Zjazdy Mostu SNP nebudú Národnou kultúrnou pamiatkou, pod mostom môže vzniknúť pešia zóna

  • Ministerstvo kultúry rozhodlo, že zjazdy Mostu SNP sa nezapíšu do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok
  • Mesto má tak voľnú ruku na transformáciu priestoru
  • Jednou z možností je okrem lepšej dopravy, aj pešia zóna
  • Ministerstvo kultúry rozhodlo, že zjazdy Mostu SNP sa nezapíšu do zoznamu Národných kultúrnych pamiatok
  • Mesto má tak voľnú ruku na transformáciu priestoru
  • Jednou z možností je okrem lepšej dopravy, aj pešia zóna

Nedávno sa začali ozývať teórie, podľa ktorých by sa mohli nájazdy a zjazdy na Moste SNP stať Národnou kultúrnou pamiatkou. Avšak Ministerstvo kultúry sa definitívne rozhodlo, že ňou nebudú a Bratislava si môže vydýchnuť. Nájazdy a zjazdy totiž predstavujú dôležitú súčasť infraštruktúry v meste a pokiaľ by sa naozaj stali Národnou kultúrnou pamiatkou, Bratislava by túto stavbu už viac nemohla meniť.

„Ak by tieto stavby ostali v režime NKP, výrazne by sa sťažili možnosti zásadnejších zásahov, ktoré sú nevyhnutné, ak sa má dosiahnuť humanizácia priestoru pod mostovkou Mostu SNP a lepšie prepojenie medzi historickým jadrom a budúcim Podhradím,“vyjadril sa pre Startitup geograf Adrian Gubčo.

Okrem toho, že táto časť mostu je pre dopravu kľúčová, nemá rovnaké architektonické kvality ako mostovka mostu SNP. Ak by sa nájazdy a zjazdy na moste upravili, výrazne by uľahčili dopravnú situáciu a lepšie by prepojili mestské časti.

„Rozhodnutie Ministerstva kultúry teda treba privítať, ak máme skutočne záujem na prepojení roztrhnutých častí mesta. Pôvodný projekt Mostu SNP totiž neriešil urbanistické začlenenie stavby do mestského organizmu a k tomuto sa už potom nikdy nepristúpilo,“ potvrdil Gubčo.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo už teraz vyhlásil architektonickú súťaž a veľký záujem ma o prepojenie developer Vydrica, ktorý pracuje aj na fakulte architektúry STU.

„Predpokladám, že v horizonte niekoľkých rokov by sme sa mohli tešiť na príjemné a kvalitné prepojenie historického jadra a jeho najkrajšieho námestia – Hviezdoslavovho – s nábrežím a novou Vydricou.“

Mnohých Bratislavčanov určite poteší aj fakt, že developer pracuje s myšlienkou výstavby pešej zóny, takže by sa mohlo rozšíriť historické centrum. „Pre Hlavné mesto to bude znamenať výrazné zvýšenie kvality verejného priestoru, nápravu prerušených vzťahov, posilnenie mestskej identity a zvýšenie atraktivity. Ide tak o veľmi zásadné a dobré rozhodnutie,“ verí Gubčo.

Priestory pod mostom by v tomto prípade mohlo mať hneď niekoľko využití, obyvatelia mesta by ho napríklad mohli využívať na kultúrne či garstronomické podujatia, mohol by tu vzniknúť trh či oddychová zóna. O pár metrov by sa tiež mohli  presunúť zastávky MHD, aby sa tak uvoľnilo viac miesta pre chodcov

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá