Apple upgrades sú na to, aby sme si stále kupovali nové iPhony

Rudolf Nečas / 13. júla 2016 / Lifehacking

Existuje už aj petícia proti softvérovým aktualizáciám.

“Apple už roky sabotuje zariadenia so softvérovými „aktualizáciami“, ktoré spomalia každý iPhone a iPad s výnimkou úplne najnovšieho modelu. Je to stratégia s názvom plánované zastarávanie, a tiež jeden zo spôsobov, vďaka ktorému sú Apple a ďalší výrobcovia miniaplikácií stále tak zazobaní, zatiaľ čo planéta a všetci ostatní platia,” píše sa na stránke SumOfUs, čo je skupina spotrebiteľov, ktorej cieľom je zastaviť korporácie pri činoch namierených proti zákazníkom.

249ee3b4_DSCF5571.xxxlarge_2x

foto: popsugar.com

Nedávno spustili petíciu pre zachránu starších iPhonov a iPadov. Majú už viac ako 150 tisíc podpisov, ale zdá sa, že niektoré z ich cieľov môžu byť trochu zavádzajúce.

V petícií sa tiež píše, že ak máš iPhone alebo iPad kúpený pred dvomi rokmi, mal by si ignorovať aktualizáciu na iOS 10. Pretože po nej bude tvoje zariadenie spomalené a zlé, čím ťa Apple donúti kúpiť si novší model.

Ale Apple robí vcelku neuveriteľnú prácu s prispôsobovaním ich aktualizácií, aby zahŕňali aj staršie zariadenia. Majú tendenciu podporovať iPhone a iPad oveľa dlhšie než väčšina výrobcov zariadení s Androidom.

apple-iphone-vs-android-drunk-fight-970-80

foto: techradar.com

Každý by bol rád keby jeho obľúbené zariadenie vydrží večne, ale technológia kráča stále dopredu. Aj keď sa môžeš pozerať na staršie technológie cez ružové okuliare, takmer v každom prípade je to novšie lepšie, menšie, rýchlejšie, energeticky účinnejšie a tak ďalej. Ale pokroku môžeš kľudne odolávať ak chceš.

Ale technológia smartfónov, rovnako ako softvér a aplikácie, ktoré na nich bežia sa za poslednú dobu dosť zmenila. Od predstavenia prvého iPhonu neprešlo ani 10 rokov a dnes s našimi telefónmi dokážeme to, čo bolo pred desiatimi rokmi len sci-fi.

SumOfUs tiež hanobí elektronický odpad vytváraný tým, ako ľudia zbavujú svojich starých zariadení, ale to naozaj platí len v prípade, že je starý prístroj len niekde pohodený a sadá naň prach – alebo v horšom prípade je nesprávne zlikvidovaný. A recyklačné programy na staré telefóny má predsa už aj veľa operátorov. Či už je starý prístroj predaný ako použité zariadenie alebo recyklovaný – obe z týchto možností sú lepšie ako keby trčal niekde na skládke. A táto zodpovednosť padá na spotrebiteľov, nie na samotný Apple.

140714_EM_DumpCellProvider_1

foto: time.com

Ale späť k petícií. Mohol by Apple robiť lepšiu prácu pri vydávaní aktualizácií pre staršie zariadenia? Možno… Mohli by obmedziť aktualizácie pre staršie zariadenia, ktoré ich možno nemôžu správne podporovať? Iste… Ale podstatou biznisu je predsa zisk. Niektorí ľudia si myslia, že firmy ako Apple majú príliš veľkú moc vo svojich odboroch, ale túto moc dosiahli tým, že predávajú výrobky, ktoré ľudia chcú kupovať. iPhony sú stále veľmi populárne a pri začiatku predaja nového modelu vždy pred obchodmi čakajú zástupy zákazníkov.

Samotná petícia očividne oslovila dosť ľudí, keďže už má cez 150 000 podpisov. A ak máš pocit, že Apple sa novými aktualizáciami snaží čo najviac spomaliť tvoj iPhone, môžeš sa k nej pridať. Ale vážne sa tak deje? Kľudne napíš svoju skúsenosť.

boss-fight-stock-photos-free-high-resolution-images-photography-women-woman-iphone

 

foto: bossfight.co 

zdroj: actions.sumofus.org, zdroj titulnej fotografie: responsivemts.com

Pridať komentár (0)