Zlatoš a Truban o svojej inteligentnej stoličke Nesede: Ešte máme pred sebou mnoho krokov, ale nezadržateľne sa to blíži

  • V dnešnej dobe sa máloktorí z nás vyhnú niekoľkohodinovému sedeniu počas pracovného dňa. Správne držanie tela pri sedení je doslova výzvou. Ale naozaj existuje správny spôsob sedenia?
neseda-vyvoj-full
  • V dnešnej dobe sa máloktorí z nás vyhnú niekoľkohodinovému sedeniu počas pracovného dňa. Správne držanie tela pri sedení je doslova výzvou. Ale naozaj existuje správny spôsob sedenia?

Vlado Zlatoš a Michal Truban majú jasnú odpoveď – neexistuje. Absencia ideálneho a jediného spôsobu sedenia je východiskovou myšlienkou ich nápadu. Ľudské telo je stvorené na pohyb.

Neseda je inteligentná stolička, ktorá v sebe spája sedenie, pohyb a modernú technológiu. Okrem klasického sedenia bude možné na Nesede sedieť v tureckom sede, v hlbokom drepe alebo sa o stoličku sa oprieť. Stolička má byť prepojená s aplikáciou v smartfóne. Tento revolučný produkt začali vyvíjať na jeseň roku 2015 a do predaja ho plánujú pustiť už tento rok. Na stránke venovanej inteligentnej stoličke môžeš zadať emailovú adresu a dostaneš upozornenie, kedy bude produkt spustený do predaja. Ja som svoju už zadala. StartItUp ti už raz priniesol článok o Nesede, prečítaj si teraz ďalší rozhovor s Vladom a Michalom o tom, ako sa im s produktom darí.

neseda_navrh

foto: neseda.com

V akom štádiu výroby je momentálne Neseda?

Aktuálne sme v štádiu dokončovania prototypu, ktorý má už finálne dizajnové tvary. Najkomplikovanejšie bolo zostaviť prototyp, ktorého diely budú mať podobné parametre a výrobné postupy,  aké budú aplikované aj vo veľkovýrobe. Jeden kus vyrobiť nie je problém, problém je vytvoriť správnu technickú dokumentáciu pre veľkovýrobu 10, 100 a viac kusov. Zároveň je potrebné proces výroby jednotlivých dielcov optimalizovať tak, aby sa daný produkt oplatilo vôbec predávať z pohľadu zákazníka. Dnes (15.6.2016) sme boli u čalunníka pre spracovaný sedák a operadlo, zajtra riešime veľkovýrobu molitánov a v piatok skladáme celý prototyp, aby sme ho mohli nafotiť na prvé prezentačné účely. Ešte však máme pred sebou veľmi mnoho krokov, kým sa dostaneme do veľkovýrobnej linky, ale nezadržateľne sa to blíži.

 

Na stránke máte zverejnené návrhy vzhľadu. Ako bude vyzerať stolička vo finálnej verzii? A aké bude mať rozmery?

Vzhľad, ktorý je na stránke bol iba konceptuálny. Dodnes sedím na tomto prvom prototype, aby som si ideu overil na vlastnej koži, či je to skutočne to, čo sme od produktu očakávali aj my sami. V prvom rade tým riešime vlastné problémy, ale tento problém (ne)sedenia nie je ojedinelý a máme mnoho záujemcov o túto stoličku. Idea však v praxi funguje fantasticky a svoje staré kreslo som už dávno vyhodil. Na ničom inom sa už neoplatí (ne)sedieť. Ako asi viete, Neseda umožňuje strietať viacero polôh sedenia, pretože platí, že neexistuje žiadna jediná zdravá poloha na sedenie. Zdravé je polohy striedať, ideálne každých 30 minút inú. Vo finále sa však môžete tešiť na dizajnovo veľmi unikátny a krásny produkt. Na dizajn aj parametre si treba počkať alebo priebežne sledovať naše média (facebook, instagram), prípadne si zaregistrovať email na www.neseda.com. Občas posielame novinky o tom, čo sa práve deje vo vývoji stoličky a na čo sa ľudia môžu tešiť.

trubanStolicka

foto: facebook/Michal Truban

 

Záujem budú mať muži aj ženy, v akých farebných prevedeniach bude Neseda dostupná?

Na tieto aj podobné otázky budeme vedieť odpovedať až za mesiac. Budú samozrejme aj farebné kombinácie a tiež možnosť zvoliť si niektoré diely z luxusnejších materiálov alebo v kvalitnejšom prevedení. Z farieb si vhodnú kombináciu pre seba nájdu rovnako ženy aj muži.

Ako bude fungovať komunikácia medzi stoličkou a aplikáciou?

Aktuálne sa fokusujeme najmä na 1.0 verziu Nesedy, čiže bez senzorov a aplikácie. Logiku komunikácie medzi senzormi, či aplikáciou máme však navrhnutú i otestovanú. Aktuálne nás proces vývoja samotnej stoličky natoľko zaťažuje (časovo, finančné, kapacitne,) že vývoj senzorických elementov jednoducho nie je v tejto fáze možný. Ak by sme mali fabriku na výrobu stoličiek, asi by to bola iná situácia, ale v tomto projekte sa musíme učiť mnoho vecí, s ktorými sa bežne nestretávame. Neseda 1.5 verzia už bude mať aplikáciu aj jednoduchý senzor. Ten si budú môcť na svoju 1.0 verziu Nesedy inštalovať prakticky všetci. Na stojane stoličky sa jeden klzák vymení za špeciálny senzor, ktorý bude komunikovať s aplikáciou (v mobile alebo na desktope). Pôjde však o jednoduchú formu dátovej komunikácie: sedí / nesedí + meranie času stráveného na stoličke.

Neskôr 2.0 vezria Nesedy bude omnoho zaujímavejšia. Senzorika a všetky elementy budú ukryté v samotnom sedáku, ktorý sa bude dať nainštalovať opäť aj na 1.0 verziu (jednoducho odskrutkovaním starého sedáku a výmenou za nový so senzorikou). Aj túto logiku máme otestovanú, vyskúšanú a naprogramovanú. Ale tu je rovnaký problém ako pri vyvoji samotnej 1.0 verzii. Vytvoriť prototyp je výzva, ale tá najľahšia. Iná výzva je vytvoriť z toho technickú dokumentáciu a vyrobiť 10 alebo 100 kusov. Ale verzie 1.5 či 2.0 budú závisieť aj od predajných čisiel verzie 1.0.  Už samotná idea sedenia v rôznych polohách je dosť silná a veríme, že si nájde svojich záujemcov.

 

Neseda je neštandardná a inovatívna..predpokládam, že bude asi cenovo náročnejšia než bežné stoličky. Viete už cenu?

Cenová náročnosť je primeraná hodnote, ktorú stolička poskytuje. Snažíme sa dostať na cenu 500 eur, ale je to náročné. Finálnu cenu uvidíme, v niektorých verziách Nesedy to môže byť aj pod 500 eur, v niektorých aj nad. Cenu za výmenné časti (1.5 či 2.0) verzie v tomto momente nevieme stanoviť a oznámime ich až neskôr.

 

Kedy a kde bude možné si stoličku zakúpiť?

Najprv spustíme predpredaj. Dúfame že sa nám ho podarí spustit na prelome mesiacov júl/august, pretože bez dôslednej technickej dokumentácie a vhodných partnerov to nebude možné. Doručovanie prvým zákazníkom je naplánované, orientačne, od septembra 2016. Aktuálne dolaďujeme veľmi dôležité dohody s partnermi, ktorí nám majú zabezpečovať veľkovýrobu a veríme, že sa nám potrebné detaily podarí doladiť v týchto týždňoch.

 

Čo bola pre vás najväčšia výzva pri realizácii tohto projektu?

Celý projekt je jedna veľká výzva. Je to však revolučný produkt, ktorým vstupujeme do segmentu, kde sa nikto nepozerá na túto problematiku (ne)sedenia tak, ako my. Výzva je manažovať všetkých dodávateľov, profesistov a partnerov tak, aby na konci vyšiel unikátny produkt, ktorý má zmysluplnú cenu a vysokú pridanú hodnotu. Preto opisovať detaily z vývoja a komplikácie, ktoré nás denno – denne stretávajú asi nemá zmysel. Projektu veríme a všetky problémy sú výzvy, ktoré treba jednoducho vyriešiť. Dnes je výzva vývoj, prototypizácia, či optimalizácia výroby, zajtra bude výzva aplikácia a senzorika (prototyp či veľkovýroba) a neskôr bude výzva preniknúť na zahraničné trhy, kde je potenciál produktu naozaj veľký.

Zdroj: neseda.com, zdroj titulnej foto: vladozlatos.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá