Dnešný svet technológií z pohľadu leadrov zo Silicon Valley

  • Je Edward Snowden hrdinom? Čo je najhorúcejším postavením v tech. firme? Ako na tieto a ďaľšie otázky odpovedalo 50 lídrov-CEO technologických firiem zo Silicon Valley? Otázky boli súčasťou prieskumu amerického magazínu The Atlantic, ktorý zisťoval, čo opýtaní obdivujú a naopak, čo ich na technologickom svete straší.
image_1413839376.jpeg
  • Je Edward Snowden hrdinom? Čo je najhorúcejším postavením v tech. firme? Ako na tieto a ďaľšie otázky odpovedalo 50 lídrov-CEO technologických firiem zo Silicon Valley? Otázky boli súčasťou prieskumu amerického magazínu The Atlantic, ktorý zisťoval, čo opýtaní obdivujú a naopak, čo ich na technologickom svete straší.

 

Celú infografiku – výsledok prieskumu magazínu The Atlantic nájdete na nasledujúcom odkaze.

 

 

 

 

 

Je Edward Snowden hrdina?

 

Od uverejnenia dokumentov o aktivitách americkej vlády zameraných na odposluch a sledovanie občanov rôznych krajín sa z ich zdroja – Edwarda Snowdena stal národný hrdina. Aspoň sa tak často spomína. Magazín The Atlantic však zaujímalo čo si o Snowdenovi a jeho situácii myslia lídri zo Silicon Valley. Aký je ich názor?

 

35% z nich označilo Snowdena za hrdinu, 11% ako zradcu a 24% ho neoznačilo ani za jedného lebo jeho situáciu považujú za komplikovanú.

 

 

Ktorý je najvzrušujúcejší technologický startup súčasnosti?

 

22% odpovedí označuje Uber ako najvzrušujúcejší tech startup. Známa služba s novým pohľadom na dopravu sa veľmi rýchlo rozrastá a usadzuje na nových trhoch, medzi ktoré bude patriť aj Slovensko. Dôvodmi, prečo je Uber taký vzrušujúci je napríklad ich boj s vládou v jednotlivých krajinách, čomu sa iné startupy radšej vyhýbajú. Taktiež firma neustále prichádza s novými typmi služieb a má obrovský potenciál do budúcnosti. Potvrdila sa však tá dobre známa dávka optimizmu, ktorá v Silicon Valley vládne, keď až 14% odpovedajúcich uviedlo pri tejto odpovedi vlastnú firmu.

 

 

 

Ktorá firma je najviac nadhodnotená?

 

“Twitter je skvelá firma, ale pri príjmoch v stovkách miliónoch a trhovej kapitalizácii takmer 40 miliárd dolárov, je jej ohodnotenie ďaleko nad normou nášho priemyslu.” – Cindy Padnos.

Twitter v tomto hlasovaní vyhráva so 17% hlasov, pričom na druhom mieste sa nachádza Uber s 13%. Lídrom sa však nepozdáva ani hodnota Snapchatu, či dokonca Facebooku, na ktoré hlasovalo rovnako 7% z nich.

Ktorý žargón z technologickej spoločnosti by ste zakázali?

 

12% označilo slovo Disrupt, 7% Pivot, 7% Big Data a 5% označilo Grab a Coffee, Innovation a Selfie :). Našli sa však aj zaujímavosti ako Ninja rock star alebo Brogrammer. Zakladateľka a CEO firmy Wanelo napríklad označila slovo Pivot z nasledujúceho dôvodu: “Slovo pivot ma rozčuluje. Predstavuje posadnutosť ľudí krátkodobými výsledkami… Keď to slovo niekto povie, namiesto toho počujem: ‘Nemáme žiadnu dlhodobú víziu, ale vyskúšame všetko aby sme zistili, či sa niečo nechytí’.”


Krajina z najslubnejším technologickým sektorom.

 

V tomto hlasovaní víťazí Čína a na druhom mieste je USA, po ktorom nasleduje Izrael. Na zozname sa ocitli aj krajiny ako Keňa – kvôli medziročnému rastu, Lotyšsko a Brazília. Objavilo sa tu napríklad aj Estónsko. Odôvodnením bola jeho miera digitálnej vlády, ktorá je najvyššia na svete. V Estónsku sa už dalo na tretích voľbách v poradí voliť cez telefón a majú dokonca digitálne ambasády :).

 

 

Koľko má pri sebe mobilných zariadení taký líder zo SC?

 

36% opýtaných má pri sebe len jedno zariadenie a 32% z nich nosí dve. Zaujímavosťou je, že až 20% ich nosí 3, 10% ich má štyri a ako čerešnička na torte – 2% z nich majú až 5 rôznych zariadení!

 

 

Ktorá technológia alebo firma predstavuje najväčšie riziko pre súkromie?

 

Ľahostajní občania a samoľúbosť amerických občanov je podľa SC najväčším problémom čo sa súkromia týka. Takto sa vyjadrilo až 16%. Nasledujú Facebook – 14% a Google – 11%. Rovnako 8% hlasov dostala americká vláda a tretie strany, ktoré s dátami obchodujú.

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie zaujímavé otázky:

Keby ste mohli pracovať pre ľubovoľnú tech firmu, okrem tej svojej, pre ktorú by ste sa rozhodli?

14% Google a to hlavne Google X

12% SpaceX

7% Tesla

 

V akom veku by malo dieťa dostať svoj prvý smartfón?

Najviac hlasov – 8 bolo za 12 rokov, ale prvý rok života napríklad dostal 3…

 

V ktorom roku si budeme môcť kúpiť inteligentné autá, ktoré nevyžadujú šoféra?

Priemerná odpoveď – 2022.

 

Ktorá technológia najviac zmenila vaše rodinné zvyky?

17% – Mobilné telefóny

13% – Textové/Skupinové správy a Facebook

11% – Facetime, Skype a iPad

4% – Sonos(bezdrôtovo prepojené reproduktory) a Netflix

Minecraft – Sebastian Thrun, CEO Udacity a zakladateľ Google X

 

Aký je váš primárny mobilný operačný systém?

74% – iOS

20% – Android

2% – Windows, Blackberry alebo nemajú smartfón

 

Zdroj: The Atlantic

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech