Tento doplnok smartfónu dokáže odhaliť rakovinu na 99 %

  • Vedci vyvinuli prenosný smartfón spektrometer, ktorý umožní lekárom odhaliť túto smrteľnú chorobu.
collagecancer
  • Vedci vyvinuli prenosný smartfón spektrometer, ktorý umožní lekárom odhaliť túto smrteľnú chorobu.

Tím z Washingtonskej štátnej univerzity vyvinul zariadenie, ktoré dokáže pomocou analýzy chemikálii vo vzorkách odhaliť biomarker interleukín 6 (IL-6), ktorý je prepojený s rakovinou pľúc, prostaty, pečene, prsníkov a kože.  Hoci nejde o prvý smartfón spektrometer svojho druhu, jeho schopnosť vyhodnotiť 8 vzoriek naraz znamená veľkú hodnotu pre lekárov pracujúcich v teréne bez úplného nemocničného vybavenia. Spektrometer bude užitočný predovšetkým v klinikách a nemocniciach, ktoré majú veľké množstvo vzoriek, avšak chýba im laboratórium alebo pre lekárov, ktorí sú v teréne. Pomocou  prenosného a efektívneho zariadenia budú môcť lekári nosiť zo sebou celé laboratórium, a to kamkoľvek.

1

foto: sciencealert.com

Ako môžeš vidieť na obrázku, vzorky sú umiestnené do mriežky osvetlenej zospodu. Mriežka je následne rapídne skenovaná s použitím kamery smartfónu. Spektrometer bol otestovaný na iPhone 5, kompatibilita sa však plánuje rozšíriť na každý smartfón. Systém dokáže zdieľať získané údaje na diaľku s kýmkoľvek  a vďaka integrovanému akumulátoru ani nevyužíva príliš veľa batérie smartfónu.

Spektrometer funguje na základe merania vlastností svetla v elektromagnetickom spektre. Tým, že nahráva ako svetlo svieti alebo sa od niečoho odráža dokážu vedci identifikovať škodlivé útvary vo vnútri ľudských buniek. V tomto prípade využíva spektrometer techniku s názvom ELISA, kde sa pomocou zmien v protilátkach a bunkových farieb identifikuje akýkoľvek biomarker choroby, ktorá môže byť prítomná.

2

foto: extremetech.com

Doteraz bolo zariadenie odskúšané na štandardných vzorkách buniek, vedci však tvrdia, že dosiahlo rovnakú úroveň presnosti ako má oveľa drahšie vybavenie sofistikovanejších laboratórií. Ďalším krokom bude vyskúšanie klinických štúdii s ľudskými pacientmi. Okrem toho, že ponúka presné výsledky, má i dostupnú cenu, ktorá bola nastavená na úroveň okolo 150 dolárov (135 eur).

Tím z Washingtonskej univerzity tvrdí, že jeho najväčšiu konkurenčnú výhodu predstavuje schopnosť skenovať niekoľko vzoriek naraz, vďaka čomu sa môže v teréne dramaticky urýchliť patológia. O tom, kedy spektrometer bude dostupný pre vedcov ešte známe nie je. Pokiaľ sa však tímu podarí zaznamenať úspech v ďalšom testovaní, bude to znamenať veľkú pomoc pre ľudí, ktorí ju potrebujú najviac.

3

foto: sciencealert.com

zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: onemorething.nl/Articles Web

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech