10 jednoduchých (no účinných) spôsobov, ako nakopnúť svoju inteligenciu

 • Stačí naozaj málo, aby sa z teba stal hotový Sherlock Holmes.
possible-hipster
 • Stačí naozaj málo, aby sa z teba stal hotový Sherlock Holmes.
 1. Pozoruj

Niekedy máš pocit, že sa pozeráš, ale nič nevidíš. A mnohokrát máš pravdu. Pretože vidieť nie je to isté ako pozorovať. Pozorovanie si vyžaduje určité analytické myslenie, všímanie si nových vecí a javov, ktorým si predtým nevenoval pozornosť. Začni si všímať veci okolo seba a budeš prekvapený, koľko ti toho predtým uniklo.

 

 1. Uč sa

Bez ohľadu na to, čo si myslíš, na učenie človek NIKDY nie je príliš starý. Vždy je čo zlepšovať, a stačí, keď si spomenieš na všetkých svojich priateľov a známych, ktorí vedia o veciach, o ktorých netušíš. Priuč sa trochu. Buď začni s učením sa nového jazyka alebo si vyber jednotlivé témy, ktoré ťa zaujímajú, a študuj. Tvoj mozog si na proces učenia zvykne a bude nasávať informácie ako špongia. Rozšír si obzory a zvýš si inteligenciu.

learningforward-org

foto: learningforward.org

 1. Počúvaj

Nastraž uši a nauč sa počúvať a vnímať zvuky okolo seba. Hudba je všade, neignoruj ju. Všetko, čo počuješ, či už pes štekajúci u susedov, deti hrajúce sa na ihrisku blízko tvojho bytu…Počúvaním zvukov okolo seba zároveň absorbuješ kúsok sveta. A možno práve vďaka tomu môžeš zistiť, ako ľudia okolo teba rozmýšľajú. Vyber sa na prechádzku a započúvaj sa do rozhovorov, ktoré počuješ po ceste. Alebo sa skutočne započúvaj do hudby, trebárs aj tej bez slov. Počúvaj a relaxuj.

 

 1. Skúšaj

Ako sa všade veľakrát rozoberalo, a ešte sa veľakrát rozoberať bude – musíš vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Pretože doma na gauči nič nové nezažiješ. Vyskúšaj veci, ktoré ťa vždy nadchýnali, no bál si sa alebo si na ne nikdy nemal čas. Objav nepoznané a priuč sa niečomu novému. Dá ti to viac ako iba pocit slobody a nezávislosti.

crosswalk-com

foto: crosswalk.com

 1. Expanduj

Nikdy sa nezmier iba s jedným kúskom informácie. Určite to poznáš- niekde od kamoša si počul jeho názor na vec, a tvoj mozog ju buď hneď kategoricky odmietne, alebo si tento názor osvojíš a šíriš ho ďalej ako svoj bez toho, aby si si o danej skutočnosti zistil niečo viac. Čo by si mal ale skutočne robiť je stále skúmať zisťovať, informovať sa, hľadať, učiť sa. Expanduj svoje možnosti, svoje vedomosti. Inak povedané čítaj, čítaj, čítaj.

 

 1. Rozprávaj

Uč sa, vzdelávaj, a potom nezabudni svoje vedomosti šíriť ďalej. Podeľ sa s priateľmi o novú knihu, ktorú si čítal, zdieľaj svoj názor, vysvetli im, ak niečomu nerozumejú, a takisto nasávaj nové informácie, ktoré môžeš spojiť so svojimi a opäť ich šíriť ďalej. Vytváraj si názory a neboj sa vyjadriť svoje myšlienky.

 

 1. Cvič a precvičuj

Veľa ľudí tomu neverí, alebo skôr nevenuje dostatočnú pozornosť, že naše telo a myseľ sú jedno. Ak sa necítiš dobre fyzicky, aj mentálne to pôjde dolu vodou. A rovnako je to aj naopak. Nájdi si aspoň zopár minút na to, aby si našiel cvičenia, ktoré ti trochu zamestnajú myseľ. Môžu to byť hádanky, krížovky, matematické príklady, poučná kniha, skrátka čokoľvek, čo ti „rozhýbe mozgové závity“.

7283560-3300060-9-01-650-53c212670e-1470318270-1476932658-650-32e9147584-1477377225

foto: brightside.me

 1. Medituj

V dnešnej unáhlenej dobe niet divu, že je každý nevrlý, podráždený a netrpezlivý. Nájdi si ráno čas na trochu meditácie. Zisti, čo ťa rozčuľuje a upokoj svoju myseľ. Takto spoznáš o trochu lepšie sám seba a čo je lepšie, ako keď robíš dôležité rozhodnutia s chladnou hlavou?

 

 1. Analyzuj všetky možnosti

Dnes je kreativita dôležitým faktorom, ak chceš prežiť vo svete biznisu. Snaž sa premýšľať inak. Pozri sa na veci z inej perspektívy, analyzuj a premýšľaj nad novými možnosťami a lepšími spôsobmi. A nikdy neprestávaj. Neuspokojuj sa s tým, čo je zaužívané, miesto toho skús stále prísť s niečím novým. Daj priestor svojej fantázií, ktorú si tak dlho držal na uzde, a ukáž všetkým svoje kreatívne myslenie.

brain-plus-com

foto: brain-plus.com

 1. Pohraj sa so svojou mysľou

Stáva sa ti niekedy, že si začneš v hlave predstavovať rôzne scenáre možných situácií, občas vytvoríš celú konverzáciu, inokedy vyriešiš problém, ktorý doteraz ťažil celé ľudstvo, alebo si skrátka iba predstavíš, ako sa tvoj pes premení na mimozemšťana, ktorý ťa celý život ochraňoval? Ukázalo sa, že takéto vytváranie si vesmírov, v ktorom je všetko možné, je pre tvoju myseľ dobré, pretože si tým precvičuješ mozog. Takže neprestávaj a smelo ďalej do toho.

Samozrejme, týchto 10 vecí je jednoduchých a dajú sa naučiť, ale nezabudni, že to nie je jednorazová záležitosť, ale niečo, čomu musíš venovať aspoň pár minúť denne. Nič nie je zadarmo, no ak sa chceš cítiť lepšie, obetovať kúsok svojho času ti môže prospieť viac ako si si myslel. Takže ak sa rozhodneš vydať touto cestou, nezabudni so sebou zobrať aj priateľov :)

Zdroj: brightside.me , zdroj titulnej fotografie: ibtimes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech