68-ročná fitnes trénerka vytvorila metódu, ktorá predlžuje život. Tieto 3 tipy pomohli tisíckam ľudí

  • Vo svojich 54 rokoch vytvorila celosvetovo úspešný fitnes koncept
  • Vďaka nemu pomohla tisíckam ľudí posilniť svoje zdravie a kondíciu
Ellen Latham, zakladateľka prelomovej fitnes metódy
Ellen Latham, zakladateľka Orangetheory Fitness Instagram/@otfriverview
  • Vo svojich 54 rokoch vytvorila celosvetovo úspešný fitnes koncept
  • Vďaka nemu pomohla tisíckam ľudí posilniť svoje zdravie a kondíciu

Vo veku 68 rokov sa Ellen Latham stále cíti ako športovkyňa, a to aj napriek dvom operáciám kolena. Zakladateľka úspešného konceptu Orangetheory Fitness verí, že pohyb nie je len prostriedkom na zlepšenie kondície, ale skutočným elixírom dlhovekosti.

Na základe vlastných skúseností a dlhoročnej práce s tisíckami klientov zdieľa 3 kľúčové princípy, ktoré môžu pomôcť udržať telo silné a funkčné aj v pokročilom veku.

Zakladateľka globálneho fitnes fenoménu

Latham sa vo svete fitnes pohybuje už takmer 50 rokov. Spočiatku ju inšpiroval najmä otec, futbalový tréner a učiteľ telesnej výchovy na miestnej strednej škole. „Sledovať, ako pozitívne ovplyvňuje toľko životov, podnietilo moju vášeň ísť v jeho stopách,“ spomína pre portál Parade.

Neskôr študovala telesnú výchovu, kde získala bakalársky titul, a svoje znalosti prehĺbila magisterským štúdiom vedy o cvičení. „Vždy ma fascinoval skupinový fitnes a mala som možnosť rozvíjať túto vášeň ako inštruktorka,“ dodáva.

Cvičenie v skupine pre ňu nikdy nebolo len o fyzickej námahe, ale aj o vytvorení prostredia, ktoré motivuje, podporuje a pomáha ľuďom udržať si zodpovednosť voči sebe samým.

Vo veku 54 rokov sa rozhodla využiť svoje skúsenosti na niečo prelomové. Vytvorenie novej kategórie skupinového fitnes, z ktorej sa nakoniec stala značka Orangetheory Fitness, považuje za jeden zo svojich najväčších úspechov.

Od jej založenia spolu s Daveom Longom a Jeromeom Kernom sa Orangetheory Fitness stalo globálnym fenoménom. „Umožnili sme miliónom jednotlivcov, bez ohľadu na ich kondičnú úroveň, zlepšiť svoje kardiovaskulárne zdravie a silu prostredníctvom našich vedecky podložených cvičení,“ vysvetľuje Latham.

Ako funguje Orangetheory Fitness

Ako uvádza portál MSN, Orangetheory Fitness prináša inovatívny prístup k intervalovému tréningu, ktorý pracuje s rôznymi úrovňami intenzity.

Cieľom je udržať srdcovú frekvenciu väčšinu času v „oranžovej zóne“, teda na úrovni 80 – 90 % maximálnej intenzity a len občas vystúpiť do „červenej zóny“, kde telo pracuje na absolútnom maxime. Tento systém efektívne podporuje metabolizmus, zlepšuje kondíciu a prispieva k dlhovekosti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Orangetheory Fitness Riverview (@otfriverview)

Latham aj svoje vlastné tréningy prispôsobuje tejto metóde. Sleduje svoje VO2 max, ktoré odráža kapacitu pľúc a úzko súvisí s dlhovekosťou. Na základe týchto údajov si zostavuje silový tréning a pohybovú rutinu tak, aby posilnila nielen svaly, ale aj celkovú funkčnosť tela.

Tréning pre dlhovekosť podľa Ellen Latham

Ak chceš z cvičenia vyťažiť maximum, Latham má pre teba niekoľko odporúčaní.

Nepreháňaj to

Najlepší fitnes tréning nie je ten, pri ktorom sa snažíš vyžmýkať zo seba maximum každú minútu. Latham vidí najlepšie výsledky u ľudí, ktorí si nastavia správnu intenzitu. Mala by byť dostatočne náročná pre udržanie progresu, ale zároveň by ťa nemala príliš vyčerpať ani odradiť.

Podľa Latham je kľúčová konzistentnosť a variabilita. Za najlepšiu považuje kombináciu kardia a silového tréningu, ktorá podporuje rast svalovej hmoty a posilňuje kosti.

Sleduj pokrok

Trénovať bez merania údajov znamená prichádzať o potenciálny progres. „To, čo nemeriate, nemôžete zlepšiť,“ hovorí Latham. Monitorovanie srdcovej frekvencie pomáha prispôsobiť tréning individuálnym potrebám, či už ide o vrcholového športovca alebo rekreačného cvičenca.

Rovnako dôležitým ukazovateľom je VO2 max (výkonnosť srdca a pľúc), ktoré sa dá systematickým tréningom postupne zvyšovať. Latham odporúča aj tzv. referenčné tréningy, ako je beh alebo veslovanie na 1 000 metrov. Ich pravidelným opakovaním môžeš sledovať, ako sa tvoje telo mení a neustále zlepšuje.

Venuj čas oddychu

Dlhovekosť si vyžaduje nielen pravidelný pohyb, ale aj dostatočnú regeneráciu. Latham zdôrazňuje, že tréning bez oddychu môže viesť k preťaženiu a spomaleniu progresu.

Ideálny plán zahŕňa tréning ako Orangetheory trikrát týždenne, pričom ostatné dni je dobré venovať aktivitám, ktoré ťa bavia, či už je to CrossFit, pilates alebo silový trojboj. Okrem cvičenia a oddychu netreba zabúdať ani na kvalitnú stravu.

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Parade, MSN, Orangetheory

Najnovšie videá

Trendové videá