Nádherný dom pod lesom, ktorý jednoznačne vykúka spomedzi tých v okolí

  • Viacgeneračné rodinné bývanie, pomerne zložitá prevádzka integrovaná do učesaného obalu
  • Dom stojí vo svahu pod lesom, v závere slepej ulice, na mieste, kde končí súvislá zástavba
Boysplaynice
  • Viacgeneračné rodinné bývanie, pomerne zložitá prevádzka integrovaná do učesaného obalu
  • Dom stojí vo svahu pod lesom, v závere slepej ulice, na mieste, kde končí súvislá zástavba
Pôvodná štvrť Šternberku s viacpodlažnými vilami z medzivojnového obdobia bola postupne zahustená menšími rodinnými domami. V súčasnosti bezprostredné okolie domu tvorí nesúrodá predmestská mozaika.

„Dom sme navrhli na miesto s priehľadom na protiľahlý zalesnený svah. Pohľad tak zostal zachovaný, a to ako pre prichádzajúce od lesa, tak pre obyvateľov domov na protiľahlej strane ulice. Dom sa svojou výškou prispôsobil okolia, smerom do záhrady si však dovolil vykuknúť z radu a poskytnúť svojim obyvateľom diaľkový pohľad na Drahanskej Vrchy,“ vysvetľujte koncept autori.

Architekti sa snažili aj napriek značným rozmerom novostavby o jej vhodné osadenie do svahovitého pozemku. Časť domu je pod terénom, všetky priestory vrátane terasy sú zakomponované v rámci jedného kubického objemu.

Obytný priestor sa rozvíja na dvoch úrovniach. Hlavný vstup je situovaný na hornom podlaží. Vchádzame do spoločenského priestoru, výškovo rozdeleného na dve časti. Na úrovni vstupu sa nachádza kuchyňa s jedálňou, o niečo vyššie obývačka s rozsiahlou vonkajšou terasou. Rodičovská izba a prislúchajúca hygiena sú prístupné z uzatvoreného priestoru schodiska. Súčasťou vyššieho podlažia je aj garáž pre dve autá.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

Menší byt na spodnom podlaží je určený pre starých rodičov. Prístupný je z exteriérového betónového schodiska klesajúceho do spodnej časti záhrady. Izby pre deti sú medzi oboma bytmi, na úrovni spodného podlažia, vstupuje sa do nich cez vnútorné oceľové schodisko.

Základnú kostru domu tvorí monolitická železobetónová konštrukcia. Na vyššom podlaží je kombinovaná s keramickou výmurovkou. špecifickou časťou domu je garáž, ktorá je založená na mikropilotách. Strecha s miernym sklonom sa zvažuje po celej dĺžke domu až k dvojici vpustí, ktoré sú zvedené cez garáž do podzemnej retenčnej nádrže. Okná a dvere dodávala česká firma JANOŠÍK.

 

Zdroj: Archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech