ECDC hlásil vysoké riziko výskytu „mäsožravej baktérie“. Týka sa to i obľúbenej destinácie Slovákov

  • Výskyt baktérie Vibrio monitoruje Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC)
  • Podľa neho je v Čiernom mori vysoké riziko výskytu tejto baktérie
vibrio
Unsplash/Vladimir Haltakov, ECDC
  • Výskyt baktérie Vibrio monitoruje Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC)
  • Podľa neho je v Čiernom mori vysoké riziko výskytu tejto baktérie

S extrémnymi teplotami sa zvyšuje aj riziko výskytu Vibrio. Baktérii sa darí v teplej vode, v ktorej sa ľahko rozmnožuje. Jeden z jej druhov, Vibrio vulnificus, je známy ako „mäsožravá“ baktéria.

Výskyt baktérie monitoruje Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) na svojej mape, ktorú každý deň aktualizuje a označuje denné riziko.

V súčasnosti mapa ukazuje vysoké riziko pre dovolenkárov, ktorí sa rozhodnú okúpať v Čiernom mori. Konkrétne ide o Slovákmi obľúbené Bulharsko, Rumunsko a Turecko.

Toto riziko sa má počas piatich nadchádzajúcich dní narásť. Najväčšie bude 23. júla.

Baktéria sa v menšej miere vyskytuje aj v pomerne severných a studených vodách Baltského mora. Od Nemecka po Dánsko. Tu je však jej riziko pomerne malé.

Vedci hlásia, že i v Baltskom mori sa v dôsledku globálneho otepľovania populácia Vibrio zdvojnásobila. Príčinou je oteplenie mora o 1 stupeň, čo spôsobilo len v roku 2006 prepuknutie 66 ochorení s nekrotickými infekciami rán⁠.

Vibrio risk podľa ECDC
zdroj: ECDC. Mapa ukazuje riziko výskytu Vibrio. Čím viac červenej, tým je riziko väčšie.

Vibrio

Vibrio baktéria má viac ako tucet druhov, ktoré môžu spôsobiť chorobu známu ako vibrióza. Niektoré môžu spôsobiť otravu krvi, závažnú črevnú infekciu alebo závažnú kožnú infekciu, pri ktorej odumierajú časti končatín.

CDC odhaduje, že vibrióza len v USA každý rok spôsobí 80 000 infekcií. Približne 52 000 z týchto infekcií je dôsledkom konzumácie kontaminovaných potravín. Väčšina infekcií sa vyskytuje v období od mája do októbra, keď sú teploty vody vyššie.

Najnebezpečnejší je druh Vibrio vulnificus. Ide o „mäsožravú“ baktériu, ktorá podľa CDC môže spôsobiť vážnu infekciu, takzvanú nekrotizujúcu fasciitídu, pri ktorej zasiahnuté mäso odumiera.

Mnoho prípadov sa v dôsledku infekcie končí amputáciou končatiny. Nakazenie vírusom končí často fatálne. Približne 1 z 5 prípadov je smrteľný, niekedy do jedného alebo dvoch dní po prepuknutí ochorenia.

vibrio
zdroj: CDC. Baktéria Vibrio

Podľa CDC je možné infekciu dostať prostredníctvom konzumácie surových alebo nevarených ustríc a iných morských plodov. Ďalšou cestou pre infekciu sú rany (vrátane čerstvých tetovaní či piercingu), ktoré sa dostanú do kontaktu so surovými alebo nedostatočne tepelne upravenými morskými plodmi, ich šťavami alebo kvapkajúcou vodou či so slanou vodou.

Riziková je tak nielen konzumácia morských plodov, ale aj typické dovolenkové činnosti ako plávanie, rybárčenie alebo prechádzka po pláži. CDC varuje, že baktéria si k ľudom môže nájsť cestu aj prostredníctvom záplav alebo hurikánov.

Niekedy je nutná amputácia

Niektorí ľudia majú zvýšenú pravdepodobnosť závažného priebehu infekcie. Napríklad ľudia, ktorí majú ochorenie pečene, cukrovku, problémy s imunitou, rakovinu alebo len užívajú lieky na zníženie hladín žalúdočnej kyseliny. Podľa CDC je u nich 80-krát väčšia pravdepodobnosť vzniku tejto infekcie a 200-krát vyššia pravdepodobnosť, že na ňu zomrú.

Príznaky ochorenia sa líšia podľa toho, či ide o otravu krvi alebo iné formy ochorenia. Najčastejšie sú nimi vodnatá hnačka, často sprevádzaná žalúdočnými kŕčmi, nevoľnosťou, vracaním a horúčkami.

Ďalej je to nízky krvný tlak a pľuzgiere na koži. Infekcia sa lieči antibiotikami. V niektorých prípadoch je potrebná aj amputácia končatín v prípade infikovaného či odumretého tkaniva.

Okrem Európy sa baktéria často vyskytuje aj v Spojených štátoch, kde sa jej populácia tiež v dôsledku globálneho otepľovania výrazne rozšírila.

Koncom 80. rokov sa baktéria vyskytovala zväčša na pobreží Mexického zálivu a v oblastiach pozdĺž južného pobrežia Atlantiku, ale zriedkavo na sever od štátu Georgia. Teraz je hranica pre baktériu v Pennsylvánii.

Vedci v nedávnej štúdii zistili, že infekcie Vibrio vulnificusa sa budú pravdepodobne rozširovať a do roku 2040 sa môžu rozšíriť na husto obývané oblasti okolo New Yorku. Uviedli, že v scenári s vyššími emisiami by sa mohlo každý rok vyskytnúť približne 140 až 200 infekcií a baktéria môže byť prítomná v každom štáte na Východnom pobreží.

Zdroje: ECDC, CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá