Zabili jej rodinu a na jej pozemku postavili kostol. 79-ročná moslimka ho zbúrala, následne skončila v nemocnici

  • Búranie kostola vyvolalo na horúcom Balkáne búrlivé reakcie
  • Príbeh Faty Orlović je nie len jej príbehom, ale príbehom celej krajiny, v ktorej sa zabúda a odpúšťa veľmi ťažko
Fata Orlović Bosna a Hercegovina
TASR a Facebook/ Mjesna Zajednica Konjevic Polje
  • Búranie kostola vyvolalo na horúcom Balkáne búrlivé reakcie
  • Príbeh Faty Orlović je nie len jej príbehom, ale príbehom celej krajiny, v ktorej sa zabúda a odpúšťa veľmi ťažko

Silný a zaujímavý príbeh, ktorý oživil staré rany i stále pretrvávajúcu nenávisť, sa udial v posledných dňoch v Bosne a Hercegovine.

Táto krajina Balkánu, kde žijú Srbi (ortodoxní kresťania), Chorváti (katolíci) i Bosniaci (moslimovia) má ešte stále dobre v pamäti udalosti z 90. rokov, kedy tu vypukla krutá občianska vojna medzi spomínanými národmi a náboženstvami.

Jej výsledkom, kde niekedy doslova sused zabil suseda, bolo 100 000 mŕtvych a milióny ľudí, ktorí opustili svoje domovy.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Amel Emric. Na archívnej snímke z 10. júla 2007 bosniansky pracovník kráča okolo ľudskej lebky počas exhumácie masového hrobu v obci Budak pri Srebrenici

Medzi žijúcich pamätníkov tejto vojny patrí aj 79-ročná moslimka Fata Orlović z obce Konjevič Polje ležiacej neďaleko nechválne známej Srebrenice, kde srbské jednotky počas vojny popravili vyše 8 000 mužov a chlapcov.

Malo ísť o odvetu za bosniacke prepady Srbov v okolitých obciach, za ktoré takýmto spôsobom zaplatilo množstvo nevinných. V krajine v tých časoch jednoducho panovala medzi ľuďmi nenávisť, ktorú ide len veľmi ťažko opísať slovami.

Medzi tými vyše 8 000 popravenými mužmi a chlapcami bol napríklad aj Orlovićovej manžel, okrem neho stratila v občianskej vojne ďalšie dve desiatky príbuzných. Taktiež jej boli vzaté pozemky, ktoré sa neskôr na základe Daytonských mierových dohôd vrátili pôvodným majiteľom.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Amel Emric. Bosnianske moslimky zo Srebrenice plačú pri kladení kvetov k pamätníku obetiam masakry v Potočari neďaleko Srebrenici

Kým sa tak stalo, Srbi postavili na jej pozemku kostol, ktorý bol po vyššie menovaných udalostiach akoby tŕňom v oku pre Fatu Orlović i miestnu moslimskú komunitu. Nasledovali dlhoročné naťahovania s úradmi a súdmi, aby kostol z jej pozemku odstránili – snažila sa o to vyše 20 rokov.

Európsky súd pre ľudské práva dnes nariadil Bosne, aby odstránila pravoslávny kostol postavený ilegálne na pozemku, ktorý patrí vojnovej vdove bosnianskeho moslima,“ informovali cez víkend tlačové agentúry a hneď sa začalo s búraním.

Objavili sa aj informácie, ktoré tvrdili, že pravoslávna cirkev ponúkala babke za malý pozemok enormne vysokú sumu peňazí, no babka bola vo svojom cieli tvrdohlavá.

Chvalabohu, všetko bolo urobené správne, ale dnešok je pre mňa najhorší. Nie je to pre mňa správne, nepáči sa mi to, ale musím. Som rada, že ho vyviezli z nádvoria, nikto by to netoleroval, takže ani ja nemôžem,“ citovali babičku bosniacke médiá.

Fotky búrajúceho kostola podľa očakávaní vyvolali na internete ostré reakcie. Na jednej strane bolo možné vidieť radosť, akúsi oslavu spravodlivosti, na druhej strane veľký hnev a pohoršenie.

Niektorí na rovinu priali babke skorý odchod pod zem a doslova ich potešili správy, ktoré sa v miestnych médiách objavili krátko po búraní kostola. „Nana Fata Orlović bola hospitalizovaná na Klinike pľúcnych chorôb v Tuzle,“ citovala hovorkyňu miestneho univerzitného lekárskeho centra televízia N1. O tom, že babka je v zlom zdravotnom stave, písali aj ďalšie miestne médiá.

Dokonca krátko potom sa objavili na internete informácie, že babka zomrela, tie ale zatiaľ ešte nemáme oficiálne potvrdené.

Jej odchod niektorí Srbi či priaznivci srbskej strany vnímajú ako odplatu, karmu za zbúraný kostol, z druhej strany sa hovorí o konečnom odchode k Bohu po tom, čo Fata splnila na Zemi aj svoju poslednú úlohu.

Vinný z genocídy a masakru v Srebrenici. Mladič má na svedomí životy viac ako 8 000 mužov, dnes sa „svojsky“ obhajoval

Kostol vznikne v obci na inom mieste. Fata Orlović chcela na jeho doterajšom mieste vysadiť pole tulipánov, ktoré symbolizujú lásku, spolužitie a odpustenie – citovali ju predtým bosniacke médiá.

Ak sú zatiaľ neoficiálne informácie o jej úmrtí pravdivé, tento druhý krok sa jej už zrejme nepodarí.

Zdroje: bosniacke médiá, archív Startitup, TASR, Al Jazeera Balkans

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá