Dobrá správa pre tisíce Slovákov: Ak si si nestihol vymeniť občiansky, urob jednoduchú vec

  • FS odporúča používateľom kvalifikovaného elektronického podpisu výmenu OP
  • Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis sa čoskoro končí
Občiansky preukaz v čítačke
Ilustračný obrázok, TASR/Jaroslav Novák
  • FS odporúča používateľom kvalifikovaného elektronického podpisu výmenu OP
  • Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis sa čoskoro končí

Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) uložených na čipoch občianskych preukazov (OP) vydaných pred 20. júnom 2021 sa končí 31. decembra. Finančná správa (FS) SR preto upozornila klientov, aby požiadali o vydanie nového biometrického občianskeho preukazu.

Druhou možnosťou je nahrať si po 1. januári budúceho roka na starý OP nový typ certifikátu, ktorý bude dostupný na základe pripravovanej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie.

Povinnosti daňovníkov

„Už začiatkom roka 2023 čakajú daňovníkov viaceré daňové povinnosti, ktoré si plnia prostredníctvom portálu finančnej správy (PFS) a potrebný je na to kvalifikovaný elektronický podpis,“ uviedla hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Okrem daňového priznania k dani z motorových vozidiel sa v januári 2023 podáva napríklad aj daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty za december alebo za 4. štvrťrok 2022. Od začiatku januára však s občianskym preukazom vydaným do 20. júna 2021 nebude možné podpisovanie na portáli FS.

Zdokonalený elektronický podpis si na starý preukaz môžu klienti nahrať z internetu cez aplikáciu eID klient. Druhou možnosťou je osobná návšteva na oddelení dokladov. „Daňovníkom, ktorí podávajú daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2022 až v marci a nesúria ich januárové termíny, odporúčame výmenu OP, keďže zdokonalený elektronický podpis je len dočasným riešením,“ dodala Rybanská.

Elektronický podpis

Možnosť realizácie uznaného spôsobu autorizácie v prechodnom období sa týka aj deklarantov, ktorí budú od 1. januára 2023 podávať colné vyhlásenia prostredníctvom informačného systému Centrálny elektronický priečinok alebo prostredníctvom portálu e-Commerce.  

Pre spotrebné dane sa táto možnosť týka iba formulárov pri správe spotrebných daní prostredníctvom komunikácie cez portál finančnej správy.

V prípade špecializovaných systémov používaných pri správe spotrebných daní, akými sú informačný systém kontrolných známok (ISKZ) a systém na monitorovanie pohybu tovarov podliehajúcich spotrebným daniam (EMCS), nebude možnosť využiť zdokonalený elektronický podpis, ale bude akceptovaný iba KEP.    

Zmeny sa týkajú len elektronického podpisovania, ostatné digitálne funkcie zostávajú naďalej zachované, teda bude možné sa prihlasovať do portálu finančnej správy či využívať ostatné e-služby v rámci Slovensko.sk, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie.

Odtlačky prstov

O biometrický občiansky preukaz s duálnym čipom, ktorý od 1. decembra začalo vydávať Ministerstvo vnútra (MV) SR, požiadalo za prvé dva dni vyše 6 800 ľudí. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.

Občiansky preukaz
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

„Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa po novom zapisujú odtlačky dvoch prstov a podoba tváre, a to formou zakódovaných biometrických dát,“ priblížil minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Žiadateľovi na oddelení zosnímajú podobu tváre a odtlačky dvoch prstov z každej ruky. Postup je rovnaký ako pri žiadosti o cestovný pas, ktorý v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika už 15. rok.

Ministerstvo vnútra pripomína, že odtlačky prstov zosnímané pri žiadosti o doklad neukladá v databázach. Z informačného systému ich odstráni hneď po tom, ako si držiteľ vyhotovený doklad prevezme.  

Do čipu sa zapisujú údaje, ktoré sú uvedené v občianskom preukaze, teda meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, pohlavie, štátne občianstvo, adresa pobytu, číslo občianskeho preukazu a jeho platnosť. Rovnako sa do čipu ukladajú aj snímky tváre a odtlačky prstov vo forme biometrických dát, ktoré dokážu prečítať len oprávnené osoby, ako je napríklad polícia.

Novinkou, ktorú umožňuje duálny čip, ktorý je použiteľný s čítačkou aj bez čítačky pomocou mobilného zariadenia s funkciou NFC, je možnosť prečítať si základné údaje o svojej osobe zapísané v čipe. „Už dnes sa na to dajú použiť voľne prístupné aplikácie, štát však čoskoro sprístupní vlastnú aplikáciu,“ upozornil rezort.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá