AKTUÁLNE: Zomrela herecká legenda. Poznáš ju z kultových československých filmov

  • Jana Hlaváčová umrela vo veku 85 rokov
  • Posledné roky jej komplikovala Parkinsonova choroba
Jana Hlaváčová
Ara, TV Nova
  • Jana Hlaváčová umrela vo veku 85 rokov
  • Posledné roky jej komplikovala Parkinsonova choroba

V sobotu krátko pred polnocou po dlhotrvajúcej ťažkej chorobe zomrela česká herecká legenda Jana Hlaváčová vo veku 85 rokov. Na sociálnej sieti X o tom informoval hovorca pražského Národného divadla Tomáš Staněk.

„Odišla Jana Hlaváčová. Herečka, pedagogička. Divadelnú kariéru začínala v DJKT Plzeň, nasledovali výrazné role v Národnom divadle a Vinohradskom divadle. Predstaviteľka mnohých filmových a televíznych úloh. Držiteľka (ceny) Thálie za celoživotné majstrovstvo v činohre. Česť jej pamiatke,“ rozlúčil sa s jednou najvýznamnejších českých herečiek povojnovej éry minister kultúry ČR Martin Baxa.

Hlaváčovej diagnostikovali Parkinsonovu chorobu, čo ju obmedzovalo v hereckej kariére. Neskôr sa k tomu podľa webu Forum24.cz pridali depresie.

Medzi jej najznámejšie postavy v televízii a na filmovom plátne patrili napríklad Jarča Krbcová v seriáli Chalupári a zdravotná sestrička Tonička v komediálnych filmoch Ako básnikom chutí život, Koniec básnikov v Čechách a Ako básnici nestrácajú nádej, hrala tiež vo filme Anjel Pána. Pred kamerou sa naposledy objavila v roku 2011 v psychologickej dráme Viditeľný svet od Petra Krištúfka.

V roku 2012 získala Cenu Františka Filipovského za najlepší ženský výkon v dabingu vo filme Séraphine, o tri roky neskôr ju spolu s Petrom Olivom ocenili touto cenou za celoživotné herecké majstrovstvo v dabingu.

Herečka prehrala boj s chorobou

„Hlaváčová, ktorá sa v posledných rokoch potýkala s Parkinsonovou chorobou, patrila k najvýznamnejším českým herečkám povojnovej éry. Počas svojej bohatej kariéry zvládala komédie i drámy a vďaka svojmu zaujímavému a kultivovanému hlasu sa výrazne presadila aj v dabingu a rozhlase. Svoje bohaté herecké skúsenosti tiež odovzdávala študentom herectva ako pedagóg DAMU,“ uvádza redakcia Nový čas.

Parkinsonovu chorobu spôsobuje nadmerný úbytok nervových buniek a následný nedostatok dopamínu. Pohyblivosť chorého sa zhoršuje, trpí mimovoľnými pohybmi alebo len strnulo sedí. Sprievodnými javmi sú aj zlá artikulácia a zhoršujúca sa psychika. V Českej republike trpí parkinsonizmom 10 až 15-tisíc ľudí.

Hlaváčovú choroba trápila už minimálne od roku 2011, kedy sa prvýkrát na verejnosť dostali informácie o jej diagnóze. „Hereččin stav je dokonce tak vážný, že již několik týdnů nebyla schopná vyjít z domu. Vedle toho má prý velké problémy s řečí, kdy není schopná říct skoro ani slovo srozumitelně,“ uviedol vtedy portál Super.cz.

V roku 2019 navyše pochovala svojho manžela Luďka Munzara, ktorý jej bol veľkou oporou.

Nedávno nás opustil aj zakladateľ charty 77

Vo veku 92 rokov zomrel v Štokholme český jadrový fyzik a zakladateľ Nadácie Charty 77 František Janouch. V piatok to uviedla predsedníčka Správnej rady Nadácie Charty 77 Božena Jirků. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu Novinky.cz.

Rodák z Lysé nad Labem Janouch sa venoval teoretickej jadrovej fyzike. Po sovietskej okupácii v roku 1968 mu zakázali prednášať na Karlovej univerzite. Po medzinárodných protestoch mohol v roku 1974 odísť do Švédska, následne ho ČSSR zbavila občianstva.

Nadáciu Charty 77 založil Janouch v Štokholme v roku 1978 na podporu v Československu prenasledovaných disidentov. Po roku 1989 preniesol jej činnosť do Prahy. Ako priblížila Jirků, nadácia sa vypracovala na jednu z najvplyvnejších neziskových organizácii v ČR.

Janouch patril k najvýznamnejším osobnostiam verejného a spoločenského života v druhej polovici 20. storočia, bol tiež autorom mnohých vedeckých práci, členom medzinárodných vedeckých organizácii a prednášal na viacerých univerzitách, napísala spravodajská stanica ČT24. V roku 2011 dostal od vtedajšieho prezidenta Václava Havla štátne vyznamenanie Medaila za zásluhy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá