okamžite súhlasil,“ približuje synovu prvú reakciu Monika Kubalová, Krištofova mama. „Idea celej kampane bola pre nás ako také déjà vu. Presne túto myšlienku na začiatku korony vyslovil Krištof, keď na sociálnych sieťach videl, že veľmi veľa zdravých ľudí má s opatreniami problém a sťažuje sa, akí sú izolovaní. Povedal mi, že on sa tak cíti bežne. A ešte stále to nie je také, ako to majú znevýhodnení ľudia na lôžku, ktorí sa zo zdravotných dôvodov vôbec nemôžu dostať von.“

zdroj: APPA

„Veslovanie mi dalo slobodu.“

Mladý športovec sa dlhé roky venuje jazde na handbiku a pred koronou pravidelne absolvoval maratóny po celom Slovensku a vyhrával medzinárodné juniorské súťaže.  Pred dvoma rokmi ma oslovili skúsiť paraveslovanie. Najskôr som trénoval doma v Prievidzi na veslárskom trenažéri, ale až na vode, pod profesionálnym vedením Veslárskeho klubu Sĺňava Piešťany, som si to zamiloval. Je to úžasný šport a cítim sa na vode slobodný,“ dopĺňa Krištof Kubala. Jeho špeciálny bezbariérový skif prvýkrát spustili na vodu v lete minulého roka aj vďaka Asociácii pomoci postihnutím – APPA a tým sa začala písať história paraveslovania na Slovensku.

„APPA pomohla pri prístupe k športovým aktivitám už viacerým telesne znevýhodneným. Toto považujeme za našu úlohu. Sme radi, že sa Krištofovi tento šport páči. Veríme, že to so svojim cieľavedomým prístupom dotiahne paraveslovanie medzi športy, ktoré budú Slovensko vynikajúco reprezentovať vo svete,“ zdôraznila predsedníčka APPA Miriam Juhanesovičová.

Krištof si svoje účinkovanie vo videu pochvaľoval. „Okrem toho, že ma zverili do rúk veľmi peknej maskérky, nakrúcanie s tímom profesionálov som si užíval aj po technickej stránke, pretože druhý rok študujem fotografický dizajn na strednej škole,“ dodal s úsmevom.

Spot sa nakrúcal posledný januárový deň tohto roka v štúdiu v Senci. Z dôvodu pandemických opatrení sa poldňové nakrúcanie rozdelilo na hodinové etapy, aby účinkujúci navzájom neprišli do kontaktu.

zdroj: APPA

„ Zdraví často nevedia, ako sa majú k ľuďom s hendikepom správať, ale všetci aktéri boli normálni ľudia ako každý jeden z nás. A tak by sme ich aj mali brať. Respektíve aj oni určite chcú, aby ich ľudia brali úplne normálne a nepozerali sa na nich, ako keby boli menejcenní. Boli veľmi príjemní a super sa s nimi pracovalo. Zvládli to ako úplní profesionáli,“ približuje Jord Nikov z Work&Hugs.

Video produkciu mala pod palcom spoločnosť Vrizzly z Prešova. Foto produkciu celej kampane zabezpečoval špičkový fotograf Erik Tomašák a spoločnosť Visual Gang.

„Nakrúcanie prebiehalo super a všetko išlo podľa plánu. Bolo to pre mňa veľmi silné a emotívne, keď beriem do úvahy našich aktérov. Snažili sme sa pre nich vytvoriť priateľskú atmosféru, aby sa cítili, že oni sú tí herci na pľaci. Lebo predsa len nezažívajú takéto veci každý deň a možno nikdy v živote. Bol som prekvapený, že všetci boli veľmi spontánni a úplne otvorení spolupráci pred kamerami. Do ničoho sme ich nemuseli nútiť. Boli nad vecou a veľmi príjemní,“ opisuje atmosféru režisér Samuel Hoffmann zo spoločnosti Vrizzly. Jeho tím má na  konte úspešné televízne spoty pre Tatrakon, Fidorku či kampane Košice – Kraj sveta a Master Bartender pre Pilsner Urquell. Pýšiť sa môžu aj špičkovými hudobnými videoklipmi pre Celeste Buckingham či Emmu Drobnú.

„Snažili sme sa to spraviť čo najviac sterilné, preto sme dali biele pozadie a všetky rekvizity, aby naši hlavní aktéri vynikli. A tým, že sme to ladili s farbami Asociácie pomoci postihnutím – APPA, obliekli sme im červené tričká. Hrali sme sa so svetlom. Svetelný lúč prechádza cez tváre aktérov ako výrazný vizuálny prvok. Je to veľmi silné a bola to pre mňa  veľmi pozitívna skúsenosť. Veľká vďaka nášmu skvelému tímu a produkčnému Dominikovi Szombathovi, ktorí mi to celé pomohli sprodukovať. Budem rád, ak sa naďalej budú diať takéto veci na podporu takýchto projektov,“ dodal Samuel Hoffmann.

Hlasom vo videu New normal je moderátor, aktivista a greenfluencer Michal Sabo. Kampaň bola prezentovaná spotom na TA3 a online v rôznej dĺžke na Youtube aj Facebooku.

Ľudia účinkujúci v reklame sú skutoční a potrebujú pomoc, aby mohli napredovať napríklad aj v športe ako Krištof Kubala. Aj v ich mene vás v APPA prosia o to, čo pre vás nepredstavuje žiadne dodatočné náklady. Pomôžte vašimi 2% z daní a Asociácia pomoci postihnutým – APPA bude môcť ďalej pomáhať a zlepšovať životy iným.

zdroj: APPA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá