Čakať s kúpou bytu, alebo minúť státisíce? Odborníci tvrdia, že ceny realít sa neodvíjajú od vírusu

  • Aj keď novostavieb na Slovensku pribúda ako húb po daždi, stále ich nie je dosť
  • Realitný rok 2021 môžeme považovať za dosť kritický
  • Od začiatku roka sa stretávame so správami, že dopyt po nových bytoch je väčší ako ich ponuka
  • To sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na cenách nehnuteľností v novostavbách
pjimage - 2021-06-29T140659.128
Unsplash/Tierra Mallorca Unsplash/Martin Katler
  • Aj keď novostavieb na Slovensku pribúda ako húb po daždi, stále ich nie je dosť
  • Realitný rok 2021 môžeme považovať za dosť kritický
  • Od začiatku roka sa stretávame so správami, že dopyt po nových bytoch je väčší ako ich ponuka
  • To sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na cenách nehnuteľností v novostavbách

Podľa dát Národnej banky Slovenskej republiky bola priemerná cena trojizbového bytu v roku 2018 1 622 eur za meter štvorcový. V roku 2020 to bolo už 1 923 eur za meter štvorcový, čo znamená, že cena za meter štvorcový sa vyšplhala o 18,5 percenta. Hoci by sme predpokladali, že sa kvôli pandémii stretneme s poklesom cien, nie je to tak.

Priemerná jednotková cena novostavby v Bratislave medziročne vzrástla o 6,6 %, čo predstavuje rekordných 3 706 €/m² vrátane DPH. Medzikvartálny nárast bol však o niečo nižší a zastavil sa na hranici 3,1 percenta.

zdroj: Unsplash/Manson Yim

Práve toto tempo môžeme považovať za najvyššie od začiatku pandémie. Prudký nárast je však spojený s už spomínanou obmedzenou ponukou nových projektov, ktorá sa naťahuje kvôli zbytočne dlhým povoľovacím procesom.

Nejde len o Bratislavu

Zdražovanie sa netýka len Bratislavy, pretože najvýraznejšie stúpanie cien zaznamenali Košice. V priebehu štyroch mesiacov zdraželi menšie byty vo východniarskej metropole až o 10,5 % a medziročne o 19 %. Najviditeľnejšie zmeny sa týkajú centra Košíc.

Cena 2-izbového bytu sa pohybuje na úrovni 128-tisíc eur, čo je o 14,3 % viac ako pred štvrťrokom a o 25,5 % viac ako pred rokom. Tieto údaje potvrdzujú údaje realitného portálu Nehnuteľnosti.sk

„Situácia na realitnom trhu v Košiciach svedčí o akútnom nedostatku bytov vo všetkých segmentoch. Cena trojizbových bytov sa v centre Košíc za prvý kvartál zvýšila tiež, o 20,6 %, a mierne tam vzrástli aj nájmy, napriek tomu, že na celom Slovensku už niekoľko mesiacov klesajú,“ povedal Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk. 

Záujem je čoraz vyšší

Hoci by sme mohli predpokladať, že záujem Slovákov o nové nehnuteľnosti kvôli cenám upadne, nie je to tak. Slováci s cenami držia krok a sú ochotní si priplatiť. Dopyt po nehnuteľnostiach je podporovaný silným pracovným trhom, nakoľko nezamestnanosť v Bratislave sa nachádza pod úrovňou 5 percent.

Keďže sa v Bratislavskom kraji počíta s mzdovým rastom vo výške až 4,8 %, počíta sa aj s ďalším záujmom o nehnuteľnosti. Na začiatku pandémie bolo mnoho ľudí stotožnených s myšlienkou pandemického prepadu cien nehnuteľností, no ten sa však nekonal. Slováci sa tak veľmi rýchlo vrátili k myšlienke investície.

zdroj: Unsplash/Austin Distel

To, či sa oplatí do nehnuteľnosti investovať hneď teraz, alebo sa oplatí počkať, je veľmi dobrá otázka. Ak sa pozrieme napríklad na Bratislavu, je jasné, že nemáme na čo čakať, pretože sa predpokladá ďalší nárast cien.

Cena bytov v Bratislave je už dnes dosť vysoká a časť Bratislavčanov radšej hľadá nehnuteľnosti v okrajových častiach. Môžeme teda predpokladať, že kvôli zvýšenému záujmu pôjdu ceny hore aj v týchto oblastiach.

zdroj: Unsplash/Maria Ziegler

Mal by si s kúpou nehnuteľnosti počkať?

Aj napriek tomu, že ceny niektorých nehnuteľností išli hore až o 20 %, neznamená to, že by sme sa museli „bachnúť po vačku“. Spôsobené to je čoraz lacnejšími hypotékami, ktoré dokážu vykryť prudký nárast cien.

„Ak si klient zoberie 70-percentnú hypotéku s viazanosťou na 30 rokov a jej úroková sadzba bude na úrovni 0,5 percenta ročne, jeho byt sa predraží v porovnaní s rokom 2018 iba o 6,2 percenta a nie spomínaných viac ako 18 percent,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

zdroj: Unsplash/Gustavo Zambelli

Zároveň dodáva, že pri 90-percentnej hypotéke by pri rovnakých podmienkach preplatil viac dokonca iba o 1,2 percenta.

A čo by odborník na reality poradil ľuďom, ktorí momentálne uvažujú nad predajom a naopak tým, ktorí si chcú nehnuteľnosť zaobstarať? 

„Tým, že sa trh nezastavil, nevidím dôvod, prečo by ľudia nemali svoju nehnuteľnosť predávať, resp. tí, ktorí sú rozhodnutí kupovať, kúpiť. Nehnuteľnosti vnímam ako komoditu, ktorá z dlhodobého hľadiska bude určite rásť. Do budúcna si myslíme, že bude menšia skupina ľudí vlastniť vyššie percento nehnuteľností a tie budú prenajímať, čím sa viac priblížime západu,“ dodáva Martin Haring z realitnej kancelárie ALL 4 LIFE.

Zdroje: TASR, SITA, Nehnuteľnosti.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech