Automobilový start-up nuTonomy chce mať taxíky bez vodičov

  • Tím ľudí z Cambridge a Singapuru sa rozhodli začať tvoriť budúcnosť. Svojim nápadom si získali veľké firmy, ako je Jaguár a Land Rover. Ich autonómne taxíky sa budú testovať aj v Európe.
nuto
  • Tím ľudí z Cambridge a Singapuru sa rozhodli začať tvoriť budúcnosť. Svojim nápadom si získali veľké firmy, ako je Jaguár a Land Rover. Ich autonómne taxíky sa budú testovať aj v Európe.

Mladá firma nuTonomy by v najbližšom čase chcela otvoriť taxislužbu s autonómnymi taxíkmi, ktoré by nepotrebovali fyzicky prítomných vodičov. Skúšobný test by sa mal konať v Singapure. Plánujú nasadiť vyše 100 vozidiel, ktoré budú monitorovať a ďalej zdokonaľovať. Ak vozidlá prejdú všetkými testami, tím nuTonomy chce so svojou taxislužbou expandovať aj do ďalších svetových veľkomiest aj v Európe.

SMART-FM-hi-res-8-v21

foto: itu150.org

Prvé testy pred nasadením do reálnej premávky majú už vozidlá za sebou.Tieto skúšky boli úspešné. Aj preto má tento nový druh taxislužby veľkú šancu uspieť. Zdá sa reálne, že úrady povolia ich autá v uliciach Singapuru. Za touto firmou stojí mimo iného aj profesor aeronautiky a kozmonautiky na vyhlásenej univerzite MIT, Emilio Frazzoli. Start-upu sa pred niekoľkými týždňami podarilo získať investíciu vo výške 3,6 milióna dolárov na ktorej sa podiela aj investičná divízia Samsungu – Samsung Venture.

“ Vízia NuTonomy spočíva v tom, že chce svetu ukázať to najchytrejšie autonómne vozidlo s tým najpokročilejším softwarom. Vďaka využitiu pokročilých technológií z kozmického priemyslu vytvoríme autonómne auto, ktoré je bezpečné, sebaisté a jazdí ako reálny človek. Ak nie aj lepšie..“ – vyjadril sa generálny riaditeľ spoločnosti Karl Langnemma v tlačovej správe

nuuu2

foto: nutonomy.com

Frazzoli tiež povedal, že vozidlá spoločnosti nuTonomy používajú k ovládaniu prvky, ktoré sa využívajú aj na dronoch americkej armády. Na monitorovanie okolitého prostredia budú taxíky budúcnosti používať laserovú technológiu LIDAR. Profesor taktiež vyvrátil obavy z toho, že by takto pokročilé technológie spôsobili straty pracovných miest. Podľa spoločnosti totiž veľkomestá potrebujú zvíšiť svoje prepravné objemy, pričom narážajú na nedostatok uchádzačov o prácu v tomto sektore.

nuu

foto: nutonomy.org

Na start-upe momentálne pracuje 22 zamestnancov. Z toho 6 z nich pracuje priamo z Cambridge a zostatok sídli v Singapure. Tím vývojárov chce dosiahnuť, aby nainštalovaný softvér umožnil  odviezť tím ľudí pred vchod budovy a následne si sám našiel miesto na parkovanie. 

Tieto taxíky budúcnosti by sa mohli v uliciach veľkých miest objaviť už v roku 2018. Existuje tu veľké množstvo výhier, ktoré môžu technológie, ako je táto priniesť ľuďom. Od zníženia počtu dopravných nehôd, až po redukciu zranení zapríčinených dopravnými nehodami.

zdroj:bostinno.streetwise.co zdroj fotografií:nutonomy.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK