Abeceda šťastia alebo Recept na šťastie od A po Z

  • Šťastie ako také má nespočetné množstvo zložiek - ingrediencií. Tu sú tie najdôležitejšie z nich, pekne zoradené od A po Z. Necháš sa inšpirovať?
o-friends-facebook
  • Šťastie ako také má nespočetné množstvo zložiek - ingrediencií. Tu sú tie najdôležitejšie z nich, pekne zoradené od A po Z. Necháš sa inšpirovať?

A – Afirmácie. Sú to pozitívne tvrdenia – vety, ktoré definujú tvoje želania. Prácu za teba síce nespravia, ale preprogramujú tvoje myslenie a to ťa následne motivuje k činom. Afirmácia musí byť pozitívna, stručná, konkrétna a musí v tebe vzbudzovať pozitívne emócie. Opakuj si ju niekoľkokrát denne a výsledky spozoruješ sám.

B – Beh. Beh pôsobí blahodarne nielen na naše fyzické zdravie, ale aj na psychiku. Nemusíš si nastoliť tréningy maratónskeho bežca, aby si nedosiahol opačný želaný efekt – demotiváciu. Behaj pre radosť. Pokiaľ sa zo zdravotných dôvodov nemôžeš venovať behu, pokojne si vyber nejakú inú pohybovú aktivitu a venuj jej aspoň 30 minút 3x týždenne. Frekvenciu a dĺžku tréningov môžeš postupom času zvyšovať.

C – City. Svojim citom daj vždy voľný priebeh a nehanbi sa za ne. Smútok či strach je rovnako prirodzený, ako radosť a nadšenie. Vždy si preto dopraj priestor na precítenie všetkých emócií.

D – Dobrodružstvo. Každý z nás niekedy potrebuje zažiť niečo nové. Dopraj si preto tento pocit vždy, keď sa v tebe prebudí spiaci dobrodruh.

budget-travel

Zdroj: sandierpastures.com

E – Empatia. Je prirodzenou ľudskou schopnosťou vcítiť sa do myslenia a pocitov druhého človeka. Dnes žiaľ v mnohých medziľudských vzťahoch chýba. Zaujímaj sa úprimne o druhých a nikdy neváhaj podať pomocnú ruku.

F – Férovosť. Zostať férovým voči druhým je pre pocit šťastia naozaj dôležité, no ešte dôležitejšie je zostať férovým sám voči sebe. Nespreneveriť sa sebe a svojmu srdcu chce odvahu. Ty ju ale určite nájdeš.

G – Génius. Každý v sebe nosí toho svojho génia. Jeden vie kresliť tie najkrajšie obrazy, ďalší píše najprecítenejšie príbehy, iný je zas tým najlepším kuchárom. Objav v sebe toho svojho a nájdeš svoje šťastie.

H – Hodnoty. Dbaj nato, aby tie tvoje nepodľahli globálnej devalvácii. Určenie hodnôt z teba robí človeka so zásadami, ktorý má jasno vo svojich prioritách.

I – Ignoruj. Ignoruj negativitu, negatívnych ľudí, neprajnosť, závisť. Nedovoľ, aby tento vírus napadol aj tvoju myseľ. Vytvor si ochranný štít zo svojej dobre nálady, úspechov a pozitívne naladených myšlienok.

J – Jedlo. Nepodceňuj chutnú a zdravú výživu. Ak dáš prednosť zdravším potravinám, sám spozoruješ, že sa budeš nielen lepšie cítiť, ale budeš aj lepšie vyzerať. Zvýši sa ti sebavedomie a ty sa budeš tešiť z lepšej nálady. Nestojí to zato? Odolávanie nezdravému jedlu ber ako tréning svojej silnej vôle.

Friends eating at picnic table in park

Zdroj: gruenderszene.de

K – Kreativita. Vytvor niečo – čokoľvek. Aj keď len pre seba a aj keď to hneď vyhodíš. Nejde o výsledok, ale o kreatívny proces tvorby niečoho, do čoho vložíš kúsok zo seba.

L – Limity. Pri stanovovaní si svojich cieľov a snov uver tomu, že žiadne limity neexistujú. Jediné limity sú v tvojej hlave. Čím skôr ich odstrániš, tým skôr ich miesto nahradí šťastie. (Však si čakal pri L lásku?)

M – Miluj. A tu prichádza na lásku. Na najvyššiu inštanciu v hre života. Šťastný môže byť len ten, kto úprimne miluje. Preto miluj – čokoľvek a kohokoľvek. Čokoľvek, čo ti robí radosť, aj keď z toho nemáš žiaden osoh a kohokoľvek, aj keď ostane tvoja láska neopätovanou.

N – Nádej. Vždy maj nádej a nikdy neprestávaj veriť v dobré konce. Pretože čo si raz zaumieniš, to vieš aj dosiahnuť. Musíš tomu len uveriť.

O – Odpúšťanie. Nauč sa odpúšťať iným, aj sám sebe. Každý niekedy spraví chybu a každý niekedy oľutuje svoje kroky. Odpustiť druhým a sebe je naozaj oslobodzujúce.

P – Pýtaj sa. Mnoho nedorozumení vyplýva z nášho strachu klásť otázky. Ak sa ale na niečo neopýtaš, podvedome si vytváraš vlastné odpovede – domnienky, ktoré sú mnohokrát od pravdy vzdialené na míle. Tak vznikajú nedorozumenia. Predíď im tým, že sa budeš pýtať.

R – Relax. Ku šťastiu nespochybniteľne patrí. Je len na tebe, pri čom sa dokážeš zrelaxovať najlepšie, určite však túto zložku šťastia nezanedbaj.

oswut-18-09-38

Zdroj: openskywilderness.com

S – Spánok. Kvalitný spánok lieči nielen telo, ale aj dušu. Počas neho sa uvoľňuje do nášho organizmu melatonín, ktorý v tele neutralizuje škodlivé procesy. Nedostatok spánku môže vyvolať zmeny nálad, pokles motivácie, podráždenosť, ale aj zvýšené napätie. Dopraj si preto denne minimálne 6 hodín kvalitného, ničím nerušeného spánku.

T – Ticho. Ticho lieči. Dopraj si niekedy čas len sám so sebou, ničím nerušený. V uponáhľanej a hlučnej dobe sa ti zato tvoja myseľ určite odmení.

U – Uč sa. Neustále prahni po nových vedomostiach a informáciách. Človek sa má čo učiť celý život. Veľa čítaj a navštevuj kurzy z oblastí, ktorým sa venuješ. Svoje obzory neustále rozširuj.

V – Vďaka. Skutočné šťastie zažiješ iba vtedy, ak budeš úprimne vďačný za všetko dobré vo svojom živote. Nájdi si každý deň priestor na poďakovanie sa za tieto veci, zaberie ti to naozaj len pár minút, no výsledky spozoruješ ihneď.

Z – Zdieľaj. Zdieľaj svoj talent, svoj čas, svoje schopnosti a znalosti. Podeľ sa o všetko s inými – všetko, čo raz investuješ, sa ti vráti.

Zdroj titulnej fotografie: huffingtonpost.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK