Zhnitá ryba, ovčia hlava či fastfood. Najpodivnejšie vianočné večere z celého sveta

  • Každá krajina má svoje jedinečné vianočné jedlá
  • Z niektorých by sa ti však možno zdvihol žalúdok
vianoce jedlo
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/filip_adamus, majamot
  • Každá krajina má svoje jedinečné vianočné jedlá
  • Z niektorých by sa ti však možno zdvihol žalúdok

Vianoce si bez chutného jedla ani nevieme predstaviť. Ale to, čo niektorí považujú za slávnostnú pochúťku, môže byť pre nás tak trochu zvláštne. Poďme sa pozrieť na niektoré z najbizarnejších jedál, ktoré sa objavujú na vianočných stoloch po celom svete.

Švédsko

Podľa Atlas Obscura bol lúh využívaný najmä sériovými vrahmi, ktorí ním rozpúšťali mŕtve telá svojich obetí. Vo Švédsku sa však už po stáročia využíva na prípravu sušenej tresky, v tradičnom vianočnom jedle s názvom lutefisk.

Jedinečná technika konzervovania vznikla vďaka Vikingom, ktorí rehydratovali sušené ryby vo vode a lúhu. Legenda hovorí o vikingskom útoku na skupinu rybárov, ktorí nechali svoje ryby sušiť na brezových stojanoch. Nájazdníci začali páliť všetko vrátane rýb, no prihnala sa silná búrka.

Spálené ryby sa potom niekoľko mesiacov namáčali v kalužiach dažďovej vody, ktorá sa miešala s popolom z brezových stojanov, až kým iná skupina Vikingov tieto ryby nenašla a nepripravila si z nich hostinu. Pravdou však je, že Vikingovia vyvinuli túto techniku pre nedostatok miestnych ložísk soli, ktorá bola potrebná na konzervovanie rýb.

Island

Počul si už o fermentovanom grónskom žralokovi? Ten je nič v porovnaní s Kæst skata, presnejšie zhnitou rajou, ktorá sa podáva ako vianočná špecialita v oblasti Západných fjordov.

Podobne ako spomínaný grónsky žralok, z ktorého sa pripravuje pokrm s názvom hákarl, aj raja vylučuje cez kožu kyselinu močovú. Podľa Taste Atlas to napomáha kvaseniu a konzervovaniu, ale takisto vedie k ťažkej aróme čpavku. Po tejto pochúťke vraj človek smrdí, ako keby sa totálne pomočil.

Niektorí hovoria, že hlavný dôvod, prečo Islanďania jedia Kæst skata, je ten, že po tomto jedle bude všetko chutiť jednoducho fantasticky. Takže bez ohľadu na to, čo bude tvoja vianočná večera obsahovať, po tanieri zhnitej raje si to vychutnáš oveľa lepšie.

Afrika

V južnej Afrike sa za tradičné vianočné jedlo považujú červy mopane. Ide o húsenice druhu motýľa cisárskeho, známeho ako Gonimbrasia belina. Svoje meno dostali podľa stromu mopane, ktorý predstavuje ich hlavný zdroj potravy.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Filip Adamus (@filip_adamus)

Zber húseníc sa začína na začiatku decembra, čo z nich robí ideálny zdroj bielkovín počas vianočných osláv. O ich žltej dužine sa hovorí, že chutí rovnako ako slané zemiakové lupienky alebo zmes listov, zeme a soli. 

Čerstvé húsenice sa tradične pripravujú s cibuľou, paradajkami a chilli, no na Vianoce sa často podávajú spolu s arašidovou omáčkou. Tento spôsob prípravy dodáva jedlu charakteristickú chuť, ktorá oslavuje miestne chute a tradície.

Nórsko

V Nórsku nie je ničím nezvyčajným dostať na štedrú večeru ovčiu hlavu. Smalahove bývalo kedysi obľúbené medzi chudobnými rodinami. V súčasnosti sa však podáva výhradne pri špeciálnych príležitostiach, akými sú napríklad Vianoce.

Jedinečnosť tohto jedla spočíva v jeho príprave. Ovčia hlava sa rozreže na dve časti, z ktorých sa vyberie mozog, a následne sa nechá 2 dni namočená vo vode. Potom sa osolí, vysuší a vyúdi. Po dôkladnom varení a dusení je pripravená na konzumáciu.

Spôsob, akým sa toto jedlo konzumuje, je tiež osobitým umením. Začína sa s ušami a očami, ktoré sa považujú za najväčšiu delikatesu. Mäso sa konzumuje priamo z lebky, pričom vždy sa začína prednou časťou a potom pokračuje smerom dozadu.

Grónsko

V Grónsku, jednom z najchladnejších miest na Zemi, sa mnoho sviatočných jedál formovalo z čírej potreby a inak tomu nebolo ani v prípade vianočných špecialít, ktoré často figurujú v zoznamoch tých najpodivnejších.

Tradičné jedlo Inuitov, známe aj ako mattak, pozostáva z pásika kože odobratého z narvala alebo bielej veľryby, na ktorom je prichytený tuk. Ten sa nareže na menšie kúsky a podáva. Chuťou vraj pripomína čerstvý kokos a často sa servíruje spolu s kiviakom.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Maja Motzfeldt-Haahr (@majamot)

Kiviak sa pripravuje z čerstvo vyvrhnutého tuleňa, ktorý je naplnený stovkami arktických morských vtákov – aliek. Tulenia koža sa potom zašije a utesní tukom, aby sa zabránilo vniknutiu hmyzu. Následne sa 3 až 18 mesiacov ponechá v zemi. Hneď ako sú alky v pokročilom štádiu rozkladu, môže sa začať s hostinou.

Japonsko

Japonci, na rozdiel od zvyšku sveta, netrávia hodiny prípravou štedrovečernej hostiny. V krajine, kde sa ku kresťanstvu hlási približne 1 % populácie, neboli v minulosti zavedené prakticky žiadne vianočné tradície. A presne toho sa chopil známy fastfoodový reťazec KFC.

Ako uvádza BBC, všetko sa začalo marketingovou kampaňou v 70. rokoch. Krátko po otvorení prvého KFC v Japonsku dostal hlavný manažér Takeshi Okawara zaujímavý nápad: Party Barell, ktorý sa bude predávať na Vianoce. Inšpirovala ho k tomu skupinka cudzincov, ktorí sa sťažovali, že im na Vianoce chýba morka.

A tak vznikol Kurisumasu ni wa Kentakkii alebo „Kentucky on Christmas“, z ktorého sa za krátky čas stal národný fenomén. Špeciálne vianočné KFC balíčky si Japonci objednávajú týždne dopredu. V opačnom prípade totiž musia vystáť poriadne dlhý rad.

Zdroje: Atlas Obscura, Visit Norway, Taste Atlas, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá