Čína sa rúti do masívneho úbytku populácie. Dopady trendu môžu byť pre svetovú ekonomiku katastrofa

  • Za posledné desaťročia pomohla priaznivá demografia Číny poháňať jej ekonomický rast
  • To sa však môže rapídne zmeniť
vlajka číny
Ilustračný obrázok, Archív Canva
  • Za posledné desaťročia pomohla priaznivá demografia Číny poháňať jej ekonomický rast
  • To sa však môže rapídne zmeniť

Ako sa uvádza v správe poradenskej firmy Terry Group a podľa najnovších prognóz OSN, má Čína do konca storočia nabehnuté na stratu takmer polovice svojej súčasnej populácie.

Za posledné desaťročia pomohla priaznivá demografia Číny poháňať jej ekonomický rast. To sa však môže veľmi rýchlo zmeniť. V budúcnosti hrozí, že zhoršujúca sa demografia môže znamenať obrovskú brzdu hospodárskeho rastu. Okrem toho hrozbu nepredstavuje len pokles celkovej populácie, ale aj podiel starších ľudí. 

Na začiatku tohto roka čínsky národný štatistický úrad totiž informoval, že populácia krajiny sa v roku 2022 znížila a zmenšila prvýkrát od roku 1961. Ako ďalej uvádzajú, tento pokles sa bude v blízkej budúcnosti stále len prehlbovať. Ešte v roku 1990 bolo v Číne len 5 percent obyvateľov vo veku 65 rokov a viac. Do roku 2050 to bude až 30 percent.

V Číne sa totiž odohrali dva populačné trendy a tie budú aj naďalej zohrávať veľmi dôležitú úlohu pri formovaní ekonomického bohatstva krajiny. Prvý trend bol posun od vysokej úmrtnosti a vysokej plodnosti plynule k druhému trendu, a to k nízkej úmrtnosti a nízkej plodnosti. Práve tieto dva javy sprevádzajú celkový rozvoj a modernizáciu krajiny. 

Keďže pri ekonomickom raste je potrebné odvíjať sa aj od aktuálnej politiky krajiny, Čína vsadila na dôležitú vec. Veľmi podobne ako Japonsko, Južná Kórea či iné „východoázijské tigre“ stavili na stratégiu rastu založenú na exporte.

„Toto jej umožnilo presunúť masy nekvalifikovaných vidieckych robotníkov do továrenských fabrík, kde sa mohli okamžite zapojiť do globálnej ekonomiky. Čína zároveň vo veľkom investovala do ľudského kapitálu a najmä kvalitného stredoškolského vzdelania, čo zabezpečilo, že budúca generácia pracovníkov bude mať potrebné zručnosti,“ píšu vedci Z Terry Group.

Počet obyvateľov rapídne klesne

OSN taktiež predpokladá, že počet obyvateľov Číny, ktorí sú v produktívnom veku, sa do roku 2100 zníži až o tri pätiny. Pričom ešte medzi rokmi 1990 a 2010 počet obyvateľov v produktívnom veku rástol v priemere o 1,7 percenta ročne. Toto číslo bude už čoskoro zvrátené a zníži sa na ročný priemer 1 percento.

Okrem iného, čínska populácia nielen starne, ale zarovno s tým vstupuje aj do väčšieho poklesu, čo bude vskutku náročné, ak vôbec možné, zvrátiť. OSN predpokladá, že Čína už do roku 2050 stratí okolo 12 miliónov ľudí.

„Ak by bola čínska ekonomika inak zdravá, mohla by byť lepšie pripravená na to, aby čelila prichádzajúcej demografickej kríze. V posledných rokoch sa však stala obeťou mnohých chorôb,“ píšu vedci z Terry Group.

Okrem iného Čínu trápi aj vysoká nezamestnanosť mladých ľudí. Ďalej je tu čoraz tvrdšie zasahovanie vlády do súkromného sektora, ktorému tak hrozí, že „priškrtí“ inovácie práve vtedy, keď to Čína najviac potrebuje. 

Ako uviedli odborníci pre CNN, ak sa tento trend udrží, katastrofálne následky to môže mať pre celý svet, keďže Čína hrá dôležitú úlohu v riadení globálneho rastu ako druhá najväčšia ekonomika.

Samozrejme, netreba hneď tvrdiť, že príbeh Číny o starnúcej populácii a jej zmenšeniu ako takému, musí skončiť zle. So správnou hospodárskou a sociálnou politikou sa Čína môže vyhnúť tomu, aby sa dostala do vlastnej pasce. 

Zhoršujúca sa demografia Číny predstavuje obrovské prekážky pre jej pokračujúci ekonomický rast, no aj tomu sa môžu vyhnúť, a to spoluprácou a veľkou zdržanlivosťou zo strany lídrov v Pekingu a vo Washingtone.

Zdroje: Terry Group , CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá