„Beštia z východu“ si už brúsi zuby na Európu: Čakaj arktické mrazy

  • Tohtoročná zima bude obzvlášť mrazivá
  • Meteorológovia varujú Európu pred „beštiou z východu“
Žena zabalená v zimnom oblečení a so zmrznutým obočím. Odhrnutá cesta.
Ilustračné foto, Freepik/@senivpetro, Freepik/@wirestock
  • Tohtoročná zima bude obzvlášť mrazivá
  • Meteorológovia varujú Európu pred „beštiou z východu“

Zdá sa, že tohtoročná zima bude obzvlášť mrazivá. Meteorológovia varujú pred príchodom „beštie z východu“. Ako informujú odborníci z Met Office, ide o prudké ochladenie, ktoré vyvoláva dokonca aj arktický vzduch.

Podľa odborníkov by mala tohtoročná zima doraziť do Európy už v polovici novembra. No vďaka spomínanej „beštii z východu“ nás tento rok môže poriadne potrápiť. Zisti, či ovplyvní aj počasie na Slovensku.

Kedy sa „beštia“ môže zmocniť počasia

Ako uviedol expert James Madden pre denník Birmingham Live, môže to trvať aj niekoľko mesiacov, pokým sa spomínané prudké ochladenie počasia plnohodnotne zmocní. 

Ak sa zvýši teplota vzduchu približne vo výške 30 kilometrov nad severným pólom, takýto scenár môže ľahko nastať.

Meteorologička Dagmar Honsová uviedla pre portál TV Nova, že teploty by sa na tých miestach mohli dostať z -60 stupňov Celzia pokojne až na nulu. 

„S končiacim letom teplota aj tlak v polárnych oblastiach klesajú a vzniká silný globálny tlakový rozdiel medzi polárnymi a subtropickými oblasťami,“ ozrejmila Honsová.

November a december sú kritickými mesiacmi

Príčinou ochladenia môže byť podľa odborníkov oteplenie stratosféry. Na severnej pologuli sa totiž postupne začína formovať cyklonálna cirkulácia, tzv. polárny vír, ktorá dosahuje až do stratosféry.

Ako uviedol Madden, k náhlemu stratosférickému otepleniu môže dôjsť v januári a vo februári.

Žena sa prechádza v parku počas mrazu.
zdroj: TASR/Bernd Weißbrod/dpa

No spomínaný polárny vír býva väčšinou najsilnejší počas novembra a v decembri, keď je atmosféra najchladnejšia. 

To, či bude mať „beštia z východu“ vplyv aj na počasie na Slovensku, meteorológovia vôbec nevylučujú.

Výstrahy pred mrazom

Ako sme ťa informovali v našom článku, počas predchádzajúcich dní začali v noci teploty výrazne klesať a na niektorých miestach sa vyskytol už aj prízemný mráz. 

Aj keď bolo počasie na Slovensku na začiatku októbra nadpriemerne teplé, v stredu (4. októbra) sa ochladilo. Na to, že je ale október, je aj napriek postupnému ochladeniu stále pomerne teplo. Od západu bude do našej oblasti postupne zasahovať tlaková výš, ktorá so sebou prinesie teploty nad +20 °C.

Ako informovali meteorológovia, v piatok (6. októbra) mohla v ranných hodinách klesnúť teplota k -3 °C v okrese Martin, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad. 

Prvý sneh v Tatrách

Podľa meteorológov môže bude dnes (7. októbra) ešte pomerne teplo s teplotami do +24 °C. V nedeľu možno očakávať zamračené počasie, pričom sa na viacerých miestach môžu vyskytnúť aj zrážky, a to predovšetkým v severnej časti. 

Počas víkendu môže v Nízkych a Vysokých Tatrách napadnúť prvý sneh, keďže teploty môžu vo vysokých polohách klesnúť pod bod mrazu, a tak sa budú kvapalné zrážky meniť na snehové. 

Na snímke sú zasnežené hory
zdroj: Unsplash/Luc van Loon

Netreba ale očakávať výrazné sneženie. Pôjde skôr len o jemný poprašok.

Zimu ovplyvní aj El Niño

Čo sa ešte týka tohtoročnej zimy na Slovensku, informovali sme ťa, že počasie výrazne ovplyvní aj El Niño. To, že by mala byť tohtoročná zima krutá, naznačujú komplexné predpovede meteorológov, ktoré berú do úvahy najprominentnejšie činitele a o ktorých informuje portál Severe Weather Europe. Stručne – nasledujúce zimné mesiace budú teplotne pod dlhodobým priemerom.

Meteorológovia identifikujú hneď tri rôzne javy, ktoré prispejú k stavu blížiacej sa zimy. Sú nimi El Niňo, polárny vortex a pravidelná oscilácia prúdenia vetrov (skrátene QBO z angl. Quasi-Biennial Oscillation).

Hoci je El Niño teplá oceánska anomália vyskytujúca sa nad Tichým oceánom, do strednej a východnej časti Spojených štátov a do severnej časti Európy môže svojím pôsobením, takpovediac, odtlačiť chladnejšie počasie.

El Niño totižto ovplyvňuje smer prúdenia vzduchu nad niektorými oblasťami USA a Európy. Tento vzduch zvyčajne prúdi smerom od západu na východ, no práve spomínaná anomália spôsobuje, že sa prúd posunie smerom na sever, a teda prinesie chladnejší vzduch. 

Zdroje: Mirror, Birmingham Live, TV Nova, Archív SIU, SHMÚ, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá