Bratislavské letisko získalo „Oscara letectva“: Patrí medzi TOP 10 letísk v regióne

  • Bratislavské letisko je v prvej desiatke najlepších letísk východnej Európy
  • Obsadilo 9. miesto. vo východoeurópskom regióne
letisko
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák, Unsplash/@dannis
  • Bratislavské letisko je v prvej desiatke najlepších letísk východnej Európy
  • Obsadilo 9. miesto. vo východoeurópskom regióne

V ankete najlepších letísk sveta Skytrax – World Airport Awards 2022 známej ako Oscary leteckého priemyslu obsadilo najväčšie slovenské letisko vo východoeurópskom regióne 9. miesto.

Prestížna anketa

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave sa opäť umiestnilo medzi desiatimi najlepšími letiskami východnej Európy v celosvetovo známej leteckej ankete Skytrax – World Airport Awards 2022. Najväčšie slovenské letisko sa ako jediné na Slovensku umiestnilo v kategórii letísk tohto regiónu, keď obsadilo 9. miesto.

Bratislavské letisko o tom informovalo na svojom portáli. Najlepším letiskom vo východnej Európe sa stalo letisko v Budapešti, na druhej priečke sa umiestnilo letisko v Talline a tretie miesto obsadilo letisko v Bukurešti.

lietadlo
zdroj: Unsplash/John McArthur

„Ceníme si, že v najprestížnejšej ankete letísk sveta cestujúci opäť hlasovali za Letisko M. R. Štefánika v kategórii najlepších letísk východoeurópskeho regiónu,“ reagoval generálny riaditeľ a predseda predstavenstva bratislavského letiska Dušan Keketi.

„Deviate miesto považujeme za pekný výsledok, keďže sme ho dosiahli v krízovom období spôsobenom pandémiou koronavírusu, kedy boli služby letiska obmedzené,“ poznamenal Keketi.

Zvládnutie situácie

Výsledky ankety známej ako Oscary leteckého priemyslu oznámili nedávno na konferencii v Paríži. Do ankety najlepších letísk sveta, ktorá vznikla v roku 1999, sa zapájajú každoročne milióny cestujúcich viac ako sto národností.

Dotazníky vypĺňali návštevníci letísk od septembra minulého roka do mája tohto roka cez webovú stránku ankety, kde hodnotili 550 letísk po celom svete. Pasažieri vyjadrovali spokojnosť s takými ukazovateľmi na letisku, akými sú vybavovanie na check-ine, prílety a odlety, nákupné možnosti, bezpečnosť či pasová kontrola.

Ako sme však nedávno informovali v našom článku, Letisko M. R. Štefánika v Bratislave počas aktuálnej letnej sezóny vybavuje zvýšený počet letov v porovnaní s obdobím pandémie koronavírusu. Z tohto dôvodu obsadilo niektoré pracovné pozície a využíva aj pomoc približne 120 brigádnikov spomedzi študentov.

Napriek chýbajúcemu personálu na najväčšom slovenskom letisku sa to zatiaľ neprejavilo výraznejšie na prevádzke leteckej dopravy, vybavovaní cestujúcich a letov.

letisko
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Nedostatok personálu pociťuje celý letecký priemysel, vrátane Letiska M. R. Štefánika, keďže v období zákazu príletov niektorí zamestnanci svoje povolanie zmenili bez návratu po odznení krízy,“ uviedla hovorkyňa letiska Veronika Demovičová.

Potrebné školenia

Práca v letectve podľa bratislavského letiska zároveň vyžaduje viaceré školenia a previerky, noví zamestnanci musia byť posúdení pre prácu v civilnom letectve.

„Posúdenie vykonáva Dopravný úrad, pričom získanie previerky môže trvať niekoľko mesiacov. Rovnako je potrebné absolvovať mnohé školenia príslušné danej pozícii. Zaučenie kvalifikovaného personálu je teda dlhší proces a môže trvať mesiace,“ priblížila Demovičová.

Bratislavskému letisku aktuálne chýbajú zamestnanci bezpečnostnej kontroly a ochrany letiska, check-in agenti, ako aj nakladači batožiny, mechanici, hasiči či dispečeri. V súčasnosti má približne 520 zamestnancov, takmer o pätinu menej ako v roku 2019, keď vybavilo 2,3 milióna cestujúcich a malo zhruba 630 pracovníkov.

Letisko odhaduje, že v roku 2022 vybaví celkovo asi 1 milión pasažierov, za päť mesiacov tohto roka prešlo jeho bránami skoro 330-tisíc prilietajúcich a odlietajúcich cestujúcich. V roku 2020 letisko v slovenskej metropole zaznamenalo 405-tisíc a vlani 480-tisíc pasažierov.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá