Holečková z KDH: LGBTI ľudia nie sú pliagou. Pri interrupciách uznávame status quo, Záborská robila chybu

  • Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková prehovorila pre Startitup
  • Ostré otázky na LGBTI, interrupcie, Korčoka aj Záborskú
Holečková rozhovor
Martina Holečková z KDH, Startitup/Jaroslav Rybár
  • Šéfka poslaneckého klubu KDH Martina Holečková prehovorila pre Startitup
  • Ostré otázky na LGBTI, interrupcie, Korčoka aj Záborskú

Martina Holečková sa v posledných mesiacoch stala významnou tvárou KDH. Zviditeľnila sa pri boji proti skráteniu premlčacích lehôt pri zn*silnení, ale aj jasnou obhajobou Ivana Korčoka.

Hneď po voľbách prevzala funkciu predsedníčky poslaneckého klubu a teraz v rozhovore pre Startitup hovorí o viacerých citlivých témach.

Priznáva, že voliči im vyčítajú podporu pre Korčoka, no trvá na tom, že ide o najsprávnejšieho kandidáta na prezidenta. Peter Pellegrini podľa nej prispôsobuje svoje názory a je pod vplyvom Roberta Fica.

V exkluzívnej debate otvárame aj postoj KDH k interrupciám, ktorý sa oproti Anne Záborskej výrazne odlišuje. Taktiež sa vraciame k slovám o LGBTI komunite a „pliage“, ktoré povedal predseda Milan Majerský ešte pred voľbami.

Ako je možné, že KDH podporuje za prezidenta konzervatívno-liberálneho Ivana Korčoka?

KDH sa v týchto voľbách rozhodlo veľmi zodpovedne na súčasnú situáciu. Keď sa pozrieme na hlavného protikandidáta pána Pellegriniho a jeho pôsobenie v politike posledné mesiace či roky, tak je to človek, ktorý je nekonzistentný, mení názor tak, ako si vyžaduje daná situácia.

Nezvláda situáciu v parlamente, je tam nepokoj, chaos a v súčasnej dobe Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude mať jasné postoje, nemení svoj názor, má jasnú západnú orientáciu, nepozerá sa na to, ako jeho koaliční partneri spochybňujú pôsobenie Slovenska v EÚ.

Holečková rozhovor
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Vyčítajú vám vaši voliči túto voľbu?

Áno, stretávame sa aj s tým, že nám to niektorí naši voliči vyčítajú. Ja sa snažím každého vypočuť a pochopiť jeho postoj a vysvetliť, prečo sme sa takto rozhodli. Bolo to zodpovedné a Slovenská republika potrebuje v prezidentskom paláci niekoho, kto bude rozhodovať sám za seba, nie, že ho bude niekto riadiť z pozadia.

Ivanovi Korčokovi sa podarilo zozbierať pomerne veľa hlasov v „baštách KDH“. Registrujete ešte v týchto oblastiach ľudí, ktorí to hodia Ivanovi Korčokovi až v druhom kole?

Myslím si, že potenciál aj v tých „baštách KDH“ určite je. Treba sa s ľuďmi rozprávať. Oceňujem to, že pán Korčok vycestoval do regiónov, hovorí s ľuďmi. Je veľmi rozdielne, keď poznáte človeka len z televíznej obrazovky, a keď príde medzi ľudí, to môže presvedčiť.

Exminister Milan Krajniak, ktorý kandiduje za Kresťanskú úniu do europarlamentu, povedal, že Ivana Korčoka vníma ako väčšiu hrozbu ako Petra Pellegriniho, keďže „bez akýchkoľvek problémov súhlasí s rušením národnej suverenity“. Ide o otázku veta v EÚ. Nemá Milan Krajniak pravdu?

Rozprávali sme sa s pánom Korčokom aj o tejto téme. Hovoril, že si nevie predstaviť úplné zrušenie práva veta, ale v nejakých oblastiach je to na nejakú diskusiu. KDH je za zachovanie veta a, samozrejme, nemôžeme sa 100 % zhodnúť s pánom Korčokom, lebo to nie je náš vlastný kandidát.

My sme len vyjadrili podporu pánovi Korčokovi, pretože si myslíme, že pre Slovensko je v súčasnej situácii najlepšie, keď sa stane prezidentom Korčok, pretože je jasný, čitateľný, celý život slúžil Slovenskej republike a som presvedčená, že aj v Prezidentskom paláci bude slúžiť ľuďom na Slovensku.

V KDH sme podporu pre pána Korčoka prijímali cez 120-členný orgán Rady KDH. Je to vzorka, a to rozhodnutie bolo dosť jednoznačné. Naši členovia pochopili, prečo sme chceli podporiť pána Korčoka a aj výsledky prvého kola volieb v rôznych regiónoch sú výsledkom toho, že náš volič pochopil, že v tomto štáte ide o oveľa viac, ako by sme sa teraz dohadovali o veciach, na ktoré sa nepozeráme rovnako.

Ide o to, aby bol v paláci niekto, kto bude jasne vedieť povedať nie alebo sa bude vedieť obrátiť na Ústavný súd. Keby nemáme v paláci pani Čaputovú, ale pána Pellegriniho, tak by sa dostala novela trestného zákona na Ústavný súd? Určite nie.

Exminister Vladimír Palko hovorí, že konzervatívcovi sa ťažko volí medzi dvoma liberálmi, pričom „oboch spája to, že sa to snažia tak trochu zatajiť“ a zrejme vo voľbách hodí prázdnu obálku. Má veľa voličov konzervatívcov takýto postoj?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá