Expertka varuje pred zlým scenárom na Slovensku. Môžu prepuknúť nepríjemné lokálne epidémie

  • Epidemiologička varuje pred rizikom nízkej zaočkovanosti
  • Môžu vypuknúť epidémie a vrátiť sa vymiznuté choroby
  • Vôbec zaočkované nie sú tisícky detí
očkovanie
Ilustračná fotografia, TASR/Dano Veselský, Roman Hanc
  • Epidemiologička varuje pred rizikom nízkej zaočkovanosti
  • Môžu vypuknúť epidémie a vrátiť sa vymiznuté choroby
  • Vôbec zaočkované nie sú tisícky detí

Podľa informácií Úradu verejného zdravotníctva SR zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 MMR vakcínou proti osýpkam v Trenčianskom samosprávnom kraji klesla na úroveň 93,1 percenta, čo je najnižšie číslo medzi všetkými slovenskými krajmi. V troch okresoch TSK, a to Nové Mesto nad Váhom, Myjava a Prievidza, klesla pod hranicu 90 percent.

Miniepidémie

Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne Zuzany Prostinákovej nízkou úrovňou očkovania klesá kolektívna imunita, osýpky sa môžu začať šíriť a spôsobovať lokálne epidémie.

K poklesu očkovanosti v TSK mohlo podľa nej prispieť viacero faktorov – odmietanie očkovania rodičmi dieťaťa, dlhodobá nepriaznivá situácia s pandémiou ochorenia COVID-19, dezinformácie v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 či nedostavenie sa rodičov na očkovanie s dieťaťom pre aktuálne ochorenie dieťaťa.

„Ďalším faktorom sú obavy rodičov detí z možných vedľajších účinkov po očkovaní. Jedným z možných dôvodov je aj to, že súčasná generácia rodičov nepozná závažnosť ochorení ako osýpky, lebo sa s nimi vďaka očkovaniu a kolektívnej imunite nestretli,“ zdôraznila epidemiologička s tým, že počas pandémie COVID-19 klesla zaočkovanosť detí vo viacerých európskych krajinách.

Pripomenula, že po očkovaní MMR vakcínou je vraj riziko závažných nežiaducich účinkov nízke. Medzi najčastejšie patrí zvýšená teplota, bolestivosť, opuch, začervenanie v mieste vpichu. Riziko vzniku nežiaducich účinkov je podobné ako pri iných očkovacích látkach.

„RÚVZ Trenčín pokračuje v edukačných aktivitách o dôležitosti očkovania formou kampaní. Pre verejnosť je k dispozícii poradňa zameraná na povinné a odporúčané očkovanie detí aj dospelej populácie. Jej súčasťou je komunikácia s pediatrickými ambulanciami o postupnom doočkovaní detí, ako aj konzultácia s lekármi o očkovaní detí aj dospelých,“ uzavrela Prostináková.

Hrozí návrat k minulému stavu

Ako sme ťa nedávno informovali, rodičov, ktorí odmietajú dodržiavať povinné očkovanie svojich detí, pribúda. Odborníci varujú, že by to mohlo viesť k návratu chorôb, ktoré boli dlhé roky pod kontrolou.

Podľa portálu Pravda sa počas pandémie koronavírusu len zvýraznila nedôvera vo vakcíny. Slovensko v očkovaní proti covidu v Európe zaostávalo a stavu nepomohlo ani šírenie dezinformácií o vakcínach počas pandémie.

vakcina ockovanie covid
zdroj: Pixabay/kfuhlert

Hlavná odborníčka pre pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že pred 15 rokmi sa v ambulanciách o očkovaní neviedli polemiky a proces bol všeobecne akceptovaný ako povinný.

V súčasnosti však rodičia spochybňujú účinky vakcín a niektorí veria, že vedia viac ako lekári. Aktuálne nemá na Slovensku žiadne povinné vakcíny takmer 7 000 detí, odborníci však upozorňujú, že skutočný počet môže byť vyšší.

Rodičia týchto detí prišli na spôsob, akým sa dá systém povinného očkovania oklamať. Vyhľadajú si lekárov, ktorí dieťa nezaočkujú, ale urobia to tak, že si vakcínu z lekárne vyberú a do zdravotnej dokumentácie iba nalepia kontrolný štítok. Očkovaciu látku však skutočne nepoužijú.

Zdroje: TASR, Pravda, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá