Experti: Tieto repelenty ťa zbavia komárov, priťahuje ich na človeku jedna vec

  • Komáre stále vo veľkom trápia ľudí v rôznych kútoch Slovenska
  • V ktorej časti dňa sú však útoky komárov najintenzívnejšie a ako sa proti nim naozaj účinné brániť?
  • Na otázky nám odpovedala parazitologička Viktória Čabanová a ekológ Tomáš Derka
komáre bratislava
Viktória Čabanová, Pixabay, TASR/Pavol Remiaš
  • Komáre stále vo veľkom trápia ľudí v rôznych kútoch Slovenska
  • V ktorej časti dňa sú však útoky komárov najintenzívnejšie a ako sa proti nim naozaj účinné brániť?
  • Na otázky nám odpovedala parazitologička Viktória Čabanová a ekológ Tomáš Derka

Súčasný výskyt komárov je veľmi nepríjemný, a to či už trávime čas v prírode, ale aj priamo doma. 

Na Slovensku máme približne 60 druhov komárov. Za najväčších trápičov môžeme považovať záplavové druhy komárov, ktoré vytvárajú takzvané kalamitné stavy. Nie sú však agresívnejšie, to čo nás väčšinou trápi je nárast ich početnosti,“ vyjadrila sa pre Startitup Viktória Čabanová z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV.

Kedy komáre najviac útočia? 

Podľa parazitologičky nám komáre dajú najviac zabrať za súmraku. Denná aktivita komárov je pritom podľa odborníčky druhovo špecifická záležitosť. „Najviac obozretný však treba byť pri východe a západe slnka,“ hovorí.

To, čo komárov na ľuďoch najviac láka, je krv, no nejde o jediný lákavý aspekt. „Samičky komárov potrebujú krv pre tvorbu vajíčok. To, čo ich k nám ale priláka, je práve oxid uhličitý, ktorý vydychujeme,“ hovorí.

Obrovský úspech. Českí vedci otestovali 100 % účinnú vakcínu na infekčnú chorobu trápiacu aj Slovákov

Nevyhadzuj peniaze za neúčinné repelenty

Na trhu dnes nájdeme nespočetné množstvo rôznych druhov repelentov. Podľa ekológa Tomáša Derku však medzi najúčinnejší repelent patrí ten, ktorý obsahujú látku DEET. Podobne účinné sú podľa neho repelenty s icaridinom. Okrem toho fungujú aj niektoré rastlinné produkty, napríklad z eukalyptu.

„DEET je považovaný za zlatý štandard medzi účinnými látkami. Je však niekoľko ďalších účinných látok odporúčaných CDC, ako pikaridín, IR3535, PMD (Para-menthane-diol ), 2-undecanone a tiež extrakt z eukalyptu,“ potvrdzuje Viktória Čabanová.

Podľa odborníkov však existujú aj účinné domáce receptúry proti invázii komárov. Nič nepokazíš napríklad sieťkami na oknách, výberom primeraného oblečenia či obmedzením vonkajších aktivít v čase najvyššej aktivity komárov. 

„Pomáha aj klimatizácia. Najdôležitejšie je však eliminovať liahniská komárov v okolí našich obydlí a to prekrývaním sudov s vodou, pravidelným čistením odkvapu, kvetináčov a všetkých nádob s vodou, ktoré môžu slúžiť ako liahnisko,“ hovorí Viktória Čabanová.

Čo však robiť, keď už štípance máme na tele? Podľa expertov je základným pravidlom si štípanec neškriabať, aby neprišlo k vzniku takzvanej sekundárnej infekcie.

Môžu prenášať aj choroby

Podľa ekológa môžu aj komáre na Slovensku prenášať nebezpečné choroby, avšak určite nie sú takou hrozbou ako v tropických krajinách. 

„U nás prenášajú niektoré virózy, napríklad vírus západonílskej horúčky, usutu vírus, filariózy (dva druhy rodu Dirofilaria) a v minulosti aj maláriu. Tá u nás ale nie je už 60 rokov, pretože sa tu podarilo vyhubiť jej pôvodcu prenášaného komármi. Komáre rodu Anopheles, ktoré maláriu prenášajú, tu stále žijú,“ objasňuje Tomáš Derka.

Čo sa týka človeka, komáre u nás podľa slov Čabanovej prenášajú západonílsky vírus (West Nile virus), Sindbis, Usutu virus, vírus Tahyňa a Batai (Čalovo). Ich infekcia je väčšinou bezpríznaková alebo pripomína chrípku. Z parazitov komáre prenášajú na Slovensku filarioidné červy Dirofilaria repens a Dirofilaria immitis.

Bratislava sa vzdala agresívnych postrekov

Len za posledný mesiac Bratislava vykonala 14 zásahov v lokalitách, kde mesto zaznamenalo nadlimitné hodnoty výskytu lariev komárov. Ako je teda možné, že napriek zákrokom sa v mnohých oblastiach Bratislavy, ale aj v širšom okolí, v posledných dňoch vyskytuje väčšie množstvo komárov?

Problémom má byť určitý druh komárov, ktoré sa po intenzívnych zrážkach liahnu v tzv. dendrotelmách – malých „nádržkách“ vody priamo v korunách, v rázsochách veľkých nosných konárov, ale aj v dutinách stromov. 

Tieto druhy komárov nie je možné podchytiť zásahom BTI. Prípravok BTI je nutné aplikovať v počiatočnom štádiu larvy priamo do vodných plôch, ktoré je možné vopred identifikovať, monitorovať, pričom je dôležité nastaviť správnu koncentráciu prípravku.

V prípade „lesných“ komárov ide o tisíce až milióny drobných vodných nádržiek v stromoch, nepravidelne rozmiestnených na rozsiahlych plochách lesných porastov. V súčasnosti nie je dostupný spôsob, ako v prípade dendroteliem účinne a bezpečne aplikovať prostriedok na ničenie lariev komárov.

Tieto druhy komárov majú výrazne kratší životný cyklus. Na rozdiel od najproblémovejšieho druhu v záplavových územiach, ktorý dokáže zotrvať po dobu niekoľkých mesiacov, koncentrácia súčasných komárov z lesov by sa mala výrazne znížiť do troch týždňov.

Intenzívny výskyt komárov hlásia z celého Slovenska, aj z priľahlých obcí v Bratislave a nie je teda dôsledkom nezvládnutého postreku metódou BTI.

Chemické postreky, ktoré sa kedysi používali, podľa vedenia mesta nie sú riešenie. Prinášajú zdravotné riziká, keďže majú vplyv na endokrinný systém, na plodnosť ľudí a karcinogénne účinky. Zároveň sa aplikujú v blízkosti obydlí, čiže práve tam, kde sa koncentrujú ľudia, ktorým môže ublížiť.

Slovák Tomáš viezol v USA Justina Biebera aj Billa Clintona. Splnil si detský sen a stal sa pilotom

Nie je ich možné bežne aplikovať v chránených územiach, kde sa často vyskytujú najproblematickejšie liahniská. Nie sú selektívne, ničia aj iné dôležité živočíchy a škodia nášmu životnému prostrediu.

BTI účinne eliminuje larvy komárov, no pre ostatné organizmy nie je škodlivý. Na rozdiel od chemických postrekov tak neohrozuje naše zdravie a nepredstavuje ani záťaž pre životné prostredie. Kým chemické postreky sa aplikujú už na vyliahnuté komáre, BTI pôsobí preventívne na larvy ešte skôr, ako sa z nich komáre vyliahnu. 

Vďaka jeho selektívnosti môžeme BTI používať práve na kľúčových miestach v chránených oblastiach a efektívnejšie tak predchádzať premnoženiu komárov. Prostriedky na báze BTI sú využívané napríklad aj v prihraničných oblastiach Dolného Rakúska. Nie je však možné úplne eliminovať populáciu komárov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá