Čiližrút hodnotí: Podnik, ktorý si získal extrémny hype medzi ľuďmi, je ideálny pre lovcov chutí

  • Japonské Omakase menu – „nechám to na vás“ v centre Osla
  • Chod za chodom ti jednoduché, ale silné a rafinované chute posielajú sánku kamsi do pivnice
Hédone
Čiližrút/Hedone
  • Japonské Omakase menu – „nechám to na vás“ v centre Osla
  • Chod za chodom ti jednoduché, ale silné a rafinované chute posielajú sánku kamsi do pivnice

Moja posledná gastronomická zastávka v Osle viedla do podniku Hedone. Ide o podnik, ktorý otvoril len pred niečo vyše pol rokom, ale už teraz je okolo neho v Osle veľký hype a ja som rozhodne chcel vedieť, čo za tým je.

Ide o omakase štýl podniku, kde sa spájajú japonské techniky, dochutenia či omáčky s tými najkvalitnejšími nórskymi surovinami. Omakase je japonská fráza, niečo ako „nechám to na vás“.

Menu je teda vždy jednotné a zostavené podľa toho, čo má zrovna kuchyňa a dodávatelia najkvalitnejšie a najčerstvejšie, a môže sa dokonca stať, že sa zmení aj v priebehu daného dňa či počas večere. Stalo sa to napríklad aj mne, keď bola v jednom chode nahradená mušľa langustou, a mňa to celkom potešilo.

Interiér plný príjemných farieb a rôznych štruktúr dreva s dominantným barom typickým pre omakase podniky. Stoly sú prestreté veľmi jednoducho a čisto, presne tak, ako by som si to predstavoval v podniku s japonskou kuchyňou.

Jedna vec, ktorú milujem v modernom a uvoľnenom finediningu a úprimne aj oceňujem, ak večeriam sám, je komunikatívna, neformálna obsluha.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Čiližrút (@cilizrut)

Nemyslím nižší level servisu. Ale také to jemné odľahčenie, small talk či vášnivá debata o jedle. Toto tu funguje na 100 %. Je mi veľmi sympatické, ako na každom členovi personálu vidieť úprimný záujem o dojem hosťa a chuť debatovať o každej maličkosti, okolo ktorej sa točí dané jedlo či nápoj.

Menu má 5 alebo 7 chodov plus dva snacky na začiatok, čo nie je príliš veľa na súčasné trendy v rámci degustačných večerí. Čo sa tu ale rozhodne vymyká štandardu, je to, že každý jeden chod a každé jedno sústo je absolútny „dekel odvalovač“.

Jednoduché, ale extrémne silné a rafinované chute a kombinácie ti podrážajú nohy a posielajú sánku kamsi do pivnice, odkiaľ zas nosia vína k jednému z najlepších pairingov, aké som za dlhý čas ochutnal.

zdroj: Čiližrút/Hedone

Saké, likér, bubliny, botritické, naturálne aj reduktívne vína. Dôraz na chuť, kvalitu a pár s jedlom. Klobúk dole. Cena menu sa zatiaľ pohybuje okolo cca. 59 € za kratšie a 75 € za dlhšie menu a rovnakú cenovku má aj spomínaný pairing nápojov. Poďme sa pozrieť na príklad konkrétnych chodov a chutí, ktoré ťa tu môžu čakať.

Na začiatok dostaneš dva snacky ako pozdrav z kuchyne a obsluha ti k nim odporučí house Champagne Ruinart brut. Ryžové krekry s penou z japonského kosho, čo je vlastne fermentovaná pasta zo šupiek citrusu yuzu a čili. Krásne kyselkavé a jemne štipľavé s citrusovou chuťou.

Druhý bol vysmažený ryžový koláčik z ochutenej sushi ryže, nakladané čili a koriander, na tom majonéza z troch druhov sezamov, dvoch druhov sóje, 5 rokov fermentovanej ustricovej omáčky, troch octov a orechov. Veľmi komplexná umami chuť podporená kyselkavými a pikantnými tónmi.

Toto boli tak silné bomby na začiatok, že som bol naozaj zvedavý, čo ma čaká ďalej.

Čiližrút hodnotí: podnik Hedone

Ako prvý pár prichádza saké zo špeciálnej ryže z oblasti mesta Kjóto. Jemne sladké a acidné predurčené k párovaniu s tatarákom z tuniaka. Konkrétne z 15 dní zretého bôčiku z modroplutvého tuniaka. Ochutený bol omáčkou z párovaného saké a vlastnoručne vyrábanej sójovej omáčky.

Chuťové vrstvy pridávali čerstvé wasabi, chrumkavé pukance z pohánky a jemne citrusová čili majonéza. Nebojím sa povedať, že to bol najlepší tatarák môjho života.

Ďalším chodom bola moja milovaná foie gras. Podávaná ako jemné paté s gélom z marakuje a čili, posýpkou z arašidov a brioškou v spálenom masle. Omračujúco lahodná kombinácia párovaná s japonským ryžovým likérom kvaseným so slivkami.

zdroj: Čiližrút/Hedone

Na rad prichádzajú plody mora. Úžasná konzistencia a chuť langusty podporená ultra silnou XO omáčkou a chrumkavou panko krustou s jemne pikantným a voňavým togarashi korením fungovala výborne.

Výborne zafungoval pár s jemne botrytickým cuvée Rizlingu a Silvánu s vyšším cukrom aj kyselinami. Chlebový chod obstarávala japonská brioška potretá s koreneným maslom, ktoré znásobovalo riadna dávku sladkastej a slanej chute.

Nasledoval pre mňa jemne problematický a kontroverzný chod – tataki z veľryby. Je to etické jesť toto ohrozené zviera? Nebyť vysvetlenia, asi by som ju neochutnal.

Nejde totiž o rybu lovenú na profit. Ide o nutnú redukciu množstva v prostredí, kde by boli premnožené a ničili ekosystém aj seba navzájom.

Ak by ich zopár reštaurácií neponúkalo, lovené by museli byť tak či tak, len by vyšli navnivoč. To je absolútne v rozpore s nutnosťou neplytvať potravinami. Ochutnal som.

Veľmi tmavočervené mäso má konzistenciu, ktorá sa mi nepodobá ničomu, čo som kedy jedol, a chuť je takisto špecifická. Veľmi hlboká, minerálna a jemne rybia.

Tataki je vlastne surové mäso len jemne opálené po okraji. Vynikajúco sa kombinovalo so smotanou s výrazným a pikantným červeným karí, kopcom byliniek a korení a jemne prepáleným maslom. 

Nasledovala fileta z kambaly, jemnej bielej ryby fantastickej chute. Miso omáčka s fermentovaným zelerom dodávala výbornú kyselkavosť a posýpka, rovnako so zelerom, zas chrumkavosť.

Menu končilo mäsovým chodom, a to konkrétne argentínskou roštenkou. Aj tu sa, samozrejme, išlo do Ázie. Dokonalo ružové plátky vyzretého a ako maslo jemného mäsa ležali vo výraznej a hustej omáčke zo sečuánskeho korenia.

To bolo zmixované so silným vývarom a množstvom byliniek. Prílohou boli chrumkavé nakladané zeleniny ako divoká brokolica a reďkovky. Naozaj dôstojný a mega výrazný, chuťami napchatý hlavný chod.

Na záver, samozrejme, nesmel chýbať dezert. Bol veľmi jednoduchý, plný nórskych surovín, ale predsa ho niečo robilo jemne japonským.

Nórske jahody, rebarborová pena a jogurtová zmrzlina, ryžové čipsy a verbena. Celé tak prečisťujúce na záver. Tak japonsky čisté. Rizling z Mosely bol veľmi doplňujúci pár a len zvýraznil výnimočnosť tohto večera a návštevy tejto reštaurácie.

Osobne si myslím, že toto miesto bude veľmi vyhľadávané lovcami chutí a zaujímavých kombinácií. Menu je plné sily a zapamätateľných jedál, obsluha veľmi pozorná a uvoľnená, čo spolu s pôsobivým interiérom dáva výnimočný zážitok.

A ja sa nebudem diviť, keď pri vyhlasovaní Michelinských hviezd pre severské krajiny 12. júna v Helsinkách dostane táto reštaurácia prinajmenšom odporúčanie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá