Jedna z najlepších vecí pre tvoje zdravie – otužovanie

  • Otužovanie sa v posledných rokoch stalo fenoménom
  • Tento adrenalínový koníček vie byť veľkým prínosom pre tvoje zdravie
Otužovanie
  • Otužovanie sa v posledných rokoch stalo fenoménom
  • Tento adrenalínový koníček vie byť veľkým prínosom pre tvoje zdravie

Leto sa končí a s ním prichádza sezóna otužovania. Studená sprcha je strašiakom väčšiny ľudí. Preto pri pohľade na skupiny otužilcov vchádzajúcich do ľadovej vody mnohým naskakuje husia koža. Odborníci sa však zhodujú, že otužovanie má pre zdravie človeka priaznivé účinky. Ak ťa láka svet zimného plávania, môžeš sa pridať do nejedného klubu skúsených otužilcov.

Kúpanie v ľadovej vode aktuálne zažíva veľký nárast popularity. Na sociálnych sieťach je stále viac a viac fotografií mladších aj starších, ktorí sa tomuto adrenalínovému koníčku rozhodli dať šancu. Jasné, že aj ty máš chuť to vyskúšať pri pohľade na ich vysmiate tváre. Zrazu si uvedomíš, že studená sprcha je pre teba nočná mora a v zime na seba dávaš niekoľko vrstiev, aby si sa čo najviac bránil chladu.

To je všetko v poriadku. Totižto, začať s otužovaním sa odporúča najskôr doma, a to oveľa jemnejšími praktikami. Nikto od teba nečaká, aby si na prvý krát vošiel do ľadovej vody a tváril sa ako v teplej vírivke. Otužovanie môže vyzerať na prvýkrát vcelku jednoducho, vyžaduje si však nie len telesnú prípravu, ale najmä psychickú. 

Otužovanie
zdroj: Pinterest/Tom Webber

Začiatky sú ťažké

Otužilcom sa nikto nestane zo dňa na deň. Je to proces, ktorý si vyžaduje sebazaprenie, vytrvalosť a predovšetkým trpezlivosť. Malými krokmi vpred a teda na začiatok úplne stačí, ak sa naučíš prijímať chlad. Známy spôsob, ako sa zoznámiť so studenou vodou je otužovanie v sprche. Začni postupne a pomaly znižuj teplotu vody. Prvé dni to bude nepríjemné, no tvoje telo si zvykne a namiesto chladu budeš vnímať benefity, ktoré ti ranná studená sprcha ponúka.

Okrem toho, že prúd chladnej vody organizmus ráno naštartuje, má priaznivé účinky na imunitu a celkovú termoreguláciu tela. Ak ti už studená sprcha nestačí a chceš sa posunúť na vyšší level, môžeš začať otužovať v jazere, pri ktorom sa vyhrievaš aj v lete. Predsedníčka OZ Ľadové Medvede Andrea Ostrihoňová radí, že je najlepšie chladnúť s vodou.

„Netreba prestať plávať v auguste, ale plynule pokračovať do jesene a potom do zimy. Optimálne je zvyknúť si na otužovanie dvakrát do týždňa. Medzi plávaním je potrebný aspoň jeden deň na regeneráciu“ radí Andrea, ktorá sa venuje otužovaniu už niekoľko rokov. V OZ Ľadové Medvede, ktoré existuje od roku 2000, preferujú plávanie pred postávaním vo vode. Ak si však plávať netrúfaš, aj statický pohyb v ľadovej vode je viac než dosť.

OZ Ľadové Medvede
zdroj: Facebook/Ľadové Medvede

Podľa odborníčky je otužovanie hlavne zmena životného štýlu. „Človeku sa zlepší zdravotný stav. Teda zvýši sa imunita, svalový tonus a prekrvenie pokožky.“ poznamenala Andrea Ostrihoňová. Pri otužovaní ide o dlhodobý proces a táto investícia sa ti vráti v horizonte niekoľkých rokov. To ale neznamená, že benefity otužovania nebudeš cítiť hneď. Otužovanie je forma akútneho stresu, ktorá vo finále celkový stres znižuje. Štúdia odhalila, že už 30 minút po otužovaní hladina stresových hormónov klesne ešte na nižšiu úroveň ako pred touto aktivitou.

V prvom rade je dôležité nastavenie tvojej mysle. Aj pri aktivite ako je otužovanie pracuje psychológia. Ak sa naučíš vyrovnať sa s chladom a budeš sa na to tešiť, pretože robíš niečo pre svoje zdravie. Naopak, ak sa otužuješ so strachom, môže ťa to oslabiť. Je jasné, že pri prvých pokusoch strach a rešpekt pred chladnou vodou budeš mať. Podstatné je si ho uvedomiť a prijať. 

Môžu sa otužovať všetci?

Aj napriek mnohým benefitom nie je otužovanie vhodné pre každého. Sú isté diagnózy, ktoré sa s ľadovou vodou nemajú rady. „Niektoré neurologické a ortopedické diagnózy nie je dobré kombinovať s otužovaním. Neodporúčam to ani v tehotenstve“ tvrdí Andrea Ostrihoňová a zároveň radí, že pred začatím otužovania je potrebné navštíviť lekára a poznať svoj zdravotný stav.

Vek, odkedy otužovať v ľadovej vode stanovený nie je. Treba si uvedomiť, že dieťa ešte nemá ukončený vývoj, rast a teda ani termoreguláciu. Vo všeobecnosti sa odporúča začať po 16. roku života. Dovtedy sú ale vhodné iné formy otužovania, napríklad aj studená sprcha.

Isté pravidlá platia aj pre tých, ktorí sa otužovať môžu. Pri otužovaní platí, že menej je niekedy viac. Na vodu si treba postupne zvykať a pobyt v nej prispôsobiť teplote vody, najmä čo sa týka teplôt pod 6°C. Predídeš tak zdravotným problémom, ktoré si môžeš dlhým pobytom v chladnej vode spôsobiť. Vo vode pod približne 6°C by si nemal ostávať dlhšie ako 5 minút. Ak teda ešte len začínaš, je dobré si nájsť skúsenejšieho otužilca, ktorý ťa pri otužovaní navedie, nech sa pre teba táto aktivita stane predovšetkým plná benefitov. 

 

 

Zdroje: Plutvy.sk, Martintham.sk, Ladovemedvede.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá