Čaputová: Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. Vymeňme ignorantstvo a egoizmus 

  • Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva ľudí k okamžitej zmene
  • Podľa hlavy štátu musíme každý z nás vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zastavila strata biodiverzity na území Slovenska
Facebook/Zuzana Čaputová
  • Prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva ľudí k okamžitej zmene
  • Podľa hlavy štátu musíme každý z nás vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zastavila strata biodiverzity na území Slovenska

Kríza biodiverzity je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej aj krízou ľudstva. Rýchlosť, akou strácame biotopy fauny a flóry, je alarmujúca. Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. A to okamžite, povedala na globálnom summite OSN o biodiverzite v New Yorku prostredníctvom videokonferencie. Predstavila aj opatrenia, ktoré Slovensko prijíma na ochranu prírody.

Nad prírodou podľa prezidentky už nepotrebujeme víťaziť, ale žiť s ňou v harmónii. Používajme menej chemikálií, chráňme si našu pôdu. Potraviny môžeme pestovať spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu, uviedla. 

Príhovor na Samite OSN o biodiverzite

Ak sa nezačneme k našej planéte správať inak, neprežijeme. Dnes som o tom hovorila vo videopríhovore na Samite OSN o biodiverzite.Som presvedčená, že kríza biodiverzity je i krízou ľudstva. Určujeme hodnotu takmer všetkého na planéte. Dokážeme ale odmerať skutočnú hodnotu prírodného bohatstva? Musíme sa to naučiť. A tiež sa musíme naučiť túto hodnotu chrániť. Už nepotrebujeme nad prírodou víťaziť, ale žiť s ňou v harmónii. Používajme menej chemikálií, chráňme si našu pôdu. Potraviny môžeme pestovať spôsobom šetrnejším k životnému prostrediu. V pôdnom a lesnom hospodárstve využívajme riešenia vychádzajúce z prírody. Pretože rovnováha, od ktorej všetci závisíme, je veľmi krehká. Som rada, že Slovensko podporuje Stratégiu EÚ v oblasti biodiverzity. Každý môže pomôcť. A aj prezidentská kancelária je súčasťou tejto zmeny s cieľom byť do roku 2030 prvým uhlíkovo neutrálnym úradom na Slovensku. Dúfam, že sa čoskoro ku nám pridajú aj ďalší. Vymeňme ignorantstvo a egoizmus za zodpovednosť a skutočnú vôľu. A urobme tak teraz.

Gepostet von Zuzana Čaputová am Mittwoch, 30. September 2020

 

Vyzvala na využívanie riešení vychádzajúcich z prírody aj v pôdnom a lesnom hospodárstve. Pretože rovnováha, od ktorej všetci závisíme, je veľmi krehká, skonštatovala s tým, že pomôcť môže každý.

Podotkla, že aj ona je súčasťou zmeny. V prezidentskej záhrade pribudli včelie úle. Na kompenzáciu svojej uhlíkovej stopy tiež každý rok vysadí aspoň 1 300 stromov a inštaluje zelené strechy a steny. Dúfam, že sa čoskoro ku mne pridajú aj ďalší, poznamenala.

Slovensko podporuje Stratégiu Európskej únie v oblasti biodiverzity na rok 2030 a prezidentka sama podporila Prísľub lídrov pre prírodu s cieľom zvrátiť stratu biodiverzity do roku 2030. 

Majú podporu Čaputovej. Petíciu mladých Slovákov podpísalo už viac ako 45 000 ľudí

Priznala, že tieto ciele sa môžu zdať ambiciózne, avšak upozornila, že sú nesmierne potrebné. Vymeňme ignorantstvo a egoizmus za zodpovednosť a skutočnú vôľu. A urobme tak teraz, uzavrela Čaputová.

Vláda SR sa vo svojom programovom vyhlásení vlády zaviazala vynaložiť maximálne úsilie, aby sa zastavila strata biodiverzity na území Slovenska.

Minister Budaj v tejto súvislosti podčiarkol: Súčasná pandémia koronavírusu ešte viac poukázala na dôležitosť vzťahu medzi ľuďmi a prírodou. Naša spoločnosť je úzko spojená s ochranou biodiverzity. Jej strata a zníženie bezprostredne ohrozuje ľudí. Jej zachovanie je pre budúcnosť ľudskej existencie nevyhnutné.

Samit OSN o biodiverzite je príležitosťou, aby si štáty a ich vládni predstavitelia určili priority v oblasti zachovanie biodiverzity. Dôležité je pritom zmysluplne využiť vedecký a technický pokrok, ako aj najnovšie technológie a inovácie. Pred Čaputovou so svojimi príhovormi okrem iných vystúpili i francúzsky prezident Emmanuel Macron či britský princ Charles.

Zdroje: Facebook/ Zuzana Čaputová, MŽPSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá