5 spôsobov, ktorými môžeš bojovať so stresom

  • Všetci vieme, že život v strese môže mať ťažké emocionálne a fyziologické následky. Úspešní ľudia mu však čeliť dokážu. Ako?
Stu the hipster, one of this year's Bake Off hopefuls.
  • Všetci vieme, že život v strese môže mať ťažké emocionálne a fyziologické následky. Úspešní ľudia mu však čeliť dokážu. Ako?

Očakávaj zmenu a buď na ňu pripravený

Predovšetkým vo svete biznisu sa všetko mení závratnou rýchlosťou. To, čo bolo dnes, už zajtra môže byť úplne inak. Väčšina naozaj úspešných ľudí sa niekedy ocitla úplne na dne, ostali bez práce, alebo ich spoločnosť prechádzala naozaj ťažkými časmi. Sú si však vedomí toho, že musia byť psychicky pripravení aj na negatívne zmeny. Úspech nespočíva len v dosahovaní cieľov,  ale predovšetkým v schopnosti dokázať sa odraziť odo dna. Nehovoriac o tom, že niekedy sa na prvý pohľad negatívna zmena môže v konečnom dôsledku ukázať ako pozitívna. Buď teda otvorení každej a prijmi ju ako výzvu.

img_5019

Zdroj: huffingtonpost.com

Sústreď sa na svoje možnosti, nie obmedzenia

To, že neustále budeš riešiť, čo všetko ťa obmedzuje, ti úspech nikdy neprinesie. Nie je ťažké vidieť prekážky, no je darom vedieť, ako ich zdolať. Tento dar v sebe máš aj ty, preto ho neváhaj využiť. Začni sa sústrediť na veci, ktoré môžeš urobiť už dnes. Stresovanie sa vecami, ktoré aj tak nedokážeš ovplyvniť, je len plytvanie tvojím časom.

Zmeň niektoré vzorce svojho premýšľania

Možno si ani neuvedomuješ, koľko automatizovaných vzorcov správania sa v strese v sebe nosíš. Niekedy môžeš na negatívne situácie reagovať bez premýšľania, automaticky – teda vždy rovnakým spôsobom. Zvyčajne buď útekom, alebo bojom. Toto ale ani zďaleka nie sú všetky možnosti, ktoré máš. Popremýšľaj nad tým, čo ti naozaj pomáha, keď si v strese. Spíš si krátky zoznam a vráť sa k nemu vždy, keď to budeš potrebovať najviac.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt be positive people

foto: Good Relaxation

Identifikuj a stopni svoje negatívne myšlienky

Úspešní ľudia sa negatívnemu mysleniu vyhýbajú veľkým oblúkom. Čím viac priestoru venuješ vo svojej mysli tomu, čo ťa stresuje, tým väčšiu silu naberajú tvoje negatívne myšlienky. Aj tak, väčšina tvojich negatívnych myšlienok je naozaj len myšlienkami, nie faktami. Sám najlepšie vieš, asi koľko % z tvojich katastrofických scenárov sa naplní. Pomôcť ti môže tiež niekto, kto má tvoju plnú dôveru a môžeš sa mu s čímkoľvek zdôveriť – iný pohľad na vec ti mnohokrát môže pomôcť získať úplný nadhľad.

Premýšľaj nad vecami, za ktoré si vďačný

Je dokázané, že ak si v stresových situáciách začneš premietať veci, za ktoré si vďačný, produkcia stresového hormónu kortizolu klesne až o 23%. Ďalší výskum hovorí o tom, že ľudia, ktorí denne poďakujú za to, čo im v živote robí radosť, sa dlhodobo tešia dobrej nálade, energii a menej častým atakom úzkosti a stresu. Neváhaj a napíš si zoznam vecí, za ktoré cítiš vďaku hneď teraz.

Zdroj: success.com, zdroj titulnej fotografie: futurebrand.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech