Dietologička o organických potravinách: Nálepka „BIO“ neznamená, že je to automaticky lepšie

  • Nie všetko BIO je skutočné zdravé
  • Je lepšie investovať do väčšieho množstva ovocia a zeleniny
BIO potraviny
Ilustračné foto, Canva/alessandrovecchiphoto
  • Nie všetko BIO je skutočné zdravé
  • Je lepšie investovať do väčšieho množstva ovocia a zeleniny

Ľudia sú zvyčajne prekvapení, keď im odborník na výživu povie, že nenakupuje len biopotraviny. „Nechápte ma zle, ale chodím na farmárske trhy pre lokálnu a udržateľnú produkciu a nerobím si srandu, keď poviem, že kvalita potravín je dôležitá,“ hovorí uznávaná dietologička Shyla Cadogan pre portál StudyFinds.

Dopĺňa však, že to určite neznamená, že keď má niečo nálepku „bio“, je to automaticky lepšie.

Najväčším problémom s „organickým“ označovaním a propagáciou organických potravín ako lepších než iné je práve to, že zdravé stravovanie je pre mnohých viac stresujúcou záležitosťou ako dosiahnuteľnou. Práve nútenie ľudí k bio stravovaniu ich zastrašuje pri konzumácii konvenčných produktov, že sú menej výživné či chemicky upravené a špinavé.

Dietologička Cadogan hovorí, že toto sú tvrdenia, ktoré nie sú založené na overených dôkazoch.

Práve pri „špinavosti“ konvenčných potravín treba povedať, že konzumácia akýchkoľvek produktov, rovnako tak aj organických, predstavuje riziko stretu s baktériami.

Okrem toho sú organické produkty pre miliardy ľudí na svete úplne finančne nedostupné. Dietologička radí, že pri zlej finančnej situácii je lepšie investovať do väčšieho množstva ovocia a zeleniny, ako ich „ulátať“ na potravinách s označením „bio“.

Certifikácia „BIO“ stojí majland

Keďže všeobecné označenie organic či bio zaručuje, že potravina alebo produkt splnili požiadavky, ktoré sú kladené organizáciami vydávajúcimi príslušné certifikáty.

„Americké označenie organických produktov zastrešuje certifikát USDA Organic, pri potravinách certifikovaných v EÚ nájdete zelený lístok označujúci bio kvalitu. Vo svojej podstate ide o označenie produktov pestovaných podľa rovnakých princípov, líši sa len terminológia a špecifické parametre každej normy,“ uvádza sa na webe Svet plodu.

Napríklad certifikácia v Amerike môže farmárov stáť aj viac ako 2 800 dolárov ročne. Preto dáva zmysel, že viacerí malí farmári si certifikát nemôžu dovoliť, a to aj napriek tomu, že ich produkty zodpovedajú požiadavkám na to, aby označenie „bio“ mali.

Miestne trhy majú tak tendenciu mať síce jedny z najčerstvejších a najkvalitnejších produktov, no nálepku „bio“ na nich nenájdeš. To však neznamená, že bio nie sú, netreba sa tým nechať odstrašiť.

Naopak, niektorí potravinári vedia svoje „nezdravé“ potraviny predať tak, že z nich urobia „bio“. Na trhu tak nájdeš aj organické krekry, hranolčeky, cukríky a mnohé iné produkty, o ktorých by si si nikdy nemyslel, že označenie „organické“ vôbec môžu mať. Tieto produkty však spotrebiteľa len nútia myslieť si, že sú lepšie ako bežné verzie týchto produktov.

Aj bio či nebio hranolky však obsahujú nadmerné množstvo komponentov, ktoré sa za zdravé považovať nedajú. Napríklad pridaný cukor, soľ či tuk. Jednoducho povedané, niektoré produkty s označením bio môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie, aj keď sú pripravované z inej múky či cukru v bio kvalite.

Ako však hovorí dietologička, ekologické produkty môžu mať svoje výhody, no určite to nie je zárukou kvality a zdravšieho ekvivalentu. Ak teda ešte nepatríš do skupiny Slovákov, ktorí nakupujú organické produkty, stále je lepšie v mnohých prípadoch využiť svoje peniaze na nákup tých najdostupnejších produktov, než kupovať drahšie, bez záruky istoty o ich kvalite.

Zdroje: StudyFinds, Svet plodu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá