Ženy sú lepšie chirurgičky, umiera im menej pacientov, ukázala veľká štúdia

  • Najnovšie výsledky štúdií z Kanady a Švédska ukázali pozoruhodnú vec
  • Zistili, že ženy vedia operovať lepšie ako ich kolegovia z chirurgie
Na snímke lekári pri výkone operácie.
Operácia, ilustračná snímka, TASR/Štefan Puškáš
  • Najnovšie výsledky štúdií z Kanady a Švédska ukázali pozoruhodnú vec
  • Zistili, že ženy vedia operovať lepšie ako ich kolegovia z chirurgie

Nedávne významné štúdie odhalili zaujímavý trend v chirurgických výsledkoch a poukázali na výhody žien voči ich mužským kolegom chirurgom. Tieto štúdie priniesli presvedčivé dôkazy o tom, že pacienti, ktorých operovali ženy, mali menej komplikácií a potrebovali menej následnej starostlivosti v porovnaní s tými, ktorí boli operovaní mužskými chirurgmi.

Výskumníci v Kanade a Švédsku starostlivo preskúmali viac ako 1 milión záznamov pacientov z dvoch rôznych lekárskych registrov. Ich zistenia naznačili, že pacienti, ktorých operovali ženy, mali výrazne lepšie výsledky s menšími problémami v mesiacoch po operácii.

Prečo sú ženy na operačke lepšie?

Výskumné tímy skúmajú možné dôvody za týmito rozdielmi. Záznamy však naznačujú, že ženy na chirurgii možno operujú pomalšie, ale práve preto môžu dosahovať lepšie výsledky tým, že si v operačnej sále dávajú na čas.

Dr. Christopher Wallis viedol jednu zo štúdií na Mount Sinai Hospital v Toronte. Poznamenal, že tieto zistenia by mali povzbudiť mužských chirurgov, aby sa zamysleli nad svojimi chirurgickými prístupmi a získali inšpiráciu od svojich ženských kolegýň pre lepšiu starostlivosť o pacientov.

Dr. Wallis zdôraznil: „Ako mužský chirurg si myslím, že tieto údaje by mňa a mojich kolegov mali donútiť zamyslieť sa, prečo to tak môže byť.“

Tím Dr. Wallisa dôkladne preskúmal lekárske komplikácie, znovuprijatia do nemocnice a úmrtnosť po operácii u takmer 1,2 milióna pacientov v Ontáriu v období medzi rokmi 2007 a 2019. Táto komplexná analýza zahŕňala 25 rôznych chirurgických zákrokov srdca, mozgu, kostí, orgánov a ciev.

Výsledky tejto analýzy ukázali, že do 90 dní po operácii malo 13,9 % pacientov liečených mužskými chirurgmi „závažné pooperačné udalosti“.

Tento termín zahŕňa úmrtia a rôzne liečebné komplikácie – od problémov, ktoré vyžadujú ďalšie chirurgické zákroky, až po závažné infekcie, infarkty a mozgové príhody. Naopak, percento pacientov liečených ženskými chirurgmi, ktorí zažili takéto udalosti, bolo 12,5 %.

Lepšie uzdravovanie pacientov, ktorí prešli ženskými rukami

Pozitívny trend pretrvával aj v procese uzdravovania po operácii. Rok po operácii ukázali údaje, že 20,7 % pacientov liečených ženskými chirurgmi malo pooperačné komplikácie, zatiaľ čo u pacientov mužských chirurgov to bolo 25 %.

Rozdiel v úmrtnosti po operácii bol ešte výraznejší. Pacienti operovaní mužskými chirurgami mali o 25 % väčšiu pravdepodobnosť zomrieť do jedného roka po operácii v porovnaní s tými, ktorých operovali ženy.

Druhá štúdia, uskutočnená vo Švédsku, zahŕňala 150 000 pacientov a potvrdila uvedené zistenia. Táto štúdia skúmala výsledky pacientov po operáciách odstránenia žlčníka. Výsledky opäť potvrdili závery kanadskej štúdie.

Pacienti operovaní ženskými chirurgmi mali menej komplikácií a kratšie pobyty v nemocnici v porovnaní s tými, ktorých operovali mužskí chirurgovia. Opatrný a premyslený chirurgický prístup ženských chirurgov prispel k týmto pozitívnym výsledkom.

Rozdiely hovoria za všetko

Celkové dáta zdôrazňujú možnosť, že chirurgické techniky a rozhodovacie procesy môžu zohrávať významnú úlohu pri týchto pozorovaných rozdieloch. Dr. My Blohm, jedna z autorov švédskej štúdie, poznamenala, že zistenia odporúčajú prehodnotiť predstavu, ktorá prevláda v niektorých krajinách, že mužskí chirurgovia sú výkonnejší ako ženskí.

Dr. Wallis verí, že možno získať cenné poznatky zo sledovania prístupov, ktoré sú bežné u rôznych ženských lekárov. Tieto štúdie taktiež zdôrazňujú dôležitosť vytvárania prostredia, ktoré podporuje rodovú rôznorodosť v oblasti chirurgie s cieľom nielen prilákať viac žien do tohto povolania, ale aj podporovať ich postup do vedúcich pozícií.

Zdroje: JAMA Network, JAMA Network, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá