Hnutie Republika vyzbieralo tisícky podpisov za referendum o páde vlády

  • Hnutie Republika vyzbieralo 43 000 podpisov za referendum
  • V najbližších dňoch chcú petičné hárky odovzdať petičnému výboru
Na fotografii sú zachytení priaznivci hnutia Republika
TASR/Jakub Kotian
  • Hnutie Republika vyzbieralo 43 000 podpisov za referendum
  • V najbližších dňoch chcú petičné hárky odovzdať petičnému výboru

Hnutie Republika už vyzbieralo 43 000 podpisov za referendum o predčasných voľbách, ďalšie sú ešte na ceste. Petičné hárky v najbližších dňoch odovzdá petičnému výboru. Informoval o tom predseda hnutia a europoslanec Milan Uhrík na pondelkovej tlačovej konferencii.

Hnutie pritom apelovalo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nerobila obštrukcie a referendum vyhlásila. „Je to jasná vôľa občanov, že si želajú referendum o páde vlády. Treba to rešpektovať. Apelujem a vyzývam prezidentku, aby nerobila obštrukcie, nehľadala spôsoby, ako sa referendum spraviť nedá, ale naopak, hľadala spôsoby, ako demokraticky vyjsť v ústrety vôli občanov,“ zdôraznil Uhrík.

Pripojil sa aj Smer a Hlas

Referendum je podľa jeho slov potrebné a poukázal na aktuálnu situáciu. Podotkol, že neveria sľubom predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) o tom, že na jeseň sfunkční tento inštitút, aby sa mohli konať predčasné voľby.

Ocenil, že sa do zberu podpisov zapojili aj Smer-SD a Hlas-SD. Za vyzbierané podpisy sa poďakoval ľuďom, odborovým združeniam a viacerým zväzom. Mrzí ho postoj viacerých strán, ktoré sa k iniciatíve nepridali, napríklad strane nezaradených poslancov okolo Štefana Kuffu.

V úvode augusta pre TASR šéf petičného výboru Igor Melicher (Smer-SD) uviedol, že petíciu za referendum o páde vlády podpísalo vyše 320 000 ľudí. Na vyhlásenie referenda je potrebných 350 000 podpisov.

Prezidentka už avizovala, že s otázkou o bezodkladnej demisii vlády by sa obrátila na Ústavný súd SR. Vykazuje podľa nej znaky neústavnosti. Ak by súd skonštatoval, že daná časť nie je v poriadku, vyhlásila by referendum len o možnosti skrátenia volebného obdobia.

Uhrík
zdroj: TASR/Branislav Račko

Referendum a komunálne voľby by mohli byť naraz

Petičná akcia k referendu o páde vlády je nastavená tak, že zákonné lehoty ho umožnia organizovať spolu s komunálnymi a regionálnymi voľbami 29. októbra. V TASR TV to povedal podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár.

„Ak by sa to spojilo s voľbami do samosprávy, ušetrili by sa finančné prostriedky, aj čas ľuďom. A je veľká pravdepodobnosť, že referendum bude úspešné,“ skonštatoval s tým, že v polovici augusta by mohlo byť pod petíciou okolo 400 000 podpisov.

To by umožnilo odovzdať petičné hárky prezidentke Zuzane Čaputovej. Referendum by malo mať dve otázky, jedna požaduje demisiu vlády a druhá mení ústavu tak, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie.

Blanár je presvedčený, že sú v súlade s ústavou a obstáli by aj pred Ústavným súdom (ÚS) SR. „Po diskusii s mnohými ústavnými právnikmi, ale aj bývalými sudcami ÚS SR, som presvedčený, že prvú otázku ústavný súd nepozastaví. Ak to pôjde na ÚS, tak len preto, aby sa referendum nemohlo konať v čase volieb,“ uviedol na margo pochybností prezidentky o ústavnosti jednej z otázok.

Doterajšie kroky hlavy štátu boli podľa Blanára skôr v prospech vládnej koalície ako opozície. Vláda podľa neho nedokáže riešiť infláciu, zdražovanie potravín a pohonných hmôt. „Sú ohrozené dodávky základných energonosičov, čo môže spôsobiť obrovskú ekonomickú krízu,“ vyhlásil podpredseda Smeru-SD.

Blanár
zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Na margo aktuálnej politickej krízy v koalícii povedal, že bez ohľadu na to, ako dopadne, očakáva v septembri pokračovanie aktuálneho štýlu riadenia štátu.

Koalícia vôbec nebude riešiť najakútnejšie problémy. Jeden z tých, ktorý odložila, bol napríklad problém cien pohonných hmôt. Bude pokračovať chaos, ktorý tu je,“ tvrdí.

Myslí si, že líder SaS Richard Sulík sa rozhodne alebo nerozhodne odísť z vlády podľa aktuálnych preferencií. „Ale nič sa nezmení, Slovensko bude naďalej upadať a na túto politiku budú ľudia doplácať,“ doplnil Blanár.

V komunálnych a regionálnych voľbách dostali podľa Blanára okresné a krajské organizácie Smeru-SD voľnú ruku pri vytváraní volebných koalícií.

V prípade trenčianskeho župana Jaroslava Bašku je súčasťou koalície aj vládne hnutie Sme rodina. Väčšina koalícií sa však podľa neho bude vytvárať na báze súčasných opozičných strán a neočakáva ani jednu koalíciu s hnutím OĽANO.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá