Európu zasiahne studená vlna počasia: Polárny vortex sa správa nezvyčajne (PREDPOVEĎ)

  • Zimné počasie tento rok ovplyvnia dva extrémne meteorologické javy
  • Okrem El Niňa má viac než inokedy vyčíňať aj Polárny vortex
  • Prinesie arktický vzduch
zima, ulica
Polárny vortex ovplyvní zimu Flickr/Ken Scott
  • Zimné počasie tento rok ovplyvnia dva extrémne meteorologické javy
  • Okrem El Niňa má viac než inokedy vyčíňať aj Polárny vortex
  • Prinesie arktický vzduch

Aktuálne sa v časti atmosféry, nazývanej stratosféra, odohrávajú veľké zmeny, ktoré majú značný vplyv na zimné počasie. Ide o tzv. Polárny vortex, o ktorom sme ťa už nejedenkrát informovali. Avšak tentoraz sa prejavuje ešte silnejšie než obvykle.

Čo to však ten Polárny vortex je? Ide o akýsi veľký vír v atmosfére, ktorý je rozdelený na dve časti a ovplyvňuje počasie v severnom a južnom polárnom kruhu, informuje Severe Weather.

Polárny vortex „atakuje“ počasie

Keďže každá časť víru sa veľmi líši, hovoríme o hornom (stratosférickom) a dolnom (troposférickom) Polárnom vortexe. Horná časť víru je kruhovitejšia a symetrickejšia, lebo sa nachádza vyššie nad zemou a nemá veľa prekážok vo svojej cirkulácii.

Naopak, dolná časť víru je častejšie prerušovaná a nepravidelná, čo spôsobuje terén, ako napríklad hory, a tiež silný tlakový systém. Polárny vortex môžeme prirovnať k veľkému cyklónu, ktorý sa rozkladá od Severného pólu až po stredné zemepisné šírky.

Treba si uvedomiť, že Polárny vortex nie je len zimná búrka alebo studený vzduch, ktorý sa len tak presunie z jedného miesta na druhé. Ide o trvalý meteorologický jav, ktorý pokrýva celý Severný polárny kruh a ovplyvňuje počasie široko ďaleko.

Ako to celé funguje?

Ak je Polárny vortex silný a stabilný, drží studený vzduch v Arktickom kruhu a väčšina Spojených štátov a Európy má miernejšie počasie.

Naopak, ak je vír oslabený alebo narušený, môže chladný vzduch uniknúť z Arktického kruhu a spôsobiť studenšiu zimu. Toto oslabenie môže nastať, keď sa zvýši tlak alebo teplota v stratosfére, a to sa nazýva „náhle stratosférické otepľovanie“.

Už v auguste sa nad oblasťou Severného pólu začalo ochladzovať. V novembri a decembri dosahuje stratosféra svoje najchladnejšie obdobie. To je zvyčajne čas, keď je Polárny vortex najsilnejší.

V dlhodobej predpovedi sa však objavujú známky stratosférického otepľovania, čo by mohlo mať vplyv na povrchové poveternostné podmienky. Efekty stratosférického otepľovania môžu trvať nejaký čas, kým sa prejavia na nižších úrovniach atmosféry, ak sa vôbec prejavia.

Aká bude teda zima? >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Severe Weather, Redakcia, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá