Desaťtisíce Slovákov ostali celkom bez elektriny. Víchrica Kursu ničí, čo jej príde do cesty

  • Na treťom najvyššom vrchu Nízkych Tatier, teda na Chopku, zaznamenali po 19. hodine vietor o sile orkánu
  • Ten mal rýchlosť 34 metrov za sekundu
Spadnutý strom po veternej smršti v Košiciach
Facebook/ Hasiči Košice
  • Na treťom najvyššom vrchu Nízkych Tatier, teda na Chopku, zaznamenali po 19. hodine vietor o sile orkánu
  • Ten mal rýchlosť 34 metrov za sekundu

Včera sme ťa informovali, že na Slovensko dorazí víchrica Kursu, ktorá so sebou prinesie poriadne veterné počasie. Tak sa aj stalo a hoci počas obeda vietor vyčíňal na západnom Slovensku, kde miestami aj snežilo, vo večerných hodinách vietor zavítal aj na východné Slovensko.

Aj portál iMeteo včera uvádzal, že na treťom najvyššom vrchu Nízkych Tatier, teda na Chopku, zaznamenali po 19. hodine vietor o sile orkánu. Ten mal rýchlosť 34 metrov za sekundu, v nárazoch až 39 metrov za sekundu.

Výpadky elektriny pre silný vietor pocítilo 45.000 odberných miest na východe

Približne 45.000 odberných miest na distribučnom území Východoslovenskej distribučnej (VSD) pocítilo výpadky elektriny v dôsledku silného vetra. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa spoločnosti Andrea Danihelová, od pondelkového (27. 3.) večera do utorkového rána zaznamenali spolu 180 porúch na vysokonapäťovej a nízkonapäťovej úrovni.

„Vplyvom počasia padali vyvrátené stromy a zlomené konáre na elektroenergetické vedenia a poškodili ich. Najzasiahnutejšími lokalitami boli okres Michalovce a okolie, Košice a Košice-okolie a v skorých ranných hodinách aj okres Spišská Nová Ves,“ spresnila.

Na odstraňovaní porúch v distribučnej sústave podľa jej slov pracovali posilnené tímy dispečerského riadenia a priamo v teréne rovnako posilnené tímy prevádzky sietí VSD. „K poludniu sa im podarilo znížiť počet porúch na 13 na vysokonapäťovej úrovni a 107 na nízkonapäťovej úrovni, pre ktoré zostalo elektrinou nezásobených necelých 1700 odberných miest, a to v lokalitách Košice-Myslava, Levočská dolina, Úhorná, Drnava,“ doplnila Danihelová.

Problémy však včera spôsobovalo aj sneženie, ktoré potrápilo najmä vodičov. Na krajnom západe Slovenska a v Žilinskom kraji miestami sneží aj v nižších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) to v pondelok popoludní uviedol na sociálnej sieti. Prúdenie studeného vzduchu sprevádza i silný vietor.

Na juhozápade Slovenska meteorológovia zaznamenali vietor s nárazmi do 90 kilometrov za hodinu. „Vietor postupne silnie aj na strednom a východnom Slovensku, najsilnejší tam bude večer a začiatkom noci, podobne aj na horách,“ priblížili s tým, že veterno bude aj dnes, teda v utorok 28. marca.

Ozrejmili, že po zadnej strane tlakovej níže so stredom v oblasti Východných Karpát začal na Slovensko od severu prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch. „Níž prináša najviac zrážok na východe, kde sú v nižších polohách prevažne dažďové,“ podotkli.

Výstrahy pred vetrom platili včera na území celého Slovenska. V okresoch Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno bol pre oblasti nad 1 500 metrov nad morom vydaný tretí stupeň výstrahy pred vetrom. Ojedinele sa tam očakávala mohutná víchrica až orkán. 

orkan
zdroj: Startitup

Na snímke je zachytená situácia v Košiciach, konkrétne ide o Strednú odbornú školu informačných technológií, kde problémy narobila spadnutá strecha.

Dnes bude chladno

Počas dnešného dňa bude na naše územie prúdiť studený vzduch, pričom bude polooblačno až oblačno, miestami prehánky. Teploty budú dosahovať 2 až 7 stupňov Celzia. Na západnom Slovensku bude prevažne polooblačno a najnižšími rannými teplotami 1 až -2 stupňov Celzia. Počas dňa sa teploty vyšplhajú až na 4 až 7 stupňov Celzia.

Oblačnosť bude vyššia na strednom a východnom Slovensku, pričom v týchto oblastiach sa môžu vyskytnúť aj prehánky. Najnižšie ranné teploty môžu dosahovať až -5 stupňov Celzia, pričom počas dňa pôjde o teploty 2 až 6 stupňov Celzia.

Vo výške 1 000 metrov bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami. Najnižšia ranná teplota bude dosahovať -5 a najvyššia denná -1 stupeň Celzia. To platí aj o počasí vo výške 1 500 metrov. Vo výške 2 000 metrov bude prevažne oblačno,  počítať treba aj so snehovými prehánkami. Najnižšia ranná teplota bude -9 a najvyššia denná -8 stupňov Celzia.

Aj počas dnešného dňa na väčšine Slovenska platia výstrahy, pričom vo väčšine prípadov ide o výstrahy pred mrazom vo vegetačnom období. Slovákov však potrápi aj sneženie, snehové jazyky a záveje, no aj vietor.

Problémy robia aj stromy

Od skorého rána sú všetci pracovníci Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach v teréne a odstraňujú následky veternej kalamity. Silný vietor fúkal v Košiciach najmä v pondelok (27. 3.) večer a v noci na utorok. Ako pre TASR povedal hovorca SMsZ Pater Sasák, do utorka do 11.00 h mali hlásených 62 poškodených stromov. Približne polovica z nich padla v mestskej časti Západ.

Podľa jeho slov od nočných hodín koordinujú svoju činnosť s hasičmi, ktorí počas noci sprejazdňovali komunikácie po páde drevín. „Drevnú hmotu po zásahoch hasičov z okolia hlavných ťahov už postupne odvážame. K najakútnejším prípadom vyvrátených stromov sú vysielané dva mobilné špeciálne tímy našich piliarov a jedna posádka s plošinou, zároveň každá zo siedmich nami spravovaných mestských častí má v teréne aj vlastný tím piliarov,“ povedal.

Prioritou je sprejazdnenie chodníkov v okolí škôl, nemocníc, zdravotných stredísk, úradov, uvoľnenie hlavných chodníkov komunikácií, vstupov do bytových domov a zaistenie bezpečnosti školských dvorov. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby následky kalamity boli čo najskôr odstránené. V teréne je aktuálne vyše 200 našich pracovníkov, ktorí pracujú na odstraňovaní následkov kalamity,“ dodal s tým, že verejnosť žiadajú o trpezlivosť.

Hlavným cieľom je v utorok zabezpečiť priechodnosť a bezpečnosť chodníkov a komunikácií. Drevnú hmotu budú musieť v niektorých lokalitách dočasne uskladniť na zeleni, kde nebude tvoriť prekážku a odvezú ju počas nasledujúcich dní.

Vetrom boli poškodené hlavne smreky, ktoré sú podľa Sasáka pre svoj plytký koreňový systém náchylnejšie na poškodenie vetrom. V početnosti ich nasledujú invázne dreviny, ktoré trpia vývratmi pre svoje mäkké a krehké drevo. „Niekoľko ďalších stromov padlo z dôvodu predchádzajúceho poškodenia koreňov, ku ktorým došlo pri opravách, prípadne ukladaní nových sietí, taktiež z dôvodu stavebnej činnosti v blízkosti drevín,“ doplnil.

Mapovanie škôd naďalej pokračuje. Verejnosť môže hlásiť vetrom poškodené stromy e-mailom na adresu smsz@smsz.sk alebo na telefónnych číslach zverejnených na webovej stránke SMsZ.

Zdroje: iMeteo, TASR, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá