Už 14 rokov je v Egypte ilegálna. Aj tak podstúpia tzv. ženskú obriezku milióny dievčat

  • Egypt postavil mrzačenie ženských pohlavných orgánov za ilegálne ešte v roku 2008
  • Situácia sa aj tak zlepšuje veľmi pomaly
  • Ide o starý zvyk, ktorý však nepatrí do 21. storočia
dievčatá egypt afrika
Dievčatá v Egypte, ilustračná snímka, Flickr/James Buck
  • Egypt postavil mrzačenie ženských pohlavných orgánov za ilegálne ešte v roku 2008
  • Situácia sa aj tak zlepšuje veľmi pomaly
  • Ide o starý zvyk, ktorý však nepatrí do 21. storočia

8.3. je medzinárodným dňom žien a v civilizovanom svete majú ženy neporovnateľne lepšie postavenie, ako tomu bolo v minulosti. V niektorých krajinách, ako napríklad v africkom Egypte, sa opačné pohlavie stále ani zďaleka neteší rovnocennému postaveniu s mužmi.

Príkladom je ženská obriezka. Ako píše Egypt Unfpa, ženská obriezka odkazuje na všetky postupy zahŕňajúce čiastočné alebo úplné odstránenie vonkajších ženských pohlavných orgánov alebo iné poranenie ženských pohlavných orgánov z kultúrnych alebo iných nemedicínskych dôvodov.

Viac ako 125 miliónov dnes žijúcich dievčat a žien v krajinách severnej Afriky, kde je tento rituál najrozšírenejší, podstúpili ženskú obriezku. Najčastejšími obeťami ženskej obriezky sú dievčatá do 15 rokov. A práve Egypt je v tejto sfére jednou z najpostihnutejších krajín.

Situácia sa zlepšuje iba minimálne 

Ženská obriezka je v Egypte dlhodobo historicky zakorenená. Na svete sú iba tri krajiny, kde je tento postup častejší, Džibuti, Guinea a Somálsko. Tejto skutočnosti si boli vedomí aj poslanci egyptského parlamentu, ktorí podľa informácií Deutsche Welle tento rituál vyhlásili za nezákonný a zároveň prvýkrát stanovili väzenské tresty za jeho vykonanie.

Postupne sa  podmienky na odňatie slobody pre tých, ktorí tento úkon vykonajú, ako aj pre rodinných príslušníkov, ktorí doň boli nejakým spôsobom zahrnutý, sprísňovali. Reuters informuje, že podľa najnovších pravidiel je najvyšší trest až 20 rokov vo väzení. 

Medzi ďalšie opatrenia patrí založenie Národného výboru pre eradikáciu ženskej obriezky v roku 2019, ako aj prísľub egyptskej vlády úplne vyhubiť tento rituál z tejto asi 102-miliónovej krajiny do roku 2030. 

O to prekvapujúcejšie sú výsledky najnovšej štúdie publikované Tadwein Center for Gender Studies, ktorý podľa Worabia sídli v Káhire. Deutsche Welle uvádza, že 86 percent žien zo sociálne slabšie situovaných rodín vo veku medzi 18 a 35 rokov podstúpilo ženskú obriezku. Ide iba o pokles jedného percentuálneho bodu v porovnaní s posledným národným zdravotným prieskumom z roku 2014.

Záblesk nádeje

Výskumníci, ktorí sa zúčastnili na tejto najnovšej štúdii napriek minimálnemu zlepšeniu, poukázali aj na pozitíva. „Od roku 2014 sa dve veci zmenili k lepšiemu. Len 38,5 % žien a 58 % mužov podporuje pokračovanie ženskej obriezky. Druhou zmenou je, že u dcér obrezaných žien je naďalej menej pravdepodobné, že budú obrezané, približne 57,4 %,“ povedal pre Deutsche Welle  spoluautor štúdia a riaditeľ Tadwein Center for Gender Studies Amel Fahmy,

Napriek týmto malým dôvodom na optimizmus však zostáva faktom, že u takmer každej druhej egyptskej ženy existuje riziko podstúpenia ženskej obriezky.

Riešením je celospoločenská debata

Worabia upozorňuje na názor sociálnych aktivistov, ktorí tvrdia že trvalé a systematické riešenie tohto problému, ktorý by v civilizovanej krajine v 21. storočí nemal existovať, je zapojenie mužov do celospoločenskej diskusii o tejto otázke.

„Je to zločin proti ženám, ešte raz, ide o zločin proti ženám a naďalej žiadame zodpovedné ženy, aby to napravili. Muži by sa mali zapojiť do diskusie. Žijeme predsa v spoločnosti, kde dominujú muži,“ vysvetlil Habiba Abdelaal z Tahrir Institute for Middle East and South Africa Policy.

Zdroje: Egypt Unfpa, Deutsche Welle, Reuters, Worabia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá