EXKLUZÍVNE: „Sme schopní zvrátiť biologický vek o 15 až 20 rokov.“ Spolumajiteľ kliniky dlhovekosti odhaľuje metódy

  • Kliniky dlhovekosti sú aktuálne najväčším trendom v boji proti starnutiu
  • Rozprávali sme sa s vedúcim lekárom a riaditeľom Healthy Longevity Clinic
František Zámola
Archív/František Zámola, Freepik
  • Kliniky dlhovekosti sú aktuálne najväčším trendom v boji proti starnutiu
  • Rozprávali sme sa s vedúcim lekárom a riaditeľom Healthy Longevity Clinic

MUDr. František Zámola, ktorý má viac ako 30-ročné skúsenosti v oblasti fitnessu a kulturistiky, stál pri zrode unikátneho projektu s názvom Healthy Longevity Clinic. Založil ho spoločne s Petrom Šrámekom a LongevityTech.Fund.

Prvá klinika vznikla v Zlatníkách-Hodkovicích a aktuálne sídli v budove Innocrystal. Po roku a pol nasledovala aj americká pobočka na Floride v mestečku Boca Raton. „Máme v pláne otvorenie druhej pobočky v USA v Miami a rozšírenie našej českej kliniky i kaviarne HealthyLongevity.cafe, ktorá sa nachádza v Prahe na Opletalově 28.“

„Motivuje nás vidina aplikácie rôznych pokročilých terapeutických technológií a metód, na ktorých pracuje mnoho spoločností, patriacich do portfólia nášho LongevityTech.Fundu.“

Americký Forbes ich označil za tretí najprogresívnejší projekt na svete v oblasti Longevity startupov a niekoľkokrát o nich písal aj Wall Street Journal.

Dlhý život pre každého

Cieľom projektu HLC je predĺženie produktívneho veku človeka a jeho aktívnych častí v plnom zdraví. „Našich klientov najskôr podrobne analyzujeme na všetkých úrovniach, všetkými dostupnými metódami a potom pre nich vytvárame plán v podobe ‚road máp‘, ktorý sa prispôsobuje nálezom a hlavným cieľom.“

„Pozeráme sa na ich biochémiu, potravinové intolerancie, genetiku, epigenetiku, mikrobióm, dĺžku telomér, mitochondriálne parametre, zaťaženie ťažkými kovmi a mykotoxínmi, skladbu tela, hladinu NAD+, pomeru omega 6:3 atď.“

„Skúmame ich telo pomocou magnetickej rezonancie, ultrazvuku a CT. Meriame ich úroveň stresu a výkonnosť na spiroergometrickej linke a mohol by som vymenovať celý rad ďalších vyšetrení.“

Na základe zhromaždených výsledkov potom upravujú ich životný štýl, a to zmenou stravovacích návykov, cvičebného režimu, doplnkov výživy, psychoterapiou, infúznou terapiou, ozonoterapiou a pod. Pravidelne kontrolujú biomarkery podľa dôležitosti či potreby a sledujú zmeny v kvalite života svojich klientov.

Ako nám prezradil v prvom rozhovore, zlepšenie možno pozorovať nielen po fyzickej stránke, ale i psychickej.

  • Aké faktory majú najväčší vplyv na zrýchlenie procesu starnutia?
  • Čo môže, naopak, výrazne prispieť k predĺženiu života?
  • Ako prebieha diagnostika na klinike dlhovekosti?
  • Aké procedúry sa využívajú na zníženie biologického veku?

Snaha o zvrátenie starnutia je v súčasnosti veľmi diskutovanou témou v oblasti zdravia a wellness. Aké sú najnovšie vedecké objavy v rámci dlhovekosti?

Prebiehajú štúdie zamerané na identifikáciu genetických faktorov spojených s dlhovekosťou. Nové technológie a prístupy umožňujú hlbšie porozumenie vplyvu génov na procesy starnutia a dlhovekosť.

Vedecké výskumy sa zameriavajú aj na epigenetické mechanizmy, ktoré ovplyvňujú, ako sú gény exprimované, a tým aj proces starnutia. Štúdie v tejto oblasti pomáhajú objasňovať, ako prostredie a životný štýl ovplyvňujú epigenetické zmeny spojené s dlhovekosťou.

Výskum anti-aging terapií pokračuje s cieľom identifikovať látky a postupy, ktoré môžu predĺžiť zdravý životný vek a spomaliť procesy starnutia. Patria sem napríklad terapeutické stratégie zamerané na regeneráciu buniek a tkanív, na hormonálnu terapiu alebo využitie antioxidantov. Poslednú dobu sa veľmi skloňuje aj využitie rapamycínu.

Dôraz na zdravý životný štýl ako kľúčový faktor dlhovekosti je stále silný. Pravidelná fyzická aktivita, vyvážená strava, dostatok spánku a minimalizácia stresu sú stále považované za základné piliere zdravého starnutia.

Využitie technológií, ako sú senzory, umelá inteligencia a genomika, umožňuje pokrok v diagnostike, monitorovaní a liečbe faktorov spojených so starnutím. Napríklad vývoj personalizovanej medicíny umožňuje lepšie zacieliť terapeutické intervencie na individuálne genetické a epigenetické charakteristiky.

V akom veku dochádza k zhoršovaniu zdravotného stavu?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: František Zámola

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá