Kanaďanka Hailey prišla študovať do Košíc: O Slovensku som pred príchodom nič nevedela, milujem vašu pohostinnosť

  • 22-ročná Kanaďanka Hailey Veinot pochádza z provincie Nova Scotia v Kanade
  • Na Slovensko sa rozhodla prísť študovať veterinu
  • O tom, ako vníma aktuálnu situáciu na Slovensku a prečo sa rozhodla práve pre našu krajinu, nám povedala v rozhovore
  • 22-ročná Kanaďanka Hailey Veinot pochádza z provincie Nova Scotia v Kanade
  • Na Slovensko sa rozhodla prísť študovať veterinu
  • O tom, ako vníma aktuálnu situáciu na Slovensku a prečo sa rozhodla práve pre našu krajinu, nám povedala v rozhovore

Zatiaľ, čo mladí Slováci utekajú za lepším vzdelaním do zahraničia, zahraniční študenti prichádzajú na Slovensko. Výnimkou nie je ani 22-ročná Hailey, ktorá prišla konkrétne do Košíc. Na Slovensko prišla v čase, kedy bola situácia s pandémiou voľnejšia.

Ako tráviš tieto náročné dni?

Ležím v posteli a pozerám videá na TikToku, YouTube, či filmy na Netflixe. Okrem toho trávim veľa času štúdiom. Taktiež som aj umelkyňa a kresleniu sa venujem roky. Som rada, že svoje obrazy môžem predávať aj na Slovensku. Venujem sa najmä portrétom zvierat, no viem kresliť aj iné veci. Ak však nerobím ani jednu zo spomenutých vecí, chodím nakupovať do Auparku alebo telefonujem s priateľom, kamarátmi a rodinou. Som rada, že mám toľko možností byť zaneprázdnená.

Ako vnímaš aktuálnu situáciu na Slovensku?

Páči sa mi, ako sa Slovensko postavilo k opatreniam. Tiež sa mi páči, ako ich ľudia dodržiavajú. Celoplošné testovanie bolo skvelým nápadom.

Na Slovensku sa v posledných týždňoch zatýkalo veľa ľudí. Postrehla si to?

Nie, nepočula som o tom, no teraz rozmýšľam, či tu je niečo, čo by som si mala vyhľadať. 

V priebehu minulých týždňov sa na Slovensku konali aj protesty proti vláde. Považuješ ich za vhodné?

Nie som si istá, či na túto otázku dokážem dobre odpovedať, pretože nie som veľmi zasvätená do politiky. Chápem však, že ľudia majú právo protestovať či s tým súhlasím, alebo nie. Dúfam, že dodržiavali všetky opatrenia.

Ako dlho si na Slovensku?

Prišla som na konci júla, takže sú to 4 mesiace.

Vedela si o Slovensku skôr, než si sem prišla?

Ani nie. Ak mám byť úprimná, v Kanade sa o európskej geografii neučíme, takže to berte ako moje ospravedlnenie. Do dnešného dňa sú „moji“ ľudia zmätení zo Slovenska a Slovinska.

Mala si nejaké očakávania?

Samozrejme, očakávala som, že budem môcť viac cestovať. Viniť ale budeme pandémiu a nie krajinu!

Naplnili sa teda tvoje očakávania?

Som na seba veľmi hrdá, pretože som tu šťastná. V podstate by ma Covid zasiahol na akomkoľvek mieste, takže dúfam, že moje zážitky budú lepšie, keď pandémia skončí. Teším sa najmä na európsky spôsob štúdia. Mám vzťah na diaľku, takže som očakávala, že keď sa sem presťahujem, budem od priateľa vzdialená len niekoľko hodín a uvidím sa s ním častejšie, no pandémia nám dala stopku aj tu.

Bolo ťažké zvyknúť si na život na Slovensku?

Musím povedať, že nie. Prišla som pred začiatkom semestra a počas izolácie som mala možnosť preskúmať mapy a nechať si poradiť. Po izolácii sme s priateľom išli preskúmať Košice – potrebovala som vedieť, kde sú najbližšie potraviny a nákupné centrum. Pomaly som si zvykla.

Čo sa ti páči na slovenskej kultúre?

Milujem vašu pohostinnosť. Nedávno som bola navštíviť veľmi dobrú kamarátku a na raňajky mi urobila viacero jedál, kávu a dala mi ovocie. Bolo to veľmi milé a musím priznať, že v Kanade takí pohostinní nie sme. Slováci sú veľmi milí ľudia.

Je tu aj niečo, čo vyslovene neznášaš?

Neznášať je veľmi silné slovo, no môžem úprimne povedať, že tu nie je nič, čo by som neznášala. Sú tu nejaké veci, ktoré mi chýbajú. Je to napríklad jedlo a produkty, s ktorými som vyrastala. Taktiež mi chýba more, ktoré som brala ako samozrejmosť až kým som neprišla sem.

Zažila si na Slovensku niečo nepríjemné?

Určite to sú rýchli vodiči a prednosť v  jazde na priechode. Raz sme boli v polovici priechodu a auto nespomalilo, naopak zrýchlilo. Teraz už viem, ako sa slovenskí vodiči správajú, no nezastaviť na priechode pre chodcov je v Kanade nelegálne.

Vedela by si porovnať život v Kanade a na Slovensku?

Vedela by som vytvoriť zoznam, v ktorom by som porovnala každú jednu vec, tak spomeniem niektoré z nich. Páči sa mi, že cestovanie tu je jednoduché a lacné – v Kanade to stojí veľa času a peňazí. Taktiež som si všimla, že niektorí ľudia nie sú zvyknutí na „kanadskú“ mentalitu – v minulosti som na Slovensku chcela pomôcť cudzincom a tí ostali šokovaní, nie ste ani takí priateľskí ako Kanaďania.

Jedno porovnanie je taký osobný postreh – som veľmi priateľská a je pre mňa prirodzené byť veselá. Teraz však taká byť nemôžem, pretože sa učím váš jazyk a veľa domácich po anglicky dobre nevie. Je to ale osobný problém a možno o 4 roky už budem žartovať s predavačkami tak, ako to robím aj doma.

V tvojich videách na TikToku som videla, že sa učíš po slovensky. Náročný jazyk?

Dosť náročný. Je to hlavne kvôli tomu, že žiadne slová nie sú podobné ich anglickej verzii. Napríklad francúzština je pre mňa jednoduchá, pretože slová sú si podobné. Tu na mňa čakala nová abeceda a odlišná výslovnosť každého písmena. Som veľmi rada, že mám na TikToku kanál, pretože ma to dosť naučilo. Niektorí ľudia si ale neuvedomujú, že po slovensky sa učím aj na kurzoch. Väčšinu som sa naučila tam, videá som začala tvoriť až po tom.

Čo v Košiciach študuješ?

Som v prvom ročníku na veterine na Univerzite veterinárnej medicíny v Košiciach. Predtým, než som sem prišla, urobila som si bakalára prírodných vied na Prince Edward Island v Kanade.

Prečo si sa rozhodla prísť študovať na Slovensko? Mladí odtiaľto často odchádzajú, takže je zaujímavé, že ty si sem, naopak, prišla.

Túto otázku dostávam veľmi často a rada by som na ňu odpovedala všetkým. Prišla som sem, pretože som chcela využiť príležitosť študovať veterinu v Európe (prihlášku som si poslala aj v Kanade, no musela by som čakať ďalší rok). Veterina bola stále môj dream job a v Košiciach sa veterina vyučuje po anglicky. V konečnom dôsledku som veľmi rada, že som sa rozhodla študovať tu, lebo sa to ukázalo ako najlepšia možnosť. Prečo som ale nechcela ostať v Kanade? Chcem, aby ste vedeli, že keď sa narodíte a vyrastáte v Kanade, váš sen je život v Európe. Je to vlastne tak, ako to máte vy s Amerikou. 

Som šťastná, že som bola vychovaná v takej skvele krajine ako Kanada, pretože mi dala moje hodnoty a urobila zo mňa človeka, ktorým som teraz. To, že niekto pochádza zo skvelej krajiny neznamená, že tam automaticky musí ostať do konca života. Ja som z Kanady neutiekla kvôli kultúre ani ničomu, len som jednoducho chcela zažiť niečo iné, nové. Ako som už spomínala, odmalička som chcela byť veterinárkou, tak prečo by som sa tomu nemohla venovať tu a naučiť sa omnoho viac nových vecí ako by som sa naučila v Kanade? Kanada bude navždy mojím domovom, no presťahovala som sa na druhý koniec sveta – to je to, čo chcú ľudia počuť. Je to pre nich skvelý príbeh!

Ako na tvoj odchod reagovala rodina?

Moji rodičia sú pre mňa veľmi dôležití a viem, že boli smutní, keď sa dozvedeli, že sa ich dcéra sťahuje veľmi ďaleko. Zároveň na mňa boli hrdí, že si idem splniť svoj veterinárny sen. Reagovali tak, ako by reagovali všetci rodičia – do dnešného dňa ma podporujú. Voláme spolu niekoľkokrát do týždňa.

Ako vyzerá tvoj študijný deň?

Zobudím sa, dám si kávu a pripojím sa na prednášky. Po prednáškach si prechádzam kartičky s pojmami, ktoré som si pripravila deň predtým. Rada si robím veľa prestávok, čo je zlé, pretože potom nad kartičkami sedím aj niekoľko hodín. Následne si zopakujem ďalšie pojmy a pripravím si kartičky na ďalší deň.

@haileyveinot

Slovak part 13: hahah just a little bit of today’s class in “traveling vocabulary” 🥰🥰 #slovak #kosice

♬ original sound – Hailey Veinot

Sú tvoji spolužiaci kamarátski?

Všetci spolužiaci sú tiež zo zahraničia, takže sme na jednej lodi. Bolo fakt milé stretnúť sa a rozpovedať si navzájom svoje príbehy a zážitky. Pomáha mi, keď počujem, že nie som jediná, ktorá si musela zvyknúť. Som rada, že mojimi kamarátmi sú najmä starší študenti.

Vedela by si porovnať vzdelávací systém v Kanade a na Slovensku?

Keď sa na to pozriem, nenapadá mi nič, čo by ma ovplyvňovalo. Páči sa mi, že za štúdium nemusíte platiť. Myslím si, že je to podceňovaný systém, ktorý by mal fungovať aj na kanadských a amerických univerzitách. Vďaka bezplatnému štúdiu má každý možnosť študovať a vzdelávať sa. Rozprávala som sa s kamarátmi, ktorí sú na veterine v Kanade, a zistili sme, že sa učíme rovnaké veci. Vidím teda, že štandardy sú postavené rovnako.

Kde budeš tráviť Vianoce?

Dúfam, že v Nemecku s priateľom. Stále však čakám na nejaké dokumenty, takže neviem, či sa mi to podarí. Ak nie, ostanem v Košiciach. Dostala som nejaké pozvánky od priateľov.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech