Zabudni na organickú bavlnu. Obchodníci uprednostňujú „udržateľnú bavlnu“

  • Bavlna, najrozšírenejšie prírodné vlákno, je kvôli častému používaniu pesticídov pri jej pestovaní považovaná za svetovo najšpinavšiu plodinu. Tieto pesticídy podľa niektorých odhadov tvoria globálne až 17,5 percenta tržieb z insekticídov.
organic-cotton2
  • Bavlna, najrozšírenejšie prírodné vlákno, je kvôli častému používaniu pesticídov pri jej pestovaní považovaná za svetovo najšpinavšiu plodinu. Tieto pesticídy podľa niektorých odhadov tvoria globálne až 17,5 percenta tržieb z insekticídov.

Preto v posledných rokoch niekoľko spoločností vyrábajúcich odevy a výrobky pre domácnosti, vrátane Eileen Fisher, Patagonia a Nike používa organickú bavlnu pestovanú farmármi, ktorí sa vyhýbajú pesticídom a obohacujú ich pôdu kompostom. To je dobré pre životné prostredie, ale tiež to vyvoláva ďalší veľký problém: organická bavlna je pre priemerných kupujúcich príliš drahá.

cotton

foto: soilassociation.com

Organické vlákno vo vegetačnom období 2015/2016 stálo približne 4 eurá za kilo, ale cena konvenčnej bavlny sa pohybovala okolo jedného eura za kilo. Vyššia cena organickej bavlny ovplyvnila dopyt a vo svetovej produkcii bavlny má organická zastúpenie menej ako 1 percento.

Za posledných deväť rokov Ikea, Intidex (materská spoločnosť značky Zara) a H&M, spolu s ďalšími, podpísali na iniciatívu za lepšiu bavlnu (Better Cotton Initiative – BCI), ktorá združuje poľnohospodárov, výrobcov odevov a maloobchodníkov a zaväzuje ich k výrobe a používaniu udržateľnej bavlny za prístupnú cenu. Poľnohospodári sa učia, ako pestovať udržateľnú bavlnu s použitím menej pesticídov za cenu podobnú klasickej bavlne.

bettercotton_1-2

foto: ouryear.ikea.com

„Jedným z cieľov je spraviť lepšiu bavlnu mainstreamovú a dostupnú pre masy,“ hovorí Ulrika Hvistendahl, hovorkyňa udržateľnosti pre Ikea. Od roku 2009 Ikea zvyšovala percento “lepšej bavlny” použitej vo svojich produktoch, od posteľných obliečok až po nábytok. Vo fiškálnom roku 2015 tvorila “lepšia bavlna” 70 percent použitej bavlny v Ikea.

V roku 2015 Nike a H&M prvýkrát použili viac udržateľnej bavlny ako organickej bavlny. Lepšia bavlna podľa BCI v roku 2015 predstavovala asi 12 percent svetovej produkcie bavlny, zatiaľ čo organická bavlna len pol percenta. „Do roku 2020 je naším cieľom zastrešovať 5 miliónov poľnohospodárov na svete a tvoriť 30 percent celosvetovej produkcie bavlny,“ povedala Lena Staafgard z BCI.

d30d09_c881200142804f3e8b1970995f8945b9

foto: bubbygrubs.com

zdroj: bloomberg.com, zdroj titulnej fotografie: cotton-source.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech